Komora dekontaminacyjna jest urządzeniem umożliwiającym skuteczne usunięcie oraz dezaktywację szkodliwych czynników mikrobiologicznych. Proces odbywa się w kontrolowanych warunkach z zachowaniem norm sanitarnych i bezpieczeństwa. Dekontaminacji w komorze można poddać ludzi, zwierzęta lub przedmioty. Z tego artykułu dowiesz się, co to jest komora dekontaminacyjna, jak działa i kto jej potrzebuje.
Czym jest dekontaminacja?
Dekontaminacja jest ogólnym pojęciem procesu, podczas którego usuwane i dezaktywowane są szkodliwe substancje. Mogą to być chemikalia, materiały radioaktywne lub czynniki biologiczne np. bakterie czy wirusy znajdujące się na powierzchni skóry, na ubraniach i we włosach.
Dekontaminacja nie jest jednolitą procedurą, a jej sposób przeprowadzania zależy od charakteru czynnika. Proces obejmuje oczyszczanie, dezynfekcję i sterylizację z uwzględnieniem rodzaju materiału, stopnia wymaganej dekontaminacji, rodzaju czynnika szkodliwego oraz wymaganego czasu odkażania. Dekontaminacja musi być prowadzona w kontrolowanych warunkach, zapewniających wysoką skuteczność procesu, dlatego wykorzystuje się do tego celu specjalne urządzenia nazywane komorami dekontaminacyjnymi.
Jak działa i do czego służy komora dekontaminacyjna?
Komora ProtectCov jest urządzeniem, którego przeznaczeniem jest neutralizacja zagrożenia mikrobiologicznego w krótkim czasie i w kontrolowanych warunkach. Komory tego typu wykorzystywane są na przykład w jednostkach naukowych, badawczych, w placówkach medycznych np. na oddziałach zakaźnych i w innych miejscach, gdzie istnieje wysokie ryzyko transmisji zagrożeń biologicznych.
Komora dekontaminacyjna składa się z dwóch sektorów. W pierwszym dokonywana jest wstępna kontrola na podstawie pomiaru temperatury ciała. Jeżeli nastąpi pozytywna weryfikacja, osoba poddawana dekontaminacji przepuszczana jest do drugiego sektora, w którym uruchomiony zostaje proces dezynfekcji.
W ten sposób zyskujemy pewność, że na ubraniach, skórze czy włosach nie zostaną przeniesione drobnoustroje, które mogłyby stać się źródłem zakażenia.
Zalety komory dekontaminacyjnej
Takie urządzenie spowoduje, że zyskujesz pewność, że nie dojdzie do przypadkowej transmisji wirusa na skórze i na ubraniach, co w połączeniu z pozostałymi środkami ochrony, np. maską ochronną z filtrem FFP2 lub FFP3 oraz zachowaniem zasad bezpieczeństwa w maksymalnym stopniu ogranicza ryzyko przenoszenia patogenów. Komora dekontaminacyjna jest przydatna zwłaszcza tam, gdzie istnieje duże ryzyko kontaktu z chorymi osobami np. w szpitalu i placówkach medycznych, w hospicjach, ale też w budynkach użyteczności publicznej oraz w innych miejscach, do których przychodzi wiele osób.
Komora dekontaminacyjna ProtectCov zapewnia dużą przepustowość (4 osoby na minutę), blokadę dla osób o podwyższonej temperaturze ciała, sprawdzoną i skuteczną procedurę dezynfekcji, a przede wszystkim pracę niewymagającą obsługi personelu. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak działa komora ProtectCov, koniecznie zajrzyj tutaj. To rozwiązanie, które w realny sposób ogranicza ryzyko transmisji chorób i czynników zakaźnych.