Prowadzenie szkoleń praktycznych w gronie kilku osób jest obecnie mocno utrudnione. Nie jest niemożliwe, ale z pewnością przysparza wielu organizacyjnych trudności. W tym artykule przedstawimy jeden ze sposobów na obejście przynajmniej części problemów – szkolenia z pierwszej pomocy online. Czy jest to technicznie wykonalne i jak zrobić to dobrze?

Jak organizować kursy w czasach pandemii i lockdownu?

Utrudnienia w koordynacji jakichkolwiek wydarzeń i spotkań sprawiają, że obecnie prowadzenie szkoleń wymagających treningu umiejętności praktycznych to logistyczne wyzwanie. Dotyczy to zwłaszcza kursów pierwszej pomocy i kwalifikowanej pierwszej pomocy, podczas których aspekt praktyczny jest niezwykle ważny – nie da się przeprowadzić dobrego kursu obejmującego zagadnienia z zakresu BLS bez ćwiczeń na fantomach.

Teoretycznie można organizować kursy w bardzo małych grupkach (na dzień powstawania materiału jest to grupa do 5 osób), warto jednak pójść z duchem czasu i wypróbować inną formułę szkoleń – przez Internet. Ale jak to – zapytasz – czy da się na odległość prowadzić ćwiczenia praktyczne? Dzięki możliwościom, jakie dają fantomy Brayden LED i Brayden LED PRO, takie rozwiązanie jest możliwe.

Zalety kursów online

Prowadzenie szkoleń przez Internet nie jest nowym odkryciem. Do tego celu wykorzystuje się wideokonferencje, specjalne programy i prezentacje multimedialne. Przekazanie wiedzy teoretycznej nie jest więc problemem, a kursy online są łatwe do organizacji, a także może w nich udział brać wielu uczestników, niekoniecznie znajdujących się w jednym miejscu.

Ćwiczenia praktyczne również można zorganizować tak, by szkolenie odbyło się online. Fantomy Brayden wyposażone są w specjalne czujniki oraz systemy umożliwiające kontrolę efektywności resuscytacji. Fantomy Brayden zapewniają naturalne odczucia towarzyszące podczas resuscytacji w zakresie ucisków klatki piersiowej oraz wdechów ratowniczych. Natomiast LED-owe wskaźniki wizualnie ukazują, w jaki sposób krew przemieszcza się z serca do mózgu. Szerzej na temat tego, jakie są zalety fantomów Brayden LED i na jakiej zasadzie działają, pisaliśmy w osobnym artykule: Jak najlepiej wykorzystać fantom Brayden LED w szkoleniach z pierwszej pomocy?

Brayden LED PRO to jeszcze bardziej zaawansowany fantom, wyposażony w system informacji zwrotnej na temat jakości prowadzonych działań. Dzięki możliwości łączenia się fantomu z aplikacją otrzymuje się natychmiastową weryfikację wykonywanych czynności (wymagane jest urządzenie z systemem Android). Natomiast osoba prowadząca szkolenie ma zdalny dostęp do tych informacji, dzięki czemu może na odległość instruować i weryfikować poprawność działań.

Komu polecane jest takie rozwiązanie?

Aby to wszystko było możliwe, taki fantom musi znajdować się u kursantów. Można go na przykład wysłać lub dostarczyć osobiście, aby kursanci mieli dostęp do sprzętu. Fantomy Brayden LED i Brayden LED PRO, polecane są profesjonalnym firmom zajmujących się szkoleniami z pierwszej pomocy oraz kwalifikowanej pierwszej pomocy, którym zależy na zapewnieniu kursantom odpowiedniego zaplecza do ćwiczenia poprawnych odruchów podczas RKO. Fantomy te są wytrzymałe, odporne na działania niedoświadczonych osób, mają wymienne elementy (zapasowa skóra twarzy, zapasowe płuca, maseczki do sztucznego oddychania). Dodatkowo są też łatwe do dezynfekcji i czyszczenia. To jedne z najlepszych, wysokiej jakości akcesoria szkoleniowe.

AED w okolicy baner