Od 16 kwietnia obowiązuje nakaz noszenia maseczek przy każdym wyjściu poza miejsce zamieszkania lub stałego przebywania. W związku z tym przypominamy zasady bezpieczeństwa dotyczące higieny i ochrony przed koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19.

Jak bezpiecznie zakładać i ściągać maseczkę?

maseczka instrukcja zakładania

Źródło: gis.gov.pl/

Skuteczność osłony na usta i nos zależy od sposobu jej użytkowania. Zarówno jednorazowe, wielorazowe, jak i specjalne maseczki przeciwwirusowe opatrzone klasą ochrony FFP2 (KN95) i FFP3 będą efektywne w ogólnym rozrachunku, tylko w przypadku, jeżeli wszyscy będziemy przestrzegali zasad higieny. Wspomniane specjalistyczne maseczki przeciwwirusowe używane są przez personel medyczny i osoby szczególnie narażone na kontakt z osobami potencjalnie zakażonymi. Do codziennego użytku w zupełności wystarczą jednorazowe lub wielorazowe maseczki ochronne, na przykład te, które możesz kupić w naszym sklepie.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Główny Inspektorat Sanitarny przygotowały specjalne zasady bezpieczeństwa związane ze sposobem zakładania i zdejmowania maseczek ochronnych na twarz. Oto one:

  1. Pamiętaj, że maseczka musi być czysta. Staraj się jej nie dotykać, a jeżeli musisz, rób to wyłącznie czystymi rękami. Dłonie umyj wodą z mydłem lub płynem do dezynfekcji. Jeżeli nosisz rękawiczki ochronne, upewnij się, że niczego wcześniej nie dotykałeś, w przeciwnym razie zdejmij je, zanim założysz maskę.
  2. Teraz zakryj usta i nos maską. Upewnij się, że maseczka dobrze przylega do twarzy. Naciągnij na uszy gumki lub zawiąż wstążeczki tak, by maska była założona ciasno, ale komfortowo.
  3. Podczas używania maseczki staraj się jej nie dotykać i nie poprawiać, a jeżeli to zrobisz, umyj lub zdezynfekuj ręce.
  4. Gdy maseczka zrobi się wilgotna, zmień ją na nową. Noś ze sobą kilka sztuk, zwłaszcza gdy wychodzisz na dłużej. Maski wielorazowe trzeba zdezynfekować, a jednorazowych nie wolno używać ponownie.
  5. Jeżeli chcesz zdjąć maskę, nie dotykaj jej z przodu, lecz chwyć za wiązania (lub gumki) i zdejmij ją, nie dotykając twarzy.
  6. Maseczkę wyrzuć do zamykanego pojemnika na śmieci.
  7. Umyj ręce wodą z mydłem lub płynem dezynfekującym.

Do ochrony rąk służą rękawiczki jednorazowe. Również w tym przypadku wymagane jest umycie i zdezynfekowanie dłoni każdorazowo przed włożeniem rękawiczek oraz po ich ściągnięciu.

Jak i czym myć i dezynfekować skutecznie dłonie?

mycie rąk instrukcja

Źródło: gis.gov.pl/

Klasyczne mycie rąk jest mało efektywne, jeżeli chodzi o wirusy. Szczególnie z tego względu, że większość ludzi nie przykłada specjalnej uwagi do tej czynności. Aby skutecznie umyć ręce, trzeba przeprowadzić procedurę higienicznego mycia rąk. Na czym ona polega?

  • Dłonie nawilż, nabierz mydło z dozownika i przez 30 sekund, metodycznie rozprowadzaj mydło, tak aby pokryło całe dłonie, przestrzenie między palcami, opuszki palców, miejsca pod paznokciami oraz nadgarstki. Umyte ręce spłucz wodą i wytrzyj jednorazowym ręcznikiem papierowym. Jeżeli masz możliwość – zdezynfekuj ręce płynem lub żelem dezynfekcyjnym.
  • Do mycia rąk zamiast mydła w kostce, używaj mydła w płynie, dozowanego z czystego podajnika. Aby minimalizować kontakt brudnych dłoni z podajnikiem, dozownik naciskaj łokciem.
  • Do dezynfekcji rąk wykorzystuj specjalne płyny lub żele antywirusowe z atestami. Odkażanie rąk za pomocą alkoholu spożywczego, czystego spirytusu, spirytusu salicylowego i innych nieprzeznaczonych do tego roztworów jest nieskuteczne. Większość środków do dezynfekcji mocno wysuszają skórę, dlatego zaopatrz się w nawilżający krem do skóry, ale nie nakładaj go bezpośrednio po myciu rąk. Istnieją kremy z dodatkiem gliceryny, która łagodzi skutki wysuszania. Jeżeli potrzebujesz płynu do dezynfekcji, zajrzyj tutaj.

Kiedy i gdzie nosić maseczkę?

To pytanie nurtuje wiele osób, gdyż wprowadzone przepisy i restrykcje nie zawsze wszystko bezbłędnie regulują. Zasady bezpieczeństwa są jednak jasne: maseczkę należy nosić w każdym miejscu i w każdej sytuacji, gdy przebywamy poza miejscem zamieszkania lub stałego pobytu oraz gdy mamy kontakt z osobami postronnymi.

Pojawia się oczywiście wiele pytań, na przykład, czy w samochodzie albo na samotnym spacerze z psem trzeba nosić maseczkę? Odpowiedź powinna być zdroworozsądkowa – noś ją zawsze, gdy istnieje choćby najmniejsze ryzyko kontaktu z innym człowiekiem lub przestrzeniami, gdzie bywają inni ludzie. Jeżeli nie jesteś pewien, czy w danej sytuacji trzeba nosić maseczkę, to dla własnego bezpieczeństwa przyjmij, że trzeba. Po prostu zakładaj ją po wyjściu z mieszkania lub domu i zdejmuj po powrocie. Miej ze sobą zapas maseczek i rękawiczek, by w razie konieczności wymiany zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych.

AED w okolicy baner