Każda wiadomość o tym, że gdzieś pojawiły się nowe defibrylatory AED jest dobrą wiadomością. Chętnie dzielimy się takimi informacjami i je rozpowszechniamy. O Puszczykowie warto powiedzieć nie tylko dlatego, że zamontowano tam defibrylatory AED w ramach realizacji budżetu obywatelskiego na rok 2020, ale przede wszystkim dlatego, że tworzą one najgęstszą sieć defibrylatorów w Polsce.
Puszczykowo defibrylatorami stoi
W Puszczykowie (woj. Wielkopolskie), mieście o powierzchni nieco ponad 16 km² zainstalowano aż 10 automatycznych defibrylatorów zewnętrznych. AED w Puszczykowie znajdują się w miejskiej bibliotece, przy dwóch boiskach orlik, w urzędzie miejskim, w jednostce OSP, przy straży miejskiej, na dworcu PKP, przy willi Mimoza, hali widowiskowo-sportowej oraz szkole podstawowej nr 2.
Defibrylatory zostały rozmieszczone w taki sposób, by znajdowały się w strategicznych punktach, do których będzie łatwy dostęp. Przy każdym urządzeniu znajdują się zestawy pierwszej pomocy, w skład których wchodzą podstawowe akcesoria: rękawiczki jednorazowe, maseczka do sztucznego oddychania, nożyczki, czy jednorazowa maszynka do usunięcia nadmiernego owłosienia z klatki piersiowej.
Jest to godna pochwały inicjatywa, a Puszczykowo stawiamy jako wzór rozlokowania defibrylatorów AED. Tak gęste rozmieszczanie sprawia, że ich dostępność jest znacznie lepsza, skraca się więc czas potrzebny na przyniesienie urządzenia na miejsce zdarzenia.
Dlaczego gęsta sieć AED jest wzorem i jakie korzyści z tego wynikają?
Im więcej jest takich urządzeń w okolicy, tym skraca się czas od zatrzymania krążenia do wykonania defibrylacji. Większa jest też świadomość społeczna, gdyż defibrylatory nie robią już takiego wrażenia „obcej i nieznanej technologii”. Społeczeństwo oswaja się z widokiem defibrylatorów zawieszonych w przestrzeni publicznej, a liczne akcje informacyjne i szkolenia powodują, że coraz więcej osób wie, jak udzielać pierwszej pomocy.
Najważniejszą korzyścią z gęstej siatki AED jest jednak to, że w nagłym przypadku nie trzeba długo szukać punktu AED, rozpytywać przechodniów, biegać do oddalonego ośrodka zdrowia czy OSP i tracić cennych minut. Rozmieszczenie AED powinno być tak zaplanowane, by punkty znajdowały się w pobliżu uczęszczanych miejsc.
A może i Twoje miasto pójdzie wzorem Puszczykowa?
Puszczykowo zawdzięcza sieć AED projektowi „Ratuj życie z Automatycznym Defibrylatorem Zewnętrznym (AED)” złożonym przez przedstawiciela Puszczykowskiej Ochotniczej Straży Pożarnej w ramach budżetu obywatelskiego. Jest to więc realny przykład, że takie inicjatywy są możliwe i faktycznie są realizowane.
Skoro w Puszczykowie się udało, to dlaczego miałoby się nie udać w Twoim mieście, osiedlu lub firmie? Istnieje wiele sposobów na to, by zyskać dofinansowanie zakupu AED i nie trzeba wykładać na nie pieniędzy z własnej kieszeni. O różnych metodach pozyskiwania dofinansowania pisaliśmy w artykule „Nie stać mnie” to wymówka! Jak kupić AED, gdy brakuje pieniędzy?. Dowiedz się także, jak mieć wpływ na to, gdzie AED zostaną zainstalowane i jak rozpocząć proces realizacji tego typu projektów z artykułu Każdy z nas może mieć wpływ na to, gdzie znajdzie się defibrylator. To proste!.
Możesz też skorzystać z pomocy Fundacji Projekt AED – doradzamy i pomagamy w realizacji inicjatyw związanych z zakupem automatycznych defibrylatorów zewnętrznych. Dostarczamy defibrylatory, prowadzimy szkolenia, pomagamy uzyskiwać fundusze na zakup i zwiększamy społeczną świadomość tego, jak istotna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy.
Weź przykład z Puszczykowa, wspólnie stwórzmy najgęstszą sieć defibrylatorów na świecie!