Choroby układu krążenia należą do schorzeń najczęściej występujących w Europie. Należą do nich także nagłe zdarzenia kardiologiczne, takie jak zawał serca związany z nagłym zatrzymaniem krążenia (NZK). Na szczęście coraz częściej w przestrzeni publicznej możemy znaleźć defibrylatory AED. Urządzenia te – dzięki szybkiej analizie rytmu pracy serca – oceniają, czy konieczne jest zastosowanie defibrylacji.

 

Czym jest program PAD, czyli publiczny dostęp do defibrylatorów

PAD (Public Access Defibrillation) to międzynarodowy program publicznego dostępu do AED. Docelowo projekt zakłada stworzenie gęstej siatki defibrylatorów, tak aby każda osoba w razie konieczności mogła z nich skorzystać, bez względu na to, gdzie się znajduje.

W tym celu umożliwia się dostęp do automatycznego urządzenia do defibrylacji, którego obsługa nie wymaga posiadania żadnego wykształcenia medycznego. W ramach programu PAD instalowane są defibrylatory zewnętrzne oraz organizowane cykliczne szkolenia z pierwszej pomocy. Podejmowana jest także współpraca z dyspozytorami numerów alarmowych i Zespołami Ratownictwa Medycznego.

Gdzie powinny znajdować się defibrylatory?

Defibrylatory powinny znajdować się wszędzie tam, gdzie przebywa lub którędy przemieszcza się dużo ludzi. Niestety, im większe skupiska osób, tym ryzyko wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia jest większe.

Urządzenia AED umieszczane są więc np.:

  • na dworcach kolejowych, autobusowych i lotniskach;
  • na stacjach metra oraz na pętlach autobusowych lub tramwajowych;
  • w centrach i galeriach handlowych, hotelach oraz restauracjach;
  • na stadionach oraz w innych obiektach sportowych;
  • na plażach publicznych i innych terenach zielonych oraz w schroniskach górskich;
  • w jednostkach ochotniczej straży pożarnej i na komisariatach;
  • w muzeach i bibliotekach publicznych oraz na uczelniach wyższych;
  • na dużych osiedlach domów wielorodzinnych;
  • przy ruchliwych ulicach oraz w pobliżu węzłów komunikacyjnych;
  • w dużych zakładach pracy, takich jak biurowce lub fabryki oraz w ośrodkach ochrony zdrowia.

Lepszy dostęp do prostych w obsłudze defibrylatorów oznacza zdecydowanie większą szansę na udzielenie niezbędnej pomocy na czas!

Jak znaleźć AED w okolicy?

Aby znaleźć AED w danej okolicy, możesz skorzystać z bezpłatnej aplikacji Ratownik(pamiętaj, aby włączyć lokalizację na smartfonie). Informacje na temat rozmieszczenia defibrylatorów w przestrzeni publicznej są także dostępne na stronach Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii i w portalu www.geoportal.gov.pl. Dodatkowo miejsca, w których znajdują się AED, oznaczone są specjalnymi tabliczkami przedstawiającymi serce z błyskawicą i krzyżyk.

logo AED

Położenie najbliższego defibrylatora warto sprawdzić, zanim pomoc będzie niezbędna! Najwygodniej będzie, jeżeli wirtualnie „przeszukasz” okolice Twojego miejsca pracy czy trasy Twoich najczęstszych przejazdów.

Zakup defibrylatorów ze środków Budżetu Obywatelskiego

Zakup defibrylatorów jest możliwy ze środków publicznych, np. z Budżetu Obywatelskiego. Dzięki temu lokalna społeczność może mieć realny wpływ na lokalizację takiego sprzętu.

Wielokrotnie pisaliśmy o tego typu inicjatywach i rozmawialiśmy z osobami, które pozyskują środki na zakup AED z Budżetu Obywatelskiego (przypominamy mi.in. wywiad z Jarosławem Włodarczykiem: Świnoujście zyskało 55 nowych defibrylatorów AED).

Z tekstów AED w Twojej okolicy? Sprawdź, jak to zrobić!” oraz „Jak kupić AED, gdy brakuje pieniędzy” dowiesz się natomiast, jak krok po kroku zrealizować zakup i instalację AED w wybranym przez Ciebie miejscu.

 

AED w okolicy baner