Punkty AED stają się coraz częstszym widokiem, co bardzo nas cieszy. Zabiegamy o łatwą dostępność urządzeń i chcielibyśmy, ale ogólnodostępne defibrylatory były stałym elementem otoczenia. Upowszechnienie się automatycznych defibrylatorów zewnętrznych sprawia, że w coraz większej liczbie miejsc znajdują się one na zewnątrz budynków i w łatwo dostępnych lokalizacjach. Niestety to czyni je potencjalnymi obiektami kradzieży. Są to rzadkie sytuacje, ale się zdarzają. Czy można się przed nimi zabezpieczyć?

Kradzież AED nie ma sensu

Zacznijmy od tego, że kradzież AED w zasadzie jest pozbawiona praktycznego wymiaru. Takie urządzenie bardzo trudno jest sprzedać, a właściciel lub producent szybko namierzą skradziony defibrylator. Jakikolwiek próba sprzedaży na portalach aukcyjnych zakończy się więc fiaskiem.

Każde urządzenie ma własny, unikalny seryjny numer, po którym można je wyśledzić. Część modeli wyposażona jest w system GPS, umożliwiający geotracking. Dodatkowo dystrybutorzy AED prowadzą rejestr sprzedanych urządzeń. Dzięki niemu łatwo określić, czy defibrylator wystawiony na sprzedaż nie jest przypadkiem skradziony.

W praktyce więc kradzieże AED wynikają albo z niewiedzy i głupoty, albo są wynikiem wandalizmu, albo wynikają z tego, że ktoś chce przywłaszczyć sobie urządzenie i nie zamierza go sprzedawać.

Jak zabezpieczyć AED przed złodziejem?

Mimo że kradzież automatycznego defibrylatora zewnętrznego jest pozbawiona większego sensu, to nie da się ukryć, że takie przypadki się zdarzają. Istnieje kilka prostych rozwiązań, które pomogą zabezpieczyć sprzęt:

  1. Szafki na kluczyk lub z alarmem – to rozwiązanie jest najprostszym i skutecznym zabezpieczeniem, ale stwarza ryzyko opóźnienia w sytuacji, kiedy AED dostępne jest natychmiast. Osoba udzielająca pomocy musi mieć klucz (albo umieć odszukać kogoś, kto go ma), by dostać się do urządzenia. Na szczęście niektóre szafki mają możliwość awaryjnego otwierania, np. poprzez zbicie szybki.
  2. Szafki do przechowywania AED na zewnątrz – dostęp do automatycznego defibrylatora powinien być jak najłatwiejszy, zwłaszcza, gdy urządzenie zlokalizowane jest na zewnątrz budynku. Konieczne będzie wyważenie między łatwym dostępem a ochroną przed kradzieżą. W takim wypadku polecamy szafki niezamykane na klucz, lecz z alarmem oraz wysyłające powiadomienie SMS zawsze wtedy, kiedy są otwierane. Właściciel lub osoba odpowiedzialna dostanie od razu informację, że AED wyciągnięto ze schowka.
  3. Szafki z kamerą lub osobne kamery – godne polecania są schowki z kamerą, która robi zdjęcie osobie otwierającej szafce i wysyła je na e-mail. Taką funkcję ma na przykład model AIVIA 300. Można też zainstalować całodobowy monitoring w okolicy urządzenia.
  4. Geotracking – prawdopodobnie najskuteczniejszym i dającym największą pewność zabezpieczeniem jest moduł GPS, umożliwiający precyzyjną lokalizację urządzenia. Niektóre modele AED wyposażone są już w takie rozwiązanie w standardzie, inne mają możliwość dokupienia lokalizatora. Wysoka skuteczność GPS sprawia, że jest coraz częściej wykorzystywane w defibrylatorach. Na przykład w Bydgoszczy zainstalowaliśmy już 18 AED z geotrackinkiem.
  5. Ubezpieczenie – bez względu na zastosowane zabezpieczenia, zachęcamy do ubezpieczenia defibrylatorów nie tylko przed kradzieżą, ale też przed ewentualnym uszkodzeniem.

Świadomość społeczeństwa na temat tego, jak ważna jest wczesna defibrylacja zwiększa się, a kradzieże AED na szczęście nie są częstym zjawiskiem. Stosując jakiekolwiek z powyższych zabezpieczeń, można spać spokojnie, ponieważ próby przywłaszczenia AED są szybko wykrywane, a urządzenia wracają na swoje miejsce.