Defibrylator szkoleniowy AED jest obowiązkowym narzędziem wykorzystywanym przez instruktorów prowadzących kursy z zakresu pierwszej pomocy i kwalifikowanej pierwszej pomocy. Przyda się także firmom, które zakupiły automatyczny defibrylator zewnętrzny, by pracownicy mieli możliwość regularnego ćwiczenia i przypominania sobie umiejętności jego obsługi. Szkoleniowy AED może być też wykorzystywany jako narzędzie edukacyjne na lekcjach w szkole czy prezentacji na zajęciach dodatkowych. W zasadzie nie trzeba mieć uprawnień szkoleniowych, by korzystać z takiego sprzętu, choć oczywiście to instruktorzy i firmy szkoleniowe najlepiej wykorzystają jego możliwości. Jaki defibrylator szkoleniowy wybrać?

W poszukiwaniu dobrego i niedrogiego defibrylatora szkoleniowego

Wśród sprzętu szkoleniowego panuje spora różnorodność, co sprawia, że z jednej strony każdy znajdzie sprzęt dopasowany do swoich potrzeb i możliwości budżetowych, a z drugiej strony wybór może przytłoczyć. Czy zawsze droższe równa się lepsze? Niekoniecznie.

Zacznijmy od tego, co musi mieć defibrylator szkoleniowy, żeby spełniał swoją funkcję i rozważać jego zakup:

  • Jego obsługa powinna być identyczna z obsługą prawdziwych automatycznych defibrylatorów zewnętrznych. Wygląd może się różnić, ale zasada obsługi musi być taka sama.
  • W zestawie powinno znajdować się kilka kompletów elektrod dla dorosłych i dla dzieci, z możliwością prostego zakupu zapasowych elektrod.
  • Musi posiadać wgrane scenariusze szkoleniowe, zgodne z wytycznymi ERC/AHA.
  • Musi mieć możliwość zasilania bateryjnego oraz z zasilacza.
  • Komendy głosowe powinny być przynajmniej w języku polskim, ale najlepiej, aby oprogramowanie obsługiwało kilka języków obcych.

Powyższe punkty to niezbędny must-have każdego defibrylatora szkoleniowego. Jeżeli spełnia te warunki, oznacza to, że nada się jako sprzęt do nauki. Oczywiście im bardziej zaawansowany sprzęt, tym ma więcej możliwości. Chcemy się jednak skupić na defibrylatorach szkoleniowych w cenie poniżej 1000 zł. I tu zachodzi pytanie, co wybrać, aby być zadowolonym z zakupu?

W sklepie Projekt AED mamy dwa modele defibrylatorów w cenie poniżej 1000 zł, które doskonale sprawdzą się podczas szkoleń zarówno z pierwszej pomocy, jak i kwalifikowanej pierwszej pomocy. Polecane są też dla innych firm zajmujących się szkoleniami nawiązującymi do ratownictwa.

Jaki defibrylator szkoleniowy do 1000 zł wybrać?

  • Defibrylator szkoleniowy AED z wyświetlaczem ATM-112 (czerwony) – jest to bardzo popularny defibrylator, lepszy od innych modeli w tym zakresie cenowym, a to dlatego, że za tę samą cenę otrzymujemy więcej. Ten czerwony defibrylator ma kolorowy wyświetlacz, na którym pokazane są poszczególne kroki algorytmu postępowania. To pozytywnie wpływa na proces nauki, gdyż osoba szkoląca się widzi animowane podpowiedzi na ekranie; korzystny jest też sam odbiór szkolenia – kursant postrzega je jako nowoczesne i interaktywne. Kolejną zaletą sprzętu jest sztywne etui, które lepiej chroni przed przypadkowym uszkodzeniem np. w transporcie. Oprócz tego ma wszystkie wskazane powyżej funkcjonalności i wyposażenie (2 komplety elektrod – dla dorosłych i dla dzieci), pilot, zasilanie bateryjne i sieciowe. Ma 10 scenariuszy zgodnych z wytycznymi ERC/AHA. Miłym dodatkiem jest też obecność gniazda mini jack, do którego można podłączyć głośniki – przydaje się na przykład podczas szkoleń w warunkach, gdzie potrzebne jest dobre nagłośnienie.

Defibrylator szkoleniowy AED z wyświetlaczem ATM-112

  • Defibrylator treningowy szkoleniowy XFT-120C+ – to kolejne bardzo popularne urządzenie, często wybierane przez instruktorów. Klasyczny, prosty wygląd sprawia, że nie ma tu niepotrzebnych, rozpraszających elementów, wyłącznie to, co istotne. W zestawie znajduje się pilot do sterowania, 5 kompletów elektrod (3 dla dorosłych i 2 dla dzieci). Urządzenie zapewnia 10 scenariuszy szkoleniowych i wydaje komunikaty w języku polskim oraz angielskim. Jeżeli jeszcze do tego dodamy możliwość zasilania sieciowego oraz bateryjnego, a także wygodne, przenośne etui, w którym zamknięty jest zestaw, otrzymujemy bardzo dobry szkoleniowy AED w cenie poniżej 1000 zł.

Oba urządzenia są warte uwagi i możemy je polecić osobom poszukującym niedrogiego, a wartościowego defibrylatora szkoleniowego, ale zdecydowanie polecamy czerwony ATM-112 jako defibrylator o większych możliwościach w podobnej cenie. A czy w ogóle go potrzebujesz? O tym przeczytasz tutaj.

AED w okolicy baner