Defibrylator AED jest urządzeniem przenośnym, jednak musi być gdzieś przechowywany i to w taki sposób, by był ogólnodostępny. Niezależnie od tego, gdzie się znajduje, o ile nie jest przetrzymywany w kantorku pod okiem i kluczem stróża, powinien zostać zabezpieczony. Do tego celu służą szafki do defibrylatorów. Czym się charakteryzują i jaką wybrać?
Więcej niż szafka
Zabezpieczenie automatycznego defibrylatora zewnętrznego przed kradzieżą lub zniszczeniem to tylko jeden z powodów, dla których AED powinno być przechowywane w takiej skrytce. O tym, że kradzież AED nie ma sensu i jak chronić urządzenie przed zniszczeniem i złodziejami, pisaliśmy tutaj, polecamy zapoznać się z tym artykułem.
Chodzi również o ochronę przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, monitorowanie stanu urządzenia, czy też wysyłanie informacji w przypadku wyjęcia AED. Szafka na przechowywanie AED jest więc takim mini centrum dowodzenia. Oczywiście nie zawsze i nie w każdej sytuacji potrzebujemy wszystkich tych usprawnień, dlatego na rynku istnieje spory wybór zarówno podstawowych modeli, jak i tych bardzo zaawansowanych.
W środku czy na zewnątrz?
Podstawowy podział obejmuje szafki do umieszczenia wewnątrz i na zewnątrz, a te różnią się od siebie funkcjonalnościami. Co wybrać i który model najlepiej się sprawdzi? Na to nie ma jednej odpowiedzi, a wszystko zależy od preferencji, potrzeb, możliwości finansowych oraz tego, gdzie defibrylator będzie przechowywany.
Szafki do zastosowań wewnętrznych
Takie szafki nie muszą być chronione przed zawilgoceniem, gdyż zazwyczaj nie ma takiej potrzeby. W podstawowej wersji po prostu mają się wyróżniać i chronić urządzenie. Taka jest szafka na AED ASB1010 – prosta, zamykana na zamek magnetyczny, z alarmem dźwiękowym. W ramach serii ASB dostępne są również produkty zamykane na kluczyk (np. szafka ASB1001) i wyposażone w dodatkowe funkcjonalności.
Osobom szukającym produktu premium, czyli szafki estetycznej, o zwiększonej wytrzymałości, z nocnym oświetleniem i wyposażonej w alarmy otwarcia, polecamy serię AIVIA, na przykład model AIVIA 100. Szafka ta wykonana jest z trwałego tworzywa ABS i zamykana na zatrzask z opcjonalną tasiemką zaciskową (plombą), co ułatwia skorzystanie z defibrylatora, gdyż nie trzeba szukać osoby posiadającej klucz do otwarcia.
Szafki do zastosowań zewnętrznych
Szafki przeznaczone na zewnątrz powinny charakteryzować się przede wszystkim ochroną przed czynnikami pogodowymi, a więc przed wilgocią, mrozem, zbytnim nagrzewaniem od słońca, czy szkodliwym promieniowaniem UV. Dla sprzętu elektronicznego czynniki takie jak wilgoć, chłód, zbytnie nagrzewanie się mogą być szkodliwe – dlatego też niektóre modele mają wbudowane moduły grzewcze i chłodzące. Szafki zewnętrzne AIVIA wykonane są z poliwęglanu oraz tworzywa ABS i mają nadaną klasę wodoszczelności IP44. Oznacza ona, że chroni urządzenie przed najbardziej ulewnymi deszczami, ale jednocześnie zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza zapobiegającą kondensacji pary wodnej wewnątrz. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na najpopularniejszy w Polsce model do zastosowań zewnętrznych – AIVIA 200 outdoor wyposażony w alarm dźwiękowy i świetlny, a także nocne podświetlenie, układ grzewczy oraz chłodzący. Polecamy również model AIVIA 220 indoor/outdoor, który w zależności od potrzeby można zamontować zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz. Szafka ta posiada dodatkowo telefon z funkcją połączenia telefonicznego GSM i wysyłki powiadomień SMS.
Inną istotną funkcją dobrej szafki na AED jest system nadzoru defibrylatorów AED. Każdy defibrylator ma wewnętrzny program autotestów i komunikuje się z użytkownikiem czy urządzenie jest sprawne. Szafka AIVIA 300 potrafi odczytać stan defibrylatora, a w przypadku niesprawnego urządzenia alert zostanie automatycznie wysłany na telefon i/lub e-mail osoby odpowiedzialnej. Powiadomienie zostanie przesłane również podczas otwarcia szafki. Bardzo przydatna jest opcja sprawdzenia stanu wszystkich urządzeń w sieci (warunków panujących w szafkach, terminów przydatności baterii i elektrod itp.), na platformie internetowej dostępnej na dowolnym urządzeniu z przeglądarką internetową. Ponadto niektóre urządzenia wyposażone są w moduł telefonu i automatycznie nawiązują połączenie z numerem alarmowym 112.