Górskie schroniska są miejscami tłumnie odwiedzanymi przez turystów. W zależności od lokalizacji przewijają się przez nie setki lub tysiące osób każdego dnia. A gdzie tłumy, tam zwiększone ryzyko wypadków i nagłych stanów wymagających ratunku. To właśnie dlatego AED w schroniskach górskich bardzo się przydaje. Co warto wiedzieć na ten temat?
Bezpieczeństwo w górach to podstawa
W górach zdarza się, że schronisko to jedyne miejsce, skąd można otrzymać pomoc. Dlatego każde powinno być dobrze wyposażone pod kątem akcesoriów ratunkowych. W dużych ośrodkach przeważnie stacjonują jednostki TOPR lub GOPR, i tam rzeczywiście jest dostęp do apteczki, defibrylatora AED oraz fachowej pomocy. Ratownicy jednak nie mogą być wszędzie. Mniejsze schroniska, znajdujące się na słabiej uczęszczanych trasach, ograniczają obsługę do podstawowego personelu, a ratownicy TOPR lub GOPR w razie wypadku docierają tam z innych, odleglejszych rejonów.
W górach czas dotarcia do poszkodowanego może być bardzo długi. W przypadku NZK – zdecydowanie zbyt długi. Pamiętajmy, że poszkodowany powinien otrzymać fachową pomoc (RKO i defibrylację) do kilku miunut po wystąpieniu zdarzenia, a po tym czasie szanse na przeżycie i brak zmian neurologicznych drastycznie spadają. Tylko wtedy, kiedy pomoc jest na miejscu, osoba po NZK ma szansę na przeżycie i wyjście z wypadku bez szwanku.
AED w każdym schronisku i w punktach turystycznych
W górach i na szlakach turystycznych odległości mogą być na tyle duże, że dostęp do fachowej pomocy medycznej jest utrudniony. W związku z tym trzeba sobie pomagać. Osobista apteczka pierwszej pomocy jest podstawą i każdy turysta powinien taką przy sobie nosić, jednak defibrylator AED to co innego, nikt nie będzie dźwigał go ze sobą w plecaku. Dlatego też siatka defibrylatorów dostępnych na trasach turystycznych powinna być jak najgęstsza. AED może znaleźć się na przykład:
- w schroniskach i schronach,
- w dyżurkach GOPR/TOPR,
- w dyżurkach służb leśnych,
- w punktach informacji turystycznej,
- w obleganych lokalizacjach turystycznych,
- w autokarach turystycznych,
- na parkingach turystycznych.
Wiele schronisk, domów turysty i noclegowni dla podróżników już zaopatrzyło się w profesjonalny sprzęt do RKO. Dobrze wyposażona apteczka dla ratownika KPP, defibrylator AED i zestawy ratownicze znajdują się nie tylko w miejscach, gdzie stacjonują ratownicy górscy i tatrzańscy. Akcesoria te dostępne są w wielu punktach, w których przeszkolona obsługa jest w stanie udzielić fachowej pomocy przed przyjazdem służb ratunkowych.
Co zrobić, gdy brakuje funduszy?
W dużych i rozpoznawalnych punktach turystycznych biznes się kręci, jednak mniejsze schroniska i domki dla turystów często działają na zasadach niemalże wolontariackich, więc właścicielom trudno wyłuskać jakieś fundusze na ponadprogramowe inwestycje. Tutaj z pomocą przychodzi nasza fundacja. Wbrew pokutującemu przekonaniu, defibrylatory AED nie są drogie, a na ich zakup można otrzymać korzystne dotacje i dofinansowania.
Fundacja Projekt AED pomaga znaleźć pomysły i środki na finansowanie zakupu AED do schronisk. Możemy pochwalić się wysoką skutecznością i wieloma zrealizowanymi projektami. Jeżeli tylko u gospodarzy, właścicieli są chęci, by zainwestować w zdrowie i życie turystów, my z przyjemnością podpowiemy, jak zrealizować inicjatywę. Wskażemy możliwości, posłużymy fachową radą.