Każdego roku – jeszcze przed Sylwestrem – rozpoczyna się fajerwerkowe szaleństwo. Sztuczne ognie odpalane są jedne za drugimi, często bez większej kontroli i zupełnie nieodpowiedzialnie – pod wpływem alkoholu oraz bez nadzoru, a niekiedy towarzyszą im głupie, ryzykowne zabawy. Nic dziwnego, że to niestety czas, gdy co roku wydarza się dużo wypadków z udziałem fajerwerków.
Czy jest jeszcze miejsce na fajerwerki?
Choć zjawisko to może wyglądać oszałamiająco, jest niezwykle niebezpieczne i nieprzyjemne dla ludzi oraz zwierząt. Dlatego nie ma żadnej potrzeby celebrować święta w tak hałaśliwy i niebezpieczny sposób, jakim są fajerwerki. Są przecież alternatywy, jak chociażby laserowe pokazy świetlne. Dlaczego o tym piszemy? Od kilku lat zwraca się uwagę na negatywny wpływ sztucznych ogni – na zwiększoną wypadkowość, na hałas i zagrożenie dla zwierząt, a także na ich szkodliwość dla środowiska. Oto kilka argumentów za tym, że warto odpuścić strzelanie petardami i świętować Nowy Rok inaczej.
- Fajerwerki są szkodliwe dla środowiska – nie ulega wątpliwości, że pokazy sztucznych ogni znacząco zwiększają zapylenie oraz emisję szkodliwych substancji. Podczas gdy aktywnie walczymy ze smogiem, o zanieczyszczeniach spowodowanych spalaniem sztucznych ogni niewiele się mówi, a przecież wszystkie te spaliny opadają i wdychamy je znacznie dłużej niż tylko przez kilka minut podczas zabawy noworocznej – pyły w powietrzu potrafią utrzymywać się przez wiele godzin. Toksyny uwalniane podczas wybuchu to zwłaszcza metale ciężkie oraz niebezpieczne związki chemiczne. Po opadnięciu wchłaniają się w glebę i przedostają się do systemów wodnych, co powoduje zatrucie roślin, a w konsekwencji i nas.
- Fajerwerki są szkodliwe dla zwierząt – drugim argumentem przeciwko stosowaniu fajerwerków są zwierzęta. Nie tylko te domowe, ale i dzikie. Hałas oraz błyski związane ze sztucznymi ogniami płoszą zwierzęta, wzbudzają w nich lęk i niepokój. Dzikie zwierzęta ze strachu zrywają się do biegu lub lotu, nie patrząc, gdzie uciekają, i często giną pod kołami samochodów, wpadają na przeszkody lub gubią drogę. Domowe zwierzęta równie ciężko przeżywają te chwile, zdarza się, że ze strachu uciekają i już nie wracają. Skutki sylwestrowej nocy zwierzęta mogą odczuwać przez cały rok – nabawić się lęków i rozstrojów nerwowych.
- Fajerwerki są szkodliwe dla ludzi, szczególnie dla osób starszych, osób cierpiących z powodu chorób psychicznych czy z autyzmem – wiele ludzi nie toleruje nagłych głośnych hałasów. Wpływa to źle na ich samopoczucie i zdrowie. Seniorzy potrzebujący wypoczynku mają tej nocy problemy ze snem, a osoby z autyzmem oraz chorobami psychicznymi często bardzo źle znoszą hałas i jaskrawe kolory wybuchów.
Fajerwerki – zasady bezpieczeństwa
Zachęcamy do tego, aby zainteresować się alternatywami i spędzać Sylwestra bez sztucznych ogni, ponieważ ta zabawa ma więcej minusów niż plusów. Jeżeli jednak mimo wszystko planujesz świętować ze sztucznymi ogniami, pamiętaj o zachowaniu zasad bezpieczeństwa.
Sztuczne ognie mogą odpalać tylko osoby pełnoletnie i niebędące pod wpływem alkoholu. Do fajerwerków zawsze dołączona jest instrukcja użytkowania oraz zasady bezpieczeństwa, których należy bezwzględnie przestrzegać. Przede wszystkim nigdy nie wolno odpalać petardy w ręce, gdyż grozi to kalectwem, a nawet śmiercią. Planując pokaz sztucznych ogni, warto dysponować apteczką pierwszej pomocy na wszelki wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Zachęcamy do bezpiecznej i rozsądnej zabawy, tak aby Nowy Rok przyniósł mnóstwo radości, a nie zaczął się od tragedii.