Jak to się dzieje, że są miejsca, gdzie defibrylatory ulokowano niemal za każdym rogiem, podczas gdy w innych kompletnie brakuje AED? Miejsca, skąd do najbliższego urządzenia masz 3 przesiadki komunikacją miejską i 15 minut spacerem? Jak to się dzieje, że na jednym osiedlu można było zainstalować defibrylator, a na innym nikt o tym nie pomyślał? To proste – chodzi właśnie o to, że ktoś „pomyślał”, a od pomysłu przeszedł do działania. Tym kimś może być każdy, Ty i my, i każdy mieszkaniec zwykłego osiedla. Wszyscy mamy wpływ na to, gdzie znajdą się defibrylatory automatyczne AED.

Zaczyna się od chęci

Na początku trzeba chcieć, a gdy są chęci, to znajdzie się i sposób, by zrealizować taką inicjatywę. Jeżeli uważasz, że w Twojej okolicy przydałoby się urządzenie AED lub znasz miejsce, gdzie zamontowanie urządzenia byłoby wskazane, możesz do tego doprowadzić.

Przede wszystkim udaj się do osoby decyzyjnej, odpowiedzialnej za zarządzanie budynkiem, rejonem, dzielnicą, osiedlem lub firmą. Tego typu inicjatywy muszą być zawsze konsultowane, ale zapewniamy Cię, że w większości przypadków pomysł na zamontowanie AED spotka się z przychylnym przyjęciem. Pomysł. Bo do realizacji jeszcze daleka droga.

Gdy są już chęci, trzeba zdobyć fundusze

I tu zaczynają się schody, bo AED swoje kosztuje. Nie jest to wydatek nie do udźwignięcia, ale prawdopodobnie mało kto ma ochotę wyciągać z własnej kieszeni te 5 000–7 000 złotych. Są na to sposoby:

  • składka sąsiedzka, czyli złożenie się w ramach funduszu sąsiedzkiego na wspólne AED,
  • ogólnopolskie lub regionalne zbiórki,
  • dotacje i programy rządowe,
  • pomoc instytucji i fundacji zajmujących się promowaniem pierwszej pomocy.

O sposobach finansowania pisaliśmy szerzej w artykule: jak kupić AED, gdy brakuje pieniędzy. Możesz też przeczytać tutaj dodatkowe wskazówki na temat tego, jak zdobyć dofinansowanie na AED.

Sposoby na zdobycie AED: Budżet Obywatelski i samorządowe akcje

Budżet Obywatelski jest najlepszym sposobem, by mieć wpływ na to, gdzie w Twoim mieście znajdą się defibrylatory AED. Prawdopodobnie każdy już mniej więcej wie, czym jest ów budżet – to coroczna inicjatywa, w ramach której każdy mieszkaniec miasta i gminy może zadecydować, na co zostanie przeznaczona pewna pula pieniędzy. Akcję instalowania automatycznych zewnętrznych defibrylatorów AED w newralgicznych punktach miasta warto zgłosić do Budżetu Obywatelskiego. Można w ten sposób wyposażyć miasto nie w kilka, a w kilkadziesiąt urządzeń AED.

Dzięki Budżetowi zrealizowano już zakup AED m.in. w powiecie wielickim, w Krakowie, Poznaniu i wielu innych miastach. Przykładem jest też projekt miejski w Łodzi, dzięki któremu pojawiło się aż 80 defibrylatorów!

I to wszystko dzięki inicjatywom oddolnym zwykłych obywateli. Oprócz BO istnieją też inne, samorządowe akcje i możliwości finansowania. Warto przejść się do urzędu miasta i dowiedzieć się, jak zdobyć środki na taką inwestycję.

Zrzutka w parafii?

Można też podsunąć księdzu pomysł na zbiórkę na zakup defibrylatora AED, który zostanie umieszczony w okolicy kościoła. Przecież kościół to miejsce, do którego przychodzi naprawdę wiele osób, zwłaszcza starszych. Niestety zasłabnięcia i przypadki nagłego zatrzymania krążenia w świątyniach zdarzają się notorycznie.

To tylko kilka z pomysłów na to, jak każdy może sprawić, by na ulicach i w najważniejszych punktach miast pojawiło się więcej ogólnodostępnych automatycznych zewnętrznych defibrylatorów.

A może masz jakiś inny pomysł? To świetnie – nie czekaj, zacznij działać! Bo chodzi właśnie o działanie – samo się nie zrobi. A jeśli coś utrudnia Ci realizację planu, napisz do nas. Razem znajdziemy rozwiązanie!

AED w okolicy baner