Postęp technologiczny rozrasta się na naszych oczach, przez co dynamicznie rozwija się też wszystko, co związane ze sztuczną inteligencją (SI). Jak sztuczna inteligencja zmienia naszą rzeczywistość i w jaki sposób może uratować życie?
Sztuczna inteligencja, czyli co? Jak zmienia się nasza rzeczywistość
Sztuczna inteligencja, SI lub AI to potoczny termin, którym określamy oprogramowanie do analizy, uczenia się i rozwiązywania problemów. Na podstawie zebranych danych urządzenie jest w stanie podejmować określone decyzje i czynności.
Obecnie bardzo dużą nadzieję pokłada się w tzw. sztucznych sieciach neuronowych, które umożliwiają oprogramowaniu bardzo szybkie uczenie maszynowe i przetwarzanie danych. Technologia sieci neuronowych ma wiele zastosowań, a jej ogromną zaletą jest zwielokrotniony potencjał obliczeń.
Sztuczna inteligencja jest więc oprogramowaniem będącym w stanie uczyć się, przeprowadzać analizy, a nawet w pewnym zakresie „kreatywnie myśleć”, dzięki czemu co jakiś czas w świecie nauki głośno jest o wynalazkach dokonanych przez SI. Przykładem może być tu cząsteczka leku pod roboczą nazwą DSP-1181. Substancja ta przeznaczona do leczenia pacjentów z zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym. Obecnie jest w fazie badań klinicznych w Japonii. Farmaceutyk ten to spory przełom i już trwają pracę nad innymi lekami, które mają szansę powstać z pomocą sztucznej inteligencji.
Sztuczna inteligencja w medycynie
Powyższy przykład to tylko jeden z wielu potencjalnych zastosowań SI w medycynie. Przykładowo w branży okulistycznej sztuczna inteligencja potrafi szybko i dokładnie diagnozować choroby siatkówki, a przez to znacząco przyspieszyć diagnostykę bez konieczności angażowania człowieka na wstępnym etapie.
Innym obecnie wdrażanym rozwiązaniem są procesy śledzenia wzrostu płodu bez konieczności wykonywania inwazyjnych badań, co upraszcza i automatyzuje pomiary płodu, zapewniając wysoką dokładność, pozwalając lekarzom skupić się na innych elementach diagnostyki.
Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe mają ogromne znaczenie w przyspieszeniu procesów diagnostycznych w każdym dziale medycyny, a zautomatyzowanie analizy pozwala na redukcję trwania diagnostyki, co przyspiesza czas potrzebny na wprowadzenie odpowiedniego leczenia.
Sztuczna inteligencja w ratownictwie
SI znajduje również zastosowanie w ratownictwie medycznym oraz innych służbach ratunkowych. Algorytmy rozpoznające rytm serca znane są, chociażby z defibrylatorów AED, ale to, co naprawdę robi wrażenie, to na przykład roboty ratownicze, które są testowane w Niemieckim Centrum Robotyki Ratowniczej. Takie roboty są niezwykle pomocne w trudnych warunkach, gdzie człowiek nie może dotrzeć lub jego bezpieczeństwo byłoby zagrożone, np. podczas pożarów, powodzi, trzęsień ziemi czy wypadków chemicznych. Roboty są zdalnie sterowane, ale dzięki rozwojowi sztucznej inteligencji w przyszłości mogą być w stanie podejmować autonomiczne decyzje.
Rozwój sztucznej inteligencji w ratownictwie pozwoli na szybszą i prawidłową diagnozę, co przełoży się na zmniejszenie liczby błędów, a także szybsze wdrożenie leczenia oraz działań ratunkowych.
Obcujemy ze sztuczną inteligencją na co dzień
Może jeszcze nie w aż takim stopniu jak w filmach i nie na aż tak zaawansowanym poziomie, ale wiele osób już dziś w dużej mierze korzysta z inteligentnych rozwiązań, które pomagają w utrzymaniu lepszego stanu zdrowia. Na przykład smart opaski i smart zegarki z funkcją monitorowania zdrowia dokonują analizy oraz potrafią przewidzieć samopoczucie użytkownika, czy doradzić mu w kwestiach zdrowotnych.
Na rynku istnieją też inne smart gadżety monitorujące stan zdrowia. A to wszystko dopiero początek, bo przecież postęp wciąż trwa. Jesteście ciekawi, co przyniesie przyszłość? Bo my bardzo!