Wybór szkoleń z pierwszej pomocy jest spory, dlatego nie dziwi nas, że wiele osób nie ma pojęcia, na co zwracać uwagę, i zazwyczaj kieruje się wyłącznie lokalizacją. To może, ale wcale nie musi być trafna decyzja. Zresztą wiele firm dojeżdża w ustalone miejsca, więc lokalizacja nie powinna przesądzać o wyborze. Dlatego, jeżeli zastanawiasz się, jakie szkolenie z pierwszej pomocy wybrać, zdecyduj się na to nowoczesne. Czyli jakie?
Jakiego szkolenia szukać?
Przed decyzją warto kierować się opiniami. Oczywiście nie każda firma może pochwalić się szeroką bazą ocen, warto więc wartościować je z dozą ostrożności, pamiętając jednak, że recenzje kursantów dają pewien ogląd, szczególnie gdy jest to opinia kogoś znajomego. Jeżeli usłyszysz od kogoś opinię o super szkoleniu, na którym wykładowcy z fascynacją omawiali tematy, kursanci brali aktywny udział w ćwiczeniach oraz pozoracjach, a podczas szkolenia można było obejrzeć, dotknąć i przetestować sprzęt, to jesteś na dobrej drodze. Z kolei, jeżeli ktoś opisuje kurs jako zwykłe szkolenie z mnóstwem wykładów, po którym pozostały jedynie notatki, to… nie tędy droga.
Na co zatem zwracać uwagę? Najważniejsze by szkolenie było nowoczesne, ciekawe, pełne ćwiczeń oraz pozoracji.
Co to znaczy nowoczesne szkolenie z pierwszej pomocy?
Nowoczesne szkolenie to takie, które bierze pod uwagę obowiązujące trendy oraz korzysta ze zdobyczy technologii. Świat się ciągle zmienia, a standardy ulegają przekształceniu. Nowoczesne szkolenia z pierwszej pomocy stawiają przede wszystkim na:
- Maksymalną ilość zajęć praktycznych, pozoracji i symulacji, które pozwolą w praktyce zdobyć i utrwalić umiejętności.
- Część teoretyczną podaną w ciekawej, multimedialnej formie.
- Wykorzystywanie programów komputerowych i multimediów edukacyjnych np. filmów.
- Używanie zaawansowanych fantomów, zgodnych z wytycznymi ERC 2021 z funkcją informacji zwrotnej w czasie rzeczywistym i możliwością obserwacji efektywności RKO. Przykładem jest fantom Brayden LED, który ma podświetlenie krążenia, widać więc jak krew rozprowadzana jest po naczyniach krwionośnych podczas ucisków klatki piersiowej. O ich zaletach warto przeczytać tutaj.
- Wykorzystywanie nowoczesnych treningowych automatycznych defibrylatorów zewnętrznych o konstrukcji i wyglądzie zbliżonych do tych prawdziwych AED. Świetnym dodatkiem jest, aby instruktor mógł pokazać kilka różnych modeli treningowych oraz prawdziwych, by uczestnik mógł zobaczyć różnice. O tym, jak działa taki szkoleniowy defibrylator, przeczytasz tutaj.
- Realne pozoracje odbywające się nie w salce do szkoleń, lecz w terenie i w miejscach, w których osoby ćwiczące pracują lub funkcjonują. Pozwala to na zwiększenie realizmu ćwiczeń.
- Największą wartością jest dopasowanie programu do wymagań uczestników, aby mieli wrażenie, że uczestniczą w kursie skrojonym pod ich potrzeby, a nie generycznym.
Na co jeszcze zwracać uwagę? Adam Jędrychowski, ratownik, koordynator szkoleń w Projekt AED mówi:
Szkolenia powinny być prowadzone przez osoby, które są klinicystami (mają doświadczenie kliniczne w pracy z pacjentem), a teoria i praktyka musi być poparta najnowszą wiedzą medyczną, wytycznymi ERC 2021 oraz doświadczeniem klinicznym i możliwością przytoczenia określonych sytuacji z życia. To są rzeczy, które rodzą profesjonalizm i budują zainteresowanie wśród kursantów.
Dodatkowo na kursach musi panować zasada minimum teorii, maksimum praktyki, co oznacza, że dajemy kursantom działać – to oni mają ćwiczyć i się uczyć, dotknąć każdego urządzenia, każdego fantomu, spróbować, jak coś działa.
Bardzo pożądane jest też symulowanie pacjenta tzw. pacjent standaryzowany (może to być sam szkoleniowiec lub osoba z zewnątrz), którego zadaniem jest wedle określonych instrukcji odegrać scenę z poszkodowanym np. z zawałem mięśnia sercowego czy udarem mózgu. Dzięki pacjentowi standaryzowanemu kursanci mogą uczyć się jak postępować z rzeczywistą osobą.
Teraz już wiesz, jak wybrać dobrze!
Jeżeli szkolenie spełnia powyższe warunki, to możesz mieć pewność dobrego kursu, który naprawdę wniesie wiele do Twojego życia i pozwoli nabyć Ci nowe umiejętności. I oby tylko takie się odbywały!