Na rynku dostępnych jest wiele bardzo dobrych modeli automatycznych defibrylatorów zewnętrznych (AED), a ich duży wybór powoduje często konsternację u kupujących. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie najlepszych defibrylatorów AED, które polecamy w 2022 roku.

Polecany AED – czym powinien się charakteryzować?

AED to sprzęt medyczny, które najlepiej kupować m.in. w sklepach medycznych, sklepach BHP czy strażackich. Jeżeli urządzenie zostało dopuszczone do sprzedaży i użytku w Unii Europejskiej, to musi spełniać określone wymogi i standardy. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Na co zwracać uwagęprzy wyborze AED?

Defibrylatory AED, które polecamy

Defibrylator AED Nihon Kohden Cardiolife AED-3100

Nihon Kohden Cardiolife AED-3100 to absolutny hit ze względu na jego unikalne parametry. Ten defibrylator polecany jest do użytku w warunkach zwiększonej wilgotności – ma najwyższą na rynku klasę ochrony przed wodą i pyłem (IP66). Jest także odporny na wstrząsy i charakteryzuje się pracą w zakresie temperatur od -5 do 50°C. Istotną cechą jest też system analizy rytmu serca podczas RKO, który skraca przerwę w resuscytacji krążeniowo-oddechowej do minimum; urządzenie potrzebuje 1,5 – 8 sekund do oceny rytmu serca. Natomiast codzienne autotesty sprawiają, że AED jest zawsze gotowy do użycia. Nihon Kohden Cardiolife AED-3100 polecany jest przede wszystkim do użytku w zakładach pracy, urzędach, szkołach, biurach, a także przez służby ratownicze i mundurowe.

Defibrylator AED Primedic HeartSave AED

Wśród polecanych AED musi pojawić się urządzenie niemieckiej marki Primedic – AED Primedic HeartSave AED. Ten defibrylator spełnia wszystkie oczekiwania, jakie można mieć względem takiego sprzętu. Charakteryzuje się aż 6-letnią gwarancją, 6-letnią żywotnością baterii, 3-letnią żywotnością elektrod, codziennymi autotestami, a także wysoką klasą ochrony IP55. Jest to model, który spełnia wytyczne KSRG, a więc może być z powodzeniem wykorzystywany przez straż pożarną, policję, czy inne służby ratownicze. Oczywiście sprawdzi się także w przemyśle, w zakładach pracy, urzędach, szkołach i biurach.

Defibrylator AED Primedic HeartSave AED-M

Primedic HeartSave AED-M to kolejny polecany AED tej niemieckiej marki. Oprócz wszystkich cech poprzednika, jego wyróżnikiem jest monitor LCD wyświetlający krzywą EKG i niezbędne informacje dotyczące akcji ratunkowej i stanu urządzenia, co jest rzadko spotykaną cechą w automatycznych defibrylatorach zewnętrznych. Pozwala tym samym zorientować się w wykresie EKG, jest więc chętnie wykorzystywany np. przez służby ratunkowe. Primedic HeartSave AED-M spełnia wytyczne KSRG. Polecany jest przede wszystkim dla służb ratunkowych i mundurowych, a także do zakładów pracy, urzędów, szkół i biur.

Defibrylator AED CU Medical iPAD SP1

Kolejnym polecanym modelem jest AED CU Medical iPAD SP1. Ze względu na bardzo dobry stosunek ceny do jakości jest najczęściej wybieranym AED przy realizacji publicznych sieci AED i projektów z Budżetów Obywatelskich. Można go więc spotkać w wielu miejscach. Jest niezawodny, charakteryzuje się klasą ochrony IP55, a wyraźne i proste komunikaty głosowe z automatycznym pogłaśnianiem sprawiają, że słychać je, nawet gdy wokół panuje spory hałas. Istotnymi cechami tego modelu są także codzienne autotesty. Jest to bardzo dobry, powszechnie używany defibrylator, który sprawdzi się m.in.: w szkołach, biurach, urzędach, w przemyśle i w zakładach pracy.

Czy któryś AED jest najlepszy?

Każdy AED jest dobry, ponieważ może uratować ludzkie życie. Oczywiście na rynku jest wiele godnych uwagi sprzętów – Lifepak, Zoll, Philips – my natomiast szczególnie rekomendujemy wymienione powyżej. Pamiętaj jednak, aby przed zakupem przeanalizować specyficzne cechy każdego z urządzeń – inny AED sprawdzi się w miejscach o wysokiej wilgotności i zapyleniu, inny natomiast do użytku w przestrzeni publicznej. Więcej informacji na temat tego, czym kierować się wybierając AED, znajdziesz w artykule: Który defibrylator AED jest najlepszy i czym kierować się podczas wyboru?