W niniejszym artykule rozwiejemy kilka wątpliwości dotyczących użycia AED. W mediach społecznościowych pojawia się wiele pytań, na które nie zawsze zostają udzielone odpowiedzi, a przecież im więcej wiemy, tym bezpieczniej się czujemy!

Co powinienem/powinnam zrobić, gdy klatka piersiowa jest owłosiona?

W przypadku mocno owłosionej klatki piersiowej konieczne może być zgolenie części owłosienia, ponieważ elektrody nie zostaną prawidłowo przylepione do powierzchni ciała. W większości zestawów AED możemy znaleźć golarkę jednorazowego użytku. Owłosienie o mniejszym zagęszczeniu nie powinno stanowić problemu – elektrody AED są pokryte warstwą przylepnego żelu, dla którego niewielkie owłosienie nie stanowi przeszkody.

Co jeśli osoba poszkodowana nosi biżuterię, długie łańcuszki/naszyjniki?

Biżuteria osoby poszkodowanej nie stanowi żadnej przeszkody – zwróćmy jedynie uwagę, by nie nakleić na niej elektrod. Nie musimy więc zdejmować łańcuszków czy naszyjników, by defibrylować bez obaw.

Czy jeśli znajduję się na ulicy, powinienem/powinnam zdjąć biustonosz poszkodowanej kobiety?

W sytuacji zagrożenia życia nie powinniśmy martwić się faktem obnażenia ciała osoby poszkodowanej. Jeśli biustonosz uniemożliwia poprawne przyklejenie elektrod, należy go niezwłocznie zdjąć – wszak ratujemy życie!

Czy wszczepiony stymulator serca nie zaburza pracy AED?

Wszczepiony stymulator nie wpływa na działanie defibrylatora AED. Możemy użyć AED bez obaw. Pamiętajmy jednak, by poprawnie umieścić elektrody na ciele poszkodowanego.

Jeśli poszkodowany ma ranę klatki piersiowej, czy mogę przykleić elektrody w inne miejsce?

W sytuacji, w której poszkodowany został zraniony w okolicach klatki piersiowej, powinniśmy przykleić elektrody obok rany, pamiętając jednak o umiejscowieniu ich w taki sposób, by mięsień sercowy znajdował się pomiędzy nimi.

Czy należy zdjąć z ciała poszkodowanego plastry (np. nikotynowe)?

Obecność plastrów na ciele poszkodowanego nie zakłóca w żaden sposób procesu defibrylacji. Pamiętajmy jednak, by nie umieszczać elektrod bezpośrednio na plastrze. Jeśli nie jest to możliwe – oczywiście, usuńmy plastry utrudniające nam ratowanie życia.

Jeśli poszkodowany jest przykryty folią NRC, czy należy ją zdjąć przed wyładowaniem?

Jeśli poszkodowany przykryty jest folią NRC należy ją usunąć, by nie przeszkadzała nam w prowadzeniu akcji ratunkowej. Jeśli natomiast poszkodowany leży na folii NRC, nie opóźniajmy momentu dostarczenia wstrząsu elektrycznego, ponieważ folia nie jest tu przeciwwskazaniem.

Czy można użyć AED na mokrej powierzchni?

Jeśli poszkodowany leży w kałuży, przeważnie jest możliwe, by go z tej kałuży wyciągnąć. Pamiętajmy jednak, że mokre ubranie oraz mokra powierzchnia, na której poszkodowany leży – jeśli nie mamy możliwości przeniesienia go – nie mogą powstrzymać nas przed udzieleniem mu pierwszej pomocy z użyciem AED. Mokra powierzchnia nie zagraża nam samym, może jedynie spowodować, że defibrylacja będzie nieznacznie mniej skuteczna. By pomóc poszkodowanemu znajdującemu się w mokrym otoczeniu, wystarczy wytrzeć jego klatkę piersiową w celu przyklejenia elektrod oraz nie obawiać się o bezpieczeństwo własne – badania dowiodły, że mokra powierzchnia nie stwarza zagrożenia ani dla poszkodowanego, ani dla pomagającego!

AED w okolicy baner