Ciało obce, które utknęło w nosie, uchu lub oku to nieprzyjemna sytuacja, która zazwyczaj wiąże się z uczuciem dyskomfortu, a niekiedy bywa źródłem sporych problemów, czy nawet zagrożenia zdrowia. Jak postępować w takim przypadku?

Mucha zawsze trafi do oka

Jak to w życiu bywa, zdarzają się różne, nieprzewidziane sytuacje. Nic wielkiego się nie stanie, jeżeli do oka wpadnie mucha, ale już kawałek szkła lub mikro odłamek plastiku mogą spowodować poważne szkody. Z kolei ciało obce w uchu może doprowadzić do częściowej lub całkowitej utraty słuchu, a tkwiące w nosie może spowodować jego uraz i niedrożność. Warto więc wiedzieć, jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku ciała obcego, które utknęło w nosie, uchu lub oku, co robić i kiedy możliwe jest poradzenie sobie samemu, a kiedy konieczna będzie wizyta u okulisty, laryngologa czy innego specjalisty.

Ciało obce w oku – pierwsza pomoc

W przypadku usuwania ciała obcego z oka należy postępować ostrożnie i pamiętać o zachowaniu higieny. Jeżeli ciało obce (np. muszka czy rzęsa) jest widoczne w worku spojówkowym, należy je ostrożnie wyciągnąć, używając do tego zwilżonego patyczka kosmetycznego lub rogu chusteczki. Gdy przedmiotu nie widać, trzeba je zlokalizować, odchylając powieki i poruszając gałką oczną. Po jego odnalezieniu należy podjąć próbę jego usunięcia również za pomocą patyczka kosmetycznego lub rogu chusteczki. Istnieją też specjalne zestawy do płukania oka.

Gdy ciało obce tkwi w tkance oka lub z innych przyczyn nie można go łatwo usunąć, trzeba zabezpieczyć oko jałowym opatrunkiem, a dla ograniczenia ruchów gałek ocznych, by nie pogłębiać urazu, warto zasłonić również zdrowe oko. Następnie trzeba bezzwłocznie udać się z poszkodowanym do szpitala.

Ciało obce w uchu – pierwsza pomoc i postępowanie

W przypadku ciała obcego, które utkwiło w uchu (najczęściej są to owady, koraliki, drobne elementy kosmetyczne itp.) należy zachować ostrożność i spokój. Skuteczne może okazać się delikatne potrząsanie przechyloną głową, aby obiekt mógł wypaść. Jeżeli to jest nieefektywne, można spróbować wyciągnąć widoczne ciało obce za pomocą pęsety. Nie wolno natomiast wkładać do ucha patyczka kosmetycznego ani próbować wygrzebywać ciała obcego „na ślepo”. W każdej sytuacji, gdy nie ma możliwości prostego wyciągnięcia nieszczęsnego przedmiotu, należy niezwłocznie udać się do specjalisty.

Ciało obce w nosie – pierwsza pomoc i postępowanie

Może się zdarzyć tak, że jakieś ciało obce znajdzie się w jamie nosowej. Co trzeba wtedy zrobić? Przede wszystkim oddychać przez usta, aby nie wciągnąć go głębiej. Jeżeli przedmiot wystaje z nosa, można go spróbować wyciągnąć palcami lub pęsetą. Nie wolno jednak manipulować pęsetą w jamie nosowej lub w gardle, aby nie uszkodzić tkanek. Warto spróbować wydmuchać nos, zatykając jedną dziurkę. Po dwóch takich próbach, jeżeli nie uda się wydmuchać ciała obcego, należy zaprzestać, by nie ryzykować mocniejszego zaklinowania przedmiotu.

Gdy wydmuchiwanie nosa nie pomaga, należy zgłosić się do laryngologa. Skonsultowania wymagać będzie też obfite krwawienie z nosa, krwiste wydzieliny, czy obrzęk nosa. Natomiast pogotowie ratunkowe należy wezwać w sytuacjach, gdy ciało obce w powoduje zaburzenia oddychania, obfite krwawienia lub wiąże się z ryzykiem niebezpiecznego uszkodzenia organu i nie ma możliwości szybkiego transportu do szpitala.

Z najgorszą sytuacją mamy do czynienia, gdy ciało obce utkwi w drogach oddechowych i jest przyczyną niedrożności – w tym przypadku należy działać szybko oraz zdecydowanie, a całą procedurę opisaliśmy w artykule: jak postępować w przypadku zadławienia.

 

AED w okolicy baner