Robiąc rozeznanie w modelach AED, już na wstępie da się zauważyć, że istnieją wśród nich spore rozbieżności cenowe. Na rynku dostępne są urządzenia za kilka tysięcy, ale i takie za kilkanaście. Czy różnią się czymś więcej niż tylko wyglądem i logo producenta? Na co zwracać uwagę przy wyborze i czy cena AED ma aż takie znaczenie?

AED cena, czyli ile kosztuje defibrylator?

Zacznijmy od odczarowania tematu – automatyczny defibrylator zewnętrzny nie jest drogi. Jego koszt jest porównywalny do ceny elektroniki użytkowej, a wysokiej klasy smartfony często kosztują więcej. Cena zaczyna się od przedziału 5-6 tys. złotych. Bardziej zaawansowane modele, spełniające wszystkie wymagania potrzebne laikom, to koszt około 7-8 tys. złotych. Natomiast za 10-12 tys. złotych lub więcej, można kupić specjalistyczne urządzenia dla profesjonalnych służb ratunkowych. Oczywiście na rynku znajdą się produkty wymykające się z tych ram, jednak to skrajności. Cena AED, dodajmy takiego dobrego, powinna zamknąć się w granicy 5-8 tys. złotych. Więcej o kosztach pisaliśmy tutaj.

Na co, oprócz ceny AED, zwracać uwagę podczas wyboru?

Jeżeli chodzi o AED, cena musi iść w parze z możliwościami. Funkcje, jakie powinien oferować wysokiej klasy automatyczny defibrylator zewnętrzny to przede wszystkim analiza rytmu serca i ładowanie energii bez konieczności przerywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, a także skrócenie przerwy w RKO do minimum.

Ważne też, aby urządzenie dawało jasne, czytelne i zrozumiałe komunikaty, najlepiej w kilku językach do wyboru, w tym KONIECZNIE w języku polskim (co nie jest takie oczywiste w przypadku urządzeń sprowadzanych zza granicy).

Przydatne funkcje AED to również moduł GPS umożliwiający zlokalizowanie urządzenia, bezprzewodowa łączność i zarządzanie danymi, czy na przykład metronom ułatwiający zachowanie prawidłowego rytmu ucisków klatki piersiowej. Więcej na temat funkcji w nowoczesnych defibrylatorach pisaliśmy tutaj.

Wybierając AED, warto też zastanowić się, w jakich warunkach będzie pracował. Jeżeli na przykład gdzieś w wilgotnym pomieszczeniu, czy ogólnie w warunkach dużej wilgotności i ryzyku zachlapania, warto sprawdzić, czy ma odpowiedni certyfikat wodoszczelności. Tu prym wiedzie Nihon Kohden Cardiolife AED-3100, który jako jeden z nielicznych ma certyfikat klasy IP66. O tym modelu napisaliśmy osobny artykuł.

O wyborze urządzenia powinny decydować też takie cechy jak: zakres gwarancji producenta, czy obsługa gwarancyjna realizowana jest w kraju, łatwy dostęp do pomocy technicznej, koszty eksploatacji i części zużywalnych, takich jak elektrody czy baterie.

Tani czy drogi AED? Taki, który się sprawdzi w danych warunkach!

Przed zakupem warto dowiedzieć się o szczegóły, najlepiej konsultując się z osobą, która dokładnie zna się w tej dziedzinie. Nie sztuką jest bowiem, kupić pierwszy lepszy model. Jeżeli urządzenie będzie pracowało w optymalnych warunkach, bez dużej wilgotności, a przewidywana częstotliwość użycia nie będzie wysoka, tu w zupełności wystarczy podstawowy model w granicach 5-6 tys. złotych, natomiast jeżeli szukasz bardziej zaawansowanego urządzenia, możemy polecić wspomniany Nihon Kohden Cardiolife AED-3100. Jest to AED, którego cena wynosi nieco ponad 6 000 złotych.

Jeżeli poszukujesz więcej wskazówek, pracownicy Fundacji Projekt AED chętnie podpowiedzą, na jaki model warto postawić. Przeczytaj też nasz poradnik, dzięki któremu dokonasz świadomego wyboru.

 

AED w okolicy baner