Kursy pierwszej pomocy przeznaczone są dla każdego, bez względu na płeć, zawód czy wiek. Oczywiście istnieją szkolenia skierowane do określonej grupy odbiorców, nastawione na zwiększoną dawkę wiedzy z danego zakresu, lecz istota jest zawsze taka sama. Zajęcia dla dzieci łączą zdobywanie umiejętności z zabawą, szkolenia dla dorosłych zawierają wszystkie najważniejsze wiadomości, a te dla seniorów skupiają się przede wszystkim na stanach zagrożenia życia związanych z typowymi chorobami wieku podeszłego.

Umiejętność obsługi AED: dlaczego to ważne, niezależnie od Twojego wieku?

Seniorzy przebywają wśród innych seniorów w kościele, na różnego rodzaju spotkaniach, w kołach i w stowarzyszeniach, w domach opieki i w mieszkaniach, w których przecież często starsze małżeństwa mieszkają samotnie. Dlatego niezwykle ważne jest, by senior potrafił pomóc seniorowi. Wiele osób starszych mieszka też w pojedynkę – mając defibrylator, mogą pomóc starszym sąsiadom albo własnym gościom, jeśli zajdzie taka potrzeba. A jeśli same ulegną nagłemu zatrzymaniu krążenia podczas czyjejś wizyty, będzie im można szybko pomóc.

Babcie i dziadkowie opiekują się wnukami, a wypadki zdarzają się również maluchom. Warto, a nawet konieczne jest, aby opiekun wiedział, jak zareagować w krytycznej sytuacji. Z tego powodu wiele szkoleń dla seniorów zawiera elementy pomocy dzieciom.

Pierwsza pomoc dla seniorów w pigułce

Wśród wielu osób (nie tylko tych starszych) panują mity oraz błędne przekonania dotyczące działań przedmedycznych. Szkolenia pozwalają się ich wyzbyć oraz uzyskać aktualną wiedzę, a także umiejętności, które przydadzą się w kryzysowych sytuacjach. Czy wiesz…

  • Jak wezwać pomoc? – Numery alarmowe to 999 lub 112,
  • Jakie informacje przekazać dyspozytorowi? – Najpierw należy podać miejsce zdarzenia i adres, następnie powód wezwania, co się stało (liczbę i stan poszkodowanych), dane poszkodowanego i na końcu dane wzywającego. Ta kolejność ma znaczenie, ponieważ w przypadku zerwania połączenia lub innych problemów dyspozytor będzie miał już informację o miejscu zdarzenia.
  • Jak prowadzić resuscytację krążeniowo oddechową i użyć defibrylatora AED? – O tym pisaliśmy w osobnych artykułach (m.in. RKO z użyciem AED).
  • Gdzie znaleźć automatyczny defibrylator zewnętrzny? – Gdy trzeba skorzystać z urządzenia, nie ma czasu na zastanawianie się, jak szukać AED. Warto wcześniej dowiedzieć się, gdzie w okolicy zamieszkania znajduje się takie urządzenie. A co, jeśli go nie ma? Serdecznie zachęcamy do inicjatyw, które mają na celu zakup AED. Nasza fundacja z przyjemnością wspiera wszystkie tego typu przedsięwzięcia.
  • Jak udzielić pierwszej pomocy? – Pierwsza pomoc to nie tylko resuscytacja, to również pomoc w zadławieniach, oparzeniach, opatrywanie ran i wiele innych czynności. Na blogu Fundacji Projekt AED znajdziesz kompendium wiedzy na ten temat.

Seniorze! Wpłyń na to, gdzie znajdzie się AED

Automatyczny defibrylator zewnętrzny jest urządzeniem zaprojektowanym z myślą o osobach należących do grupy zwiększonego ryzyka, narażonych na nagły zgon sercowy. Dzięki AED umieszczonemu na osiedlu wszyscy sąsiedzi poczują się bezpieczniej. Zwłaszcza jeśli będą świadomi, że oprócz samego urządzenia mają w pobliżu kogoś takiego jak Ty. Dobrego sąsiada, który w razie potrzeby umie skorzystać z AED i wezwie pomoc.

Zachęcamy do tego, by ubiegać się o zainstalowanie AED również w kościołach, ośrodkach kultury, miejscach spotkań kół gospodyń wiejskich czy różnego rodzaju stowarzyszeń. W każdym z nich obecność defibrylatora ma sens. Najlepiej będzie, gdy uczęszczające tam osoby dowiedzą się, jak wykorzystać defibrylator, kiedy pojawi się taka konieczność.

AED w okolicy baner