Automatyczne defibrylatory zewnętrzne AED są urządzeniami bezobsługowymi, które przez większość czasu nie potrzebują poświęcania im specjalnej uwagi. Mimo tego, jak w każdym zaawansowanym urządzeniu elektronicznym, warto wykonać okresowe przeglądy i serwisowanie, dla pewności, że defibrylator jest sprawny, a akcesoria nieprzeterminowane. Dowiedz się więcej o usłudze AEDcare.
Co musisz wiedzieć na temat serwisowania AED?
AED nie generuje wysokich kosztów utrzymania, a większość modeli nie wymaga przeglądów, gdyż nad sprawnością techniczną czuwają wewnętrzne autotesty, odpowiedzialne za bieżące sprawdzanie stanu technicznego i zgłaszanie usterek. Niemniej jednak producenci zalecają wykonywanie okresowych przeglądów i mimo iż nie wpływają one na gwarancję, warto mieć pewność, że sprzęt ratujący życie jest sprawny.
Serwis przeprowadzany przez specjalistyczną firmę nie ogranicza się do standardowego testowania urządzenia. Polega przede wszystkim na sprawdzeniu poprawności działania, prawidłowości zamontowania akcesoriów, przetestowaniu czy urządzenie w poprawny sposób sygnalizuje swój stan i ewentualne błędy. Wykonywane jest badanie poziomu wyładowań miernikiem, który musi być wysokiej jakości i regularnie kalibrowany, co może zapewnić wyłącznie wyspecjalizowany serwis. W razie konieczności dokonywana jest także wymiana akcesoriów na nowe. Elementy takie jak baterie i elektrody mają ściśle określone terminy trwałości, po upływie których należy te akcesoria obowiązkowo wymienić. Okres ten jest różny w zależności od producenta.
Czy można samemu serwisować AED?
Użytkownik samodzielnie może wymieniać akcesoria i sprawdzać wynik autotestów. Inne czynności, o których pisaliśmy wyżej, muszą być wykonywane w serwisie.
Dlaczego musisz…?
- Wymieniać baterie i kontrolować ich stan – Baterie w AED ulegają stopniowemu rozładowaniu tak samo, jak w każdym innym urządzeniu elektronicznym, jednak ogniwa w defibrylatorze mają bardzo dużą pojemność i wystarczają na wiele wyładowań i lat. Na ile? To zależy od producenta. Dla przykładu bateria w Defibrylatorze AED Primedic HeartSave ma deklarowaną żywotność do 6 lat lub do 200 wyładowań 360J. Ponieważ z reguły baterii w AED się nie ładuje, wymaga ona wymiany po okresie przydatności.
- Wymieniać elektrody – Elektrody pokryte są żelem elektroprzewodzącym i chociaż są szczelnie zamknięte w opakowaniu nieprzepuszczającym powietrza, to jednak z czasem żel ten wysycha i traci swoje właściwości, a to właśnie przewodzenie prądu jest ważne dla skutecznej defibrylacji. Dlatego elektrody muszą być od czasu do czasu wymieniane. Dla wskazanego powyżej modelu okres przydatności elektrod wynosi 36 miesięcy.
- Kontrolować wynik autotestu – Testy urządzenia służą wykrywaniu usterek software’u i hardware’u. Większość defibrylatorów AED ma zaprogramowany moduł dziennych autotestów, jednak przed zakupem warto się upewnić czy model ma taką funkcjonalność.
AEDcare – i nie musisz się niczym przejmować
W ofercie Projekt AED proponujemy wygodną usługę AEDcare, w ramach której zaopiekujemy się posiadanymi przez Ciebie defibrylatorami. Zajmiemy się inspekcją urządzenia, jeżeli będzie taka konieczność, wymienimy elektrody i baterie, a po zakończeniu pracy sporządzimy protokół pokontrolny. Ponadto, gdy będzie zbliżał się okres ponownego przeglądu lub daty przydatności akcesoriów, otrzymasz od nas e-mailowe przypomnienie. Sprawdź szczegóły programu AEDcare – kompleksowej obsługi defibrylatorów AED.