O tym, jak prawidłowo wzywać pomoc, jakie informacje podać dyspozytorowi i w jakiej kolejności to zrobić, nauczysz się na kursach pierwszej pomocy. Jednak podstawową informacją, którą należy przekazać, jest to, GDZIE zdarzenie ma miejsce. Wszystko inne, choć istotne, jest na drugim planie, bo zespół ratunkowy musi przede wszystkim wiedzieć, dokąd ma jechać. A co w przypadku, gdy nie znamy tej lokalizacji? Jak określić, gdzie znajduje się miejsce zdarzenia?

Wybierasz się w nieznany teren? Zawsze planuj podróż

Zazwyczaj mamy możliwość zaplanowania trasy, tak, aby mniej więcej wiedzieć, kiedy i gdzie będziemy się znajdować. Jest to szczególnie ważne, gdy poruszamy się po trudnym terenie, zwłaszcza w górach. Dzięki dokładnemu planowaniu łatwiej będzie można określić orientacyjną lokalizację.

Oprócz tego niezwykle ważne jest powiadomienie rodziny, znajomych lub towarzyszy o planie takiej podróży i prognozowanym czasie powrotu. W ten sposób, w razie nagłego wypadku, będzie można łatwiej ustalić lokalizację.

Sposoby na ustalenie lokalizacji podczas wzywania pomocy

Jak wezwać pomoc, gdy nie do końca wiesz, gdzie jesteś? Jak wytłumaczyć i przekazać to dyspozytorowi? Poznaj praktyczne wskazówki.

Pierwszą, dość oczywistą możliwością wydaje się ustalenie położenia na podstawie Google Maps lub dowolnego systemu nawigacji. Obecnie nie ma z tym żadnego problemu, a wiele nawigacji pozwala na odczytanie dokładnych współrzędnych. W górach natomiast można wykorzystać bardzo dobrą aplikację „Ratunek”, której używają również ratownicy GOPR i TOPR, umożliwiającą odczytanie lokalizacji nawet w trudnym, górskim terenie. Co więcej, nie trzeba nawet podawać lokalizacji, gdyż aplikacja wysyła taką informację bezpośrednio do ratowników.

Jest to prawdopodobnie najbardziej precyzyjna metoda, ale może się tak zdarzyć, że nawigacja nie będzie chciała złapać sygnału, zawiesi się lub po prostu posiadasz najprostszy model telefonu bez GPS-u. Co wtedy? W takiej sytuacji musisz szukać innych sposobów. Jeżeli jesteś w lesie, bardzo prawdopodobne jest, że ścieżki będą oznaczone jako drogi pożarowe, mają one wtedy własne numery – podając je, zdecydowanie łatwiej będzie Cię odnaleźć. Warto też opisać charakterystyczne punkty, miejsca czy rzeczy znajdujące się w okolicy np. ambonę myśliwską, wyróżniający się obiekt itd.

Z kolei znajdując się na drodze krajowej, dokładną lokalizację można określić po oznaczeniach słupków drogowych. Są one tam nieprzypadkowo – rozstawiane co 100 metrów, pomagają w ustaleniu dokładnego położenia. Co oznaczają symbole na słupkach drogowych? Na samej górze w czerwonym kwadracie oznaczony jest numer drogi. Poniżej podane są kolejno: kilometr oraz metry mierzone w odcinkach po 100 m. Podając dyspozytorowi powyższe numery, przekazujemy mu jednocześnie dokładną lokalizację. Podobne oznaczenia ma krzyż św. Andrzeja przy przejazdach kolejowych. Na jego odwrocie znajduje się tabliczka z dokładną identyfikacją skrzyżowania – w razie zdarzenia drogowego na przejeździe kolejowym należy podać widniejące tam numery.

Czasami warto po prostu zapytać

Z reguły najlepsze rozwiązania są najprostsze. O ile nie znajdujesz się gdzieś na samotnym szlaku lub głęboko w lesie, jest duże prawdopodobieństwo, że nie jesteś sam. Warto poprosić o pomoc i zapytać o wskazanie lokalizacji – niby oczywiste, a jednak w sytuacji stresującej można o tym zapomnieć i niepotrzebnie tracić czas na szukanie współrzędnych czy tłumaczenie położenia dyspozytorowi. Zamiast tego, lepiej po prostu zapytać znajdujące się w pobliżu osoby – to może być najszybszy sposób!

AED w okolicy baner