Defibrylatory AED są urządzeniami, które po miesiącach, a nawet latach oczekiwania na ten jeden decydujący moment, muszą zrobić dokładnie to, do czego zostały przeznaczone – pomóc uratować ludzkie życie. W związku z tym muszą być niezawodne. Istnieje kilka sposobów na to, by na bieżąco monitorować co dzieje się z defibrylatorem AED.

Jak sprawdzić stan defibrylatora?

Defibrylatory wyposażone są w system wewnętrznych autotestów, sprawdzających, czy urządzenie działa bez zarzutu. Przy każdym uruchomieniu przeprowadzane są autotesty dotyczące zasilania i podstawowych funkcji. Autotesty mogą być też inicjowane ręcznie.

Automatyczne sprawdzanie przeprowadzane jest okresowo w zależności od ustawień: codziennie, cotygodniowo, comiesięcznie, cokwartalnie itd. Mają na celu sprawdzenie podstawowych funkcji oraz integralności systemu. Warto jednak wiedzieć, że podczas każdego inicjowania testu nieco zmniejsza się stan baterii, więc codzienne sprawdzanie znacząco ograniczy żywotność baterii. Ponadto o ile urządzenie nie jest wyposażone w specjalny moduł, operator musi samodzielnie sprawdzić stan defibrylatora.

Uzupełnieniem monitoringu są systemy zdalnego nadzoru, umożliwiające trzymanie pieczy nad urządzeniami na odległość. Jest to duże ułatwienie zwłaszcza w sytuacji, w której pod opieką jest wiele defibrylatorów. Jedną z możliwości są szafki AIVIA z systemem zdalnej nadzoru (modele z serii od 300 w górę).

Dobrą alternatywą jest rozwiązanie AIVIA GO, czyli małe urządzenie w formie breloczka, który można zawiesić na defibrylatorze. Na bieżąco monitoruje stan AED, a raporty przesyła zdalnie na serwer, skąd operator może mieć wgląd między innymi w to, jaki jest obecny status defibrylatora, gdzie się znajduje (funkcja GPS), jakie temperatury panują w szafce itd. AIVIA GO umożliwia też komunikację głosową ze służbami ratunkowymi, co ułatwia nie tylko wezwanie pomocy, ale też lokalizację miejsca zdarzenia. AIVIA GO jest systemem autonomicznym, które nie drenuje Baterii AED i w które mogą być wyposażone wszystkie defibrylatory AED, niezależnie od producenta. Więcej na temat systemów zdalnego nadzoru przeczytasz tutaj.

AIVIA GO – w praktyce

AIVIA GO umożliwia zdalne monitorowanie wielu urządzeń jednocześnie, co przy dużych projektach np. z budżetu obywatelskiego ma znaczenie. Trudno sobie wyobrazić, aby operator musiał ręcznie sprawdzać każde urządzenie po kolei. AIVIA GO umożliwia kontrolę z każdego miejsca, w którym znajduje się zasięg GSM/GPRS.

Z takiego założenia wyszli obywatele Bydgoszczy i pomysłodawcy projektu, którzy w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego zagłosowali na rozmieszczenie sieci AED w dzielnicy Szwederowo. W ramach projektu rozmieszczono 18 defibrylatorów w strategicznych miejscach (a warto wiedzieć, że w całej Bydgoszczy znajduje się już ich ponad 100). Projekt zyskał poparcie 900 głosujących, a całkowity koszt wyniósł 150 000 złotych. Warto głosować na takie projekty w swojej miejscowości.

Defibrylatory AED w Bydgoszczy wyposażone są w system zdalnego monitorowania AIVIA GO – podłączony do Centrum Zarządzania Kryzysowego (CZK). Gdy AED jest w użyciu, CZK dostaje o tym powiadomienie, a zdalny operator widzi za pomocą GPS, dokąd zmierza urządzenie. Może w ten sposób szybciej i sprawniej powiadomić odpowiednie służby o dokładnej lokalizacji zdarzenia. AIVIA GO umożliwia też szybką reakcję w przypadku niesprawności AED lub kradzieży. Małe urządzenie, a tak wiele potrafi!

AED w okolicy baner