Ciągłe szkolenie, podnoszenie umiejętności i kwalifikacji jest podstawą w działaniu ochotniczych służb ratunkowych. Ratownicy, działający w obrębie różnych jednostek współpracujących z systemem PRM, muszą być gotowi do działania i pozostawać na bieżąco z wytycznymi ERC. Obowiązkiem ratowników jest uczestniczenie w kursach recertyfikacyjnych z KPP co 3 lata, jednak pomiędzy nimi również warto się doszkalać. Jak to zrobić skutecznie?

Ćwiczenia RKO nie tylko na kursach

Kursy kwalifikowanej pierwszej pomocy, a także inne kursy doszkalające poszerzające wiedzę oraz umiejętności ratowników, są niezwykle istotne. Profesjonalne szkolenia organizowane są z różną częstotliwością – raz, dwa lub trzy razy do roku – wszystko zależy od jednostki i jej możliwości finansowych. A takie ćwiczenia warto wykonywać znacznie częściej. Tu z pomocą przychodzą fantomy treningowe, znajdujące się w wyposażeniu jednostki, z których mogą korzystać ratownicy, po to, by na bieżąco trenować umiejętności RKO.

Jednak trening bez nadzoru instruktora może nie być tak skuteczny, jak na kursie. Łatwo o utrwalanie złych wzorców, a brak informacji zwrotnej sprawia, że uciski mogą być nieefektywne i nawet nie będziemy o tym wiedzieć. Czy jest na to jakiś sposób?

Fantomy Brayden z systemem informacji zwrotnej – idealne dla ratowników w ochotniczych służbach ratunkowych

Dobry fantom do wykonywania treningów bez nadzoru instruktora musi zapewniać możliwość uzyskiwania informacji zwrotnej. Powinien dawać odczucia zbliżone do wykonywania resuscytacji na prawdziwym ciele, a także zbierać dane przekazywane z czujników i prezentować je w czytelnej formie wraz z interpretacją i analizą prawidłowości ucisków i oddechów ratowniczych.

Takimi cechami charakteryzują się fantomy z serii Brayden LED, a zwłaszcza najbardziej zaawansowany Brayden LED Pro. Modele te zapewniają realistyczne odczucia ucisków klatki piersiowej i wykonywania oddechów, a specjalne LED-owe wskaźniki informują o skuteczności prowadzenia ucisków, obrazując sposób rozprowadzania krwi z serca do mózgu.

Brayden LED Pro jest wyposażony w szereg czujników kontrolujących m.in. głębokość uciśnięć klatki piersiowej, tempo uciśnięć, ułożenie dłoni czy zwolnienie ucisku klatki piersiowej. Dane te przekazywane są przez bluetooth do aplikacji umożliwiającej natychmiastowe sprawdzenie poprawności wykonywanych czynności. Aplikacja jest bardzo intuicyjna i w czytelny sposób prezentuje dane, pozwalając ratownikom na efektywne trenowanie bez popełniania błędów i utrwalania nieprawidłowych wzorców. Ponadto fantomy Brayden mają wszystko, czego wymaga się od tego typu profesjonalnego sprzętu, są łatwe w dezynfekcji i mają wymienne elementy, więc sprawdzą się do użytku wewnątrz ochotniczych jednostek ratunkowych. Więcej na temat wykorzystania fantomów z serii Brayden LED pisaliśmy w tym artykule.

Wyposażając jednostkę w sprzęt treningowy, warto przemyśleć kwestię zakupu defibrylatora szkoleniowego AED, dzięki czemu stacjonujący w jednostce ratownicy będą mogli ćwiczyć umiejętności z zakresu BLS+AED. Skuteczni ratownicy to wyszkoleni ratownicy!

 

AED w okolicy baner