Krwawienie z nosa zapewne zdarzyło się każdemu – lekkie, silne, spowodowane urazem bądź „samoistne”. Jak właściwie postąpić, gdy zdarzy się ponownie? Czas zostawić na półce rady naszych babć, które polewały kark lodowatą wodą, by powstrzymać napływ krwi z nozdrzy i zastanowić się, jakie postępowanie jest prawidłowe.

Krwawienie z nosa – przyczyny

Ze względu na dużą częstotliwość występowania krwawień z nosa, powstało wiele błędnych przekonań dotyczących postępowania i pierwszej pomocy.

Przyczyn krwawienia z nosa może być wiele – ciało obce w nozdrzach, uraz, zadrapanie czy pęknięcie naczynka spowodowane na przykład uciążliwym katarem, wymagającym posiadania dziesięciu paczek chusteczek higienicznych pochowanych w każdej kieszeni torby czy ubrania. Przyczynami nawracających krwawień z nosa mogą być również ogólnoustrojowe schorzenia – w przypadku powtarzających się incydentów, warto zasięgnąć więc porady lekarza pierwszego kontaktu i wykonać podstawowe badania.

Krwotok z nosa – pierwsza pomoc

<>Przeciętne krwawienie z nosa trwa od kilku sekund do kilkunastu minut. Istnieje wiele domowych sposobów, które w większości przypadków będą efektywne.

W przypadku wystąpienia krwotoku z nosa, NIE NALEŻY odchylać głowy poszkodowanego do tyłu. Powoduje to spływanie krwi z nosa po ścianie gardła, co może spowodować wymioty bądź nawet zachłyśnięcie. Zamiast tego powinniśmy usiąść (bądź posadzić krwawiącego) w pozycji siedzącej, pochylić się do przodu i mocno ucisnąć skrzydełka nosa (w miejscu tuż poniżej kości nosa).

Tamować krwotok powinniśmy przez minimum 10-15 minut, by umożliwić wytworzenie skrzepu. Po zatamowaniu krwawienia nie powinniśmy wydmuchiwać nosa przez około 4 godziny, jeśli jest to absolutnie konieczne, należy uczynić to z wielką delikatnością.

Przykładanie chłodnych kompresów na czoło bądź nos krwawiącego nie jest sposobem na zatamowanie krwawienia z nosa, może jednak zwiększyć komfort osoby krwawiącej.

Pamiętajmy – krwawienie z nosa nie jest zwykle stanem zagrożenia życia, a więc i powodem do wezwanie pogotowia ratunkowego. Jeśli krwawienie nie ustępuje, powinniśmy zawieźć poszkodowanego na konsultację laryngologiczną. Jeśli krwawienia zdarzają się często i nawracają, powinniśmy udać się na konsultację lekarską w celu wykluczenia przyczyn ogólnoustrojowych.

AED w okolicy baner