Gdy lato jest w pełni, a temperatury pną się w górę jak szalone, większość ludzi opuszcza chłodne cztery ściany, by złapać choć trochę opalenizny i witaminy D. Choć przebywanie na zewnątrz, gdy świeci słońce, ma wiele korzyści i warto to robić, należy jednocześnie pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Zwłaszcza o nawodnieniu, zakrywaniu głowy i stosowaniu na skórę kremów z filtrem SPF.

Czym jest udar słoneczny?

Jednym z największych niebezpieczeństw długiego przebywania w pełnym słońcu jest ryzyko przegrzania. Udar słoneczny to stan, wynikający ze zbyt intensywnego działania promieni słonecznych na organizm. Ryzykiem objęte są zwłaszcza osoby przebywające na zewnątrz bez osłoniętej głowy i karku, a także będące pod wpływem alkoholu, osłabione, pacjenci z chorobami serca, cukrzycą, osoby otyłe, starsze oraz dzieci. Jednak tak naprawdę udar słoneczny może dotknąć każdego, dlatego nawet zdrowy silny mężczyzna bez żadnych chorób nie powinien lekceważyć ryzyka.

Udar słoneczny może przebiegać z różnym nasileniem i obejmować jedynie złe samopoczucie, aż po bardzo silne bóle głowy, wrażenie rozbicia, rozkojarzenia, wymioty, nudności, a nawet utratę przytomności. W krytycznej sytuacji udar słoneczny może wiązać się z zagrożeniem życia.

Warto zaznaczyć, że udar słoneczny i udar mózgu to nie jest to samo. Wiele osób tak myśli, błędnie uważając, że ich to nie dotyczy, bo przecież ta choroba jest przypadłością starszych. To błąd, gdyż to dwie różne dolegliwości, a tak jak wspomnieliśmy wyżej, udar cieplny grozi nawet młodym ludziom. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak rozpoznać udar mózgu, przeczytaj ten artykuł.

Udar słoneczny – objawy

Do objawów udaru cieplnego należą przede wszystkim: osłabienie organizmu, zaczerwienienie skóry, gorąca głowa, obfite pocenie się i dreszcze, nudności oraz wymioty, sztywność karku, niepokój i zdezorientowanie, zaburzenia świadomości, problemy z mową, wzmożone pragnienie, bóle głowy, podwyższona temperatura ciała, a nawet omdlenia. Udar można podejrzewać, gdy powyższe objawy pojawią się po długotrwałym przebywaniu w warunkach dużego nasłonecznienia.

Jest to stan niebezpieczny i nie należy go bagatelizować, szczególnie w przypadku osób starszych, mających cukrzycę czy problemy z sercem istnieje duże ryzyko niebezpiecznych powikłań. Dlatego osobę taką należy bacznie obserwować, a w przypadku pojawienia się niepokojących objawów, poszkodowanego należy oddać pod obserwację medyczną.

Udar słoneczny – postępowanie

Gdy zauważysz niepokojące objawy, nie oznacza to automatycznie, że musisz iść do lekarza lub wzywać pogotowie ratunkowe. Dopóki nie dochodzi do zaburzeń świadomości, poważnego odwodnienia lub innych, niepokojących objawów neurologicznych, wystarczy postępowanie zachowawcze. Czyli: podawanie chorej osobie dużą ilość płynów, chłodzenie kompresami i wilgotnymi okładami. Można też użyć żeli i maści chłodzących. Ważny jest pomiar temperatury oraz sprawdzanie gorączki. Jeżeli doszło do poparzenia skóry, należy używać kremów łagodzących skutki oparzeń słonecznych.

W przypadku zaburzeń świadomości, omdlenia lub objawów stanowiących zagrożenie dla życia, należy wezwać pogotowie ratunkowe lub udać się na SOR.

Przegrzanie może być przyczyną zatrzymania krążenia, więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Jak się chronić przed udarem?

Ochrona przed skutkami udaru słonecznego jest prosta. Każdy powinien pamiętać o kilku czynnościach. Po pierwsze należy zawsze nosić nakrycie głowy oraz karku, po drugie dobrze się nawadniać, a wychodząc na dłużej, warto mieć ze sobą butelkę wody. Po trzecie należy unikać długiego przebywania na zewnątrz w okresie największego natężenia promieni słonecznych. A po czwarte oraz najważniejsze – należy zachować zdrowy rozsądek i nie ryzykować niepotrzebnie, pamiętając, że słońce daje nam nie tylko piękną opaleniznę.

AED w okolicy baner