Pandemia choroby COVID-19 spowodowała niemałe zamieszanie na całym świecie, w każdej dziedzinie życia. Wraz z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 ludzie coraz bardziej zaczęli sobie zdawać sprawę z powagi zagrożenia i tego, że każdy może być nosicielem, nawet osoby bez widocznych objawów. Nic więc dziwnego, że pojawiają się bardziej lub mniej uzasadnione obawy o bezpieczeństwo czynności wymagających bezpośredniego kontaktu z innym człowiekiem.

Czy w czasie koronawirusa można udzielać pierwszej pomocy?

Odpowiedź na to pytanie może być oczywiście tylko jedna: tak, warto, a nawet trzeba ją udzielać. Powinniśmy jedynie pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa.

Wypadki i stany zagrożenia życia zdarzają się również w czasie izolacji i kwarantanny, dlatego nigdy nie przechodź obojętnie obok człowieka, który może potrzebować pomocy. Widząc taką osobę, podejdź do niej, najlepiej na odległość około 1 metra, chyba że jest nieprzytomna, i zapytaj, czy wszystko w porządku.

Pamiętaj o konieczności stosowania maseczki ochronnej na twarz i rękawiczek jednorazowych. Na wszelki wypadek zawsze noś ze sobą co najmniej jedną dodatkową parę rękawiczek ochronnych. Wyposaż się też w specjalną maseczkę do sztucznego oddychania, a także w małą buteleczkę płynu do dezynfekcji lub w paczkę chusteczek odkażających – te akcesoria noś w plecaku, torebce lub w kieszeni kurtki, nie zajmują wiele miejsca.

Jak udzielać pierwszej pomocy w trakcie pandemii?

Ogólne zasady udzielania pierwszej pomocy, w tym zasady RKO są niezmienione, a algorytmy postępowania zostały przemyślane tak, by minimalizować ryzyko zakażenia w każdej sytuacji, jednak ze względu na pandemię wprowadzono pewne odstępstwa:

  • Jeżeli podejrzewasz, że możesz mieć kontakt z osobą chorą na COVID-19 (zarażenie koronawirusem SARS-CoV-2), koniecznie poinformuj o tym dyspozytora w trakcie wzywania służb ratunkowych. Pracownicy służb, którzy przyjadą na miejsce zdarzenia, będą wtedy odpowiednio zabezpieczeni.
  • Rozpoznając oznaki zatrzymania krążenia, nie przykładaj ucha ani policzka w pobliże ust poszkodowanego, nie zdejmuj maseczki ochronnej pacjenta i swojej. Staraj się wyczuć oddech na podstawie obserwacji, a jeżeli masz wątpliwości, uznaj, że poszkodowany nie oddycha i rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
  • Prowadząc resuscytację, ogranicz się tylko do uciskania klatki piersiowej z szybkością 100-120 ucisków na minutę. Nie wykonuj oddechów ratunkowych. Wyjątkiem jest resuscytacja u dziecka. W tym przypadku priorytetem jest dostarczenie tlenu do organizmu. Ryzyko przeniesienia wirusa z jednej osoby na drugą jest mniejsze niż to wiążące się z niepodjęciem działań ratunkowych. Osoby, które mogą mieć potencjalny kontakt z dziećmi narażonymi na NZK, zachęcamy do wyposażenia się w maseczki do sztucznego oddychania z zaworem zwrotnym i filtrem antybakteryjnym.
  • Nie rezygnuj z defibrylacji, gdy w pobliżu miejsca zdarzenia dostępny jest automatyczny defibrylator zewnętrzny.
  • Unikaj kontaktu z krwią, śliną i innymi wydzielinami poszkodowanego. Jeśli dojdzie do kontaktu, jak najszybciej przeprowadź dezynfekcję i poinformuj o tym personel medyczny.

Pierwsza pomoc w trakcie pandemii koronawirusa a bezpieczeństwo własne

Po zakończonej akcji ratunkowej, osoby udzielające pomocy i mające bliski kontakt z poszkodowanym powinny wyrzucić jednorazowe środki ochrony do pojemnika na odpady medyczne; najlepiej przekazać je zespołowi ratownictwa medycznego. Następnie należy dokładnie zdezynfekować ręce płynem do dezynfekcji, a gdy będzie to możliwe umyć ręce wodą z mydłem. W ten sposób minimalizujesz ryzyko zachorowania i przenoszenia się wirusa. Warto również skonsultować się co do dalszego postępowania dzwoniąc na całodobową infolinię NFZ, dedykowaną w zakresie informacji o postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia koronawirusa: 800-190-590.

AED w okolicy baner