Nie każdy termometr umożliwia pomiar temperatury w hipotermii. Właściwie – jak przedstawialiśmy we wcześniejszych artykułach – praktycznie żaden standardowy termometr nie nadaje się do tej czynności. Nawet urządzenia będące na wyposażeniu Zespołów Ratownictwa Medycznego, rzadko kiedy przeznaczone są do użytkowania w ekstremalnych warunkach pogodowych. Właśnie z takim przeznaczeniem zaprojektowano termometr HOPETHERM.
Czym jest termometr HOPETHERM?
W hipotermii jedynym wiarygodnym i diagnostycznym pomiarem temperatury ciała człowieka jest pomiar temperatury głębokiej, czyli narządów wewnętrznych. Można to zrobić jedynie, dysponując odpowiednim sprzętem, umożliwiającym pomiar w przełyku, albo w odbycie lub na błonie bębenkowej. HOPETHERM jest pierwszym na świecie termometrem zaprojektowanym specjalnie z myślą o pomiarze temperatury głębokiej w hipotermii w trudnych warunkach, a jego konstrukcja jest tak zaprojektowana, aby możliwa była praca urządzenia nawet w ekstremalnych warunkach. Jest to nieocenione narzędzie diagnostyczne w pracy Zespołów Ratownictwa Medycznego oraz jednostek takich jak WOPR, GOPR, TOPR, PSP, OSP, SAR i innych.
HOPETHERM umożliwia pomiar temperatury głębokiej w zakresie od +15°C do +45°C, z dokładnością do 0,2°C i może być użytkowany w warunkach zimowych (zakres temperatur pracy od -26°C do +60°C). Charakteryzuje się też wysoką klasą wodo- i pyłoszczelności (klasa IP68 – odporność na zanurzenia do głębokości 1 metra na czas około godziny).
HOPETHERM ma trzy rodzaje sond termicznych, umożliwiających pomiar z różnych miejsc w zależności od możliwości oraz umiejętności ratownika. Są to: sonda przełykowo-rektalna, cewnik Foleya z sondą oraz sonda do pomiaru na błonie bębenkowej.
Istotną cechą jest łatwość obsługi. Jasny wyświetlacz ułatwia sprawdzenie wyniku nawet w złym oświetleniu, a urządzenie ma duże przyciski i zostało tak zaprojektowane, by można było go obsługiwać w warunkach zimowych np. przez rękawiczki. Jest też odporne na wstrząsy oraz upadki.
HOPETHERM dla służb ratowniczych
Do tej pory jednostki systemu ratownictwa nie były wyposażone w żaden tak specjalistyczny sprzęt do pomiaru temperatury głębokiej, a tylko niewielka część sprzętu nadawała się do pracy w temperaturze poniżej 10°C, o czym pisaliśmy więcej tutaj. Dzięki wprowadzeniu tego produktu możliwe jest dokładniejsze sprawdzenie temperatury, co ma kluczowe znaczenie dla dalszego postępowania oraz oszacowania szansy na przeżycie pacjenta w hipotermii na podstawie skali HOPE.
Dokładny pomiar ma kluczowe znaczenie, gdyż w zależności od temperatury, inne jest postępowanie ratownicze. Zwłaszcza czwarty stopień hipotermii wymaga ograniczenia podaży leków i defibrylacji do czasu ogrzania pacjenta do temperatury powyżej 30°C. Pomiar zwykłym termometrem dousznym nie daje takiej dokładności, co pomiar tym urządzeniem.
Termometr HOPETHERM jest polecany wszystkim służbom ratowniczym związanym z Systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz Krajowym Systemem Ratowniczo-Gaśniczym, gdzie zachodzi możliwość wyjazdów do pacjentów z hipotermią. Dzięki zastosowaniu różnych metod pomiaru termometr może być wykorzystywany nie tylko przez ratowników medycznych, lekarzy czy pielęgniarki, ale też przez ratowników KPP. Bowiem sonda bębenkowa umożliwia łatwy i bezinwazyjny pomiar. Jest to więc urządzenie, które zdecydowanie powinno być coraz częściej widywane na wyposażeniu służb ratunkowych.