13 października 2010 r. w krakowskim tramwaju kobieta osuwa się na podłogę i dostaje drgawek. W jej stronę spontanicznie ruszają dwaj studenci. Wiedzą, że w Galerii Krakowskiej od niedawna jest defibrylator AED. Wynoszą nieprzytomną kobietę z tramwaju i rozpoczynają akcję reanimacyjną. Tętno wraca po czwartej defibrylacji. Gdy 39-letnia Dorota budzi się w szpitalu, niczego nie pamięta. Jest pierwszą w Polsce osobą, której życie zostało ocalone dzięki AED.

Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) jest główną przyczyną śmierci. Dotyczy wszystkich – niezależnie od wieku, płci, stanu zdrowia. Tylko w Europie odnotowuje się 700 tys. przypadków rocznie. W Polsce każdego roku w wyniku NZK umiera 40 tys. osób. Większość z nich udałoby się uratować, gdyby otrzymały natychmiastową pomoc. Wykonując na czas masaż serca, sztuczne oddychanie oraz stosując defibrylator AED, zwiększyłbyś 40-krotnie szansę przeżycia. Dlatego w interesie nas wszystkich i każdego z osobna jest powszechna dostępność AED.

AED w każdym miejscu publicznym

Ciągle jeszcze jest to postulat, a nie rzeczywistość, choć liczba AED sukcesywnie rośnie. Defibrylatory są coraz częściej dostępne w takich miejscach jak:

  • dworce kolejowe i autobusowe,
  • lotniska,
  • galerie handlowe,
  • niektóre autobusy, tramwaje i pociągi,
  • jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

To jednak wciąż kropla w morzu potrzeb. Sprzęt AED jest niezbędny i powinien zostać zainstalowany wszędzie tam, gdzie przebywa regularnie lub czasowo większa liczba ludzi:

  • na osiedlach, zwłaszcza rozległych i zamkniętych;
  • w obiektach sportowych: siłowniach, na basenach, stadionach i boiskach;
  • w obiektach, w których gromadzi się dużo ludzi: kościołach i salach koncertowych;
  • na plażach, w schroniskach górskich;
  • w dużych sklepach i marketach;
  • na stacjach benzynowych;
  • wszędzie tam, gdzie uważasz, że jest potrzebny; od Ciebie również zależy, gdzie zostaną ulokowane defibrylatory AED!

Obecność AED ma szczególne znaczenie w tych miejscach, do których szybkie dotarcie zawodowych ratowników jest utrudnione lub niemożliwe ze względu na odległość, trudny teren lub warunki pogodowe (np. duże opady śniegu).

Bądź jak dobry Samarytanin

Czy wiesz, gdzie w Twoim otoczeniu znajdują się defibrylatory AED? Nie widziałeś? Nie zwróciłeś uwagi? Nie ma? Spraw, by się pojawiły i były widoczne. Dzięki temu będziesz mógł skutecznie pomagać innym i samemu móc liczyć na pomoc w nagłych, krytycznych sytuacjach.

Żeby zainstalować publiczny defibrylator AED nie trzeba wiele – czasem wystarczy kilka rozmów z sąsiadami z jednego bloku i zorganizowanie społecznej składki lub złożenie wniosku do zarządcy osiedla. Mając za sobą poparcie społeczne, grupę aktywnych znajomych na portalach społecznościowych, możemy spróbować crowdfundingu.

Bardzo skutecznym sposobem pozyskiwania funduszy jest też złożenie wniosku do budżetu obywatelskiego. Bez wychodzenia z domu każdy z nas może też wesprzeć organizację pożytku publicznego zajmującą się promowaniem pierwszej pomocy – wystarczy przekazać 1% podatku.

Sposobów jest wiele – najważniejsze, żeby zrozumieć potrzebę AED, zmobilizować się do działania i nawiązać współpracę z doświadczonymi partnerami. Przykłady zrealizowanych projektów: 17 AED w powiecie wielickim i 15 AED w Nowym Sączu z pierwszego małopolskiego Budżetu Obywatelskiego, 80 AED w Łodzi (projekt miejski), 20 AED Kolej z sercem (Łódzka Kolej Aglomeracyjna). To wszystko dzięki oddolnym inicjatywom i dobrym Samarytanom, którzy dostrzegli problem i nie odwrócili głowy.

Defibrylator buduje wizerunek

AED ratuje życie. Jednocześnie jest bardzo skutecznym narzędziem budowania pozytywnego wizerunku miejsca, w którym jest dostępny. To jeden z elementów, powodujących, że ludzie przebywający w danej przestrzeni czują się bezpieczniej, a w krytycznej sytuacji – mogą liczyć na pomoc ratującą życie.

Kimkolwiek jesteś, przyczyniając się do umieszczenia defibrylatora AED, możesz tylko zyskać. Działaj na miarę swoich możliwości:

  • Jesteś pracodawcą – zainstaluj urządzenie AED, aby wymiernie poprawić bezpieczeństwo zatrudnianych przez ciebie ludzi i pokazać im, że dbasz o ich zdrowie i bezpieczeństwo. Jeżeli nie możesz pokryć całości kosztów, zwróć się do ubezpieczyciela pracowników z prośbą o wsparcie zakupu AED z funduszy prewencyjnych.
  • Jesteś właścicielem nieruchomości (obiektu sportowego, handlowego, biurowego czy mieszkalnego) – potraktuj AED jako pożyteczną inwestycję, która poprawi bezpieczeństwo klientów i gości, a przez to podniesie wartość rynkową budynku i wyróżni Twoją ofertę na tle konkurencji.
  • Jesteś politykiem, działaczem społecznym, lokalnym aktywistą – AED jest inicjatywą, którą zwiększy twoje poparcie, wzmocni pozycję organizacji, dla której pracujesz.
  • Jesteś deweloperem – AED możesz wykorzystać jako magnes przyciągający nabywców zainteresowanych poprawą bezpieczeństwa własnego, swoich bliskich i współpracowników.
  • Jesteś dobrym człowiekiem – pomoc w finansowaniu instalacji AED w Twojej okolicy to prosty i pewny sposób czynienia dobra.