Nawet jeżeli ogólny stan powietrza jest dobry, to i tak znajdują się w nim różnego rodzaju pyły, alergeny i zanieczyszczenia biologiczne, zwłaszcza zarodniki grzybów, bakterie i wirusy. Wdychamy je nieustannie. Na szczęście większości są nieszkodliwe, a układ odpornościowy dobrze sobie z nimi radzi, szybko je neutralizując. Jeżeli chcesz oddychać rzeczywiście czystym powietrzem, musisz poddać je procesowi dezynfekcji. Poznaj metody dezynfekcji powietrza.

Oczyszczanie, sanityzacja a dezynfekcja – czym to się różni?

Czy wiesz, że istnieje wiele określeń na „czyszczenie”, które różnią się rodzajem wykonywanych czynności i stopniem uzyskanej czystości?

  • Oczyszczanie to pozbywanie się brudu i zanieczyszczeń stałych zawieszonych w powietrzu – kurz, alergeny, sierść, pyły PM10 i PM2,5. Czynność tę wykonuje się urządzeniami nazywanymi oczyszczaczami, wykorzystującymi filtry wyłapujące cząsteczki stałe np. filtry węglowe lub HEPA.
  • Sanityzacja to określenie szersze, obejmujące usuwanie zabrudzeń i drobnoustrojów, ale odnosi się do oczyszczania powierzchni stałych np. stołów, krzeseł, poręczy, klamek itd.
  • Dezynfekcja to natomiast działania ukierunkowane na zabijanie drobnoustrojów i patogenów chorobotwórczych. Do dezynfekcji stosowane są różnego rodzaju środki chemiczne, odkażające powierzchnie oraz powietrze.
  • Dekontaminacja jest procesem polegającym na usunięciu i unieszkodliwieniu nie tylko zanieczyszczeń biologicznych, ale też niebezpiecznych i toksycznych np. chemikaliów, trucizn czy radiacji. Dekontaminacji mogą podlegać powierzchnie, przestrzenie, powietrze, a nawet ludzie i zwierzęta.

Dopiero łącząc powyższe techniki, można uzyskać prawdziwą czystość w pomieszczeniu.

Sposoby dezynfekcji powietrza

Możemy wymienić kilka metod powszechnie stosowanych w oczyszczaczach i dezynfektorach powietrza. Na czym polegają i czym się różnią?

  • Promieniowanie UV – niszczy drobnoustroje znajdujące się w powietrzu i na powierzchniach. Fale promieniowania o długości 240-280 nm mają wysoką skuteczność bakteriobójczą. Jednak promieniowanie nie penetruje w głąb ciał stałych i cieczy, dlatego ta metoda nie wszędzie znajduje zastosowanie. Promieniowanie UV jest szkodliwe dla człowieka.
  • Ozonowanie – ozon (O3) ma silne właściwości utleniające i może być używany do dezynfekcji powietrza, a także cieczy. Ponieważ jest to gaz, dociera do wszystkich zakamarków, nawet tych, mikroskopijnych, dlatego jest jedną z najskuteczniejszych metod dezynfekcji powietrza. Odkażanie ozonem trwa około 2-4 godzin w temperaturze 25-35 stopni Celsjusza, a produktem końcowym jest tlen. Niestety ozon może uszkadzać niektóre materiały np. lateks, a proces trwa stosunkowo długo, ponadto na czas ozonowania należy opuścić pomieszczenie.
  • Promieniowa jonizacja katalityczna jest technologią oczyszczania powietrza, w której wykorzystywany jest proces fotokatalizy. Powstające w nim jony wodorotlenowe i nadtlenkowe mają zdolność dezaktywacji wirusów i bakterii. Jonizacja Katalityczna eliminuje z powietrza patogeny na poziomie 96,4% – 99,9%. Technologia ta jest wykorzystywana przez do dekontaminacji powietrza na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.
  • HPI – jonizator plazmowy tworzy pole plazmowe rozdzielające cząsteczkę wody. Produkowane w ten sposób cząsteczki reagują z jonami H+ na błonie komórkowej mikroorganizmów, eliminując je z otoczenia. Ten sposób pozwala na likwidację nawet 99% wirusów i bakterii z powietrza.
  • Fotokataliza – metoda polega na wytworzeniu w reakcji fotokatalitycznej jonów OH, które mają jeszcze wyższą zdolność utleniania niż ozon, dzięki czemu lepiej sterylizuje. Okres półtrwania OH jest bardzo krótki, a efektem końcowym reakcji jest tlen.
  • Filtry HEPA – działają na zasadzie fizycznego wychwytywania mikroskopijnych cząsteczek zanieczyszczeń. Najlepiej radzą sobie z cząsteczkami większymi niż 0,3 µm, ale częściowo też z mniejszymi, aż do 0,1 µm. Skutecznie eliminują pyły zawieszone, pyłki roślin, zarodniki, sierść, kurz, a także niektóre bakterie i wirusy, jednak ich głównym przeznaczeniem jest oczyszczanie powietrza.

Która metoda najlepiej dezynfekuje?

Aby skutecznie oczyścić i zdezynfekować pomieszczenie, najlepiej używać urządzeń korzystających z kilku metod. Przeczytaj artykuł, w którym pisaliśmy o tym, jakie urządzenie wybrać do dezynfekcji powietrza. Zwracamy uwagę na fakt, że większość dostępnych na rynku tego typu produktów wykorzystuje 1-2 opisywane powyżej metody, natomiast urządzenia z serii PLAZE marki Healthwell Medical, łączą je wszystkie, zapewniając maksymalną skuteczność oczyszczania i dezynfekcji.

AED w okolicy baner