Czy defibrylator szkoleniowy różni się od zwykłego? Jaki model treningowy wybrać, by zapewnić uczestnikom kursów BLS+AED niezbędną praktykę? Dowiedz się, z jakiego urządzenia skorzystać, by stworzyć najlepsze warunki do nauki. Wszystko po to, by ci, którzy chcą spieszyć na ratunek w kryzysowych sytuacjach, umieli go udzielić. I właśnie Ty możesz im… pomóc!

Jak działa treningowy defibrylator AED?

Defibrylator treningowy jest przeważnie urządzeniem wiernie odwzorowującym wygląd i funkcjonalność prawdziwego modelu, jednak pozbawionym możliwości generowania impulsu elektrycznego.

Scenariusze szkoleniowe

Urządzenia do ćwiczeń mają zaprogramowane scenariusze szkoleniowe, pozwalające na przećwiczenie różnych sytuacji. Liczba scenariuszy jest różna i zależy od modelu. Standardem są:

  • prawidłowa akcja serca,
  • zatrzymanie krążenia w wyniku asystolii,
  • migotanie komór,
  • częstoskurcz komorowy bez tętna,
  • przywrócenie akcji serca.

Zmiana scenariusza podczas prowadzenia akcji ratunkowej jest możliwa. Demonstrację da się też zatrzymać na czas wyjaśnień poszczególnych etapów i czynności.

Zasilanie

Defibrylatory treningowe są zasilane zwykłymi bateriami AA lub akumulatorami i wyposażone w kilka zestawów elektrod wielokrotnego użytku w wersji dla dorosłych i dla dzieci. Zaawansowane modele mogą mieć również elektrody wyposażone w czujniki siły ucisku klatki piersiowej oraz sensory pozwalające ocenić skuteczność prowadzonej akcji resuscytacyjnej.

Przykłady modeli

Dokładne odwzorowanie wyglądu oraz oprogramowania właściwego defibrylatora mają na przykład polecane przez nas modele: defibrylator treningowy Nihon Kohden Cardiolife, identyczny z urządzeniem AED-3100, oraz model treningowy CU Medical Systems iPAD SPT zgodny z urządzeniem i-PAD CU-SP1. W naszym sklepie znajdziesz również inne przyrządy treningowe.

Komu polecane są AED treningowe?

Tego typu urządzenia przydają się nie tylko szkoleniowcom i firmom oferującym kursy z ratownictwa. Zachęcamy do zakupu również organizacje, stowarzyszenia i fundacje, a także zarządców miejsc, w których znajdują się działające AED. Posiadanie defibrylatora treningowego w zakładzie pracy lub innej placówce umożliwi przeprowadzenie okresowych ćwiczeń i szkoleń pracowniczych. Łatwy dostęp do urządzenia sprawi, że więcej osób będzie mogło sprawdzić, jak działa AED w praktyce.

Praktyka czyni mistrza

By przyswoić wiadomości, utrwalić je i wyrobić odpowiednie nawyki nie wystarczy podstawowa wiedza teoretyczna. Konieczne są regularnie powtarzane manewry, w trakcie których uczestnik może w praktyce przećwiczyć nabyte umiejętności i wyrobić sobie prawidłową motorykę i odpowiednie odruchy, które pozostaną w pamięci przez wiele lat. Z czasem oczywiście te umiejętności ulegają zapomnieniu, dlatego warto regularnie uczestniczyć w okresowych kursach pierwszej pomocy.

Żadne szkolenie nie może odbyć się bez niezbędnych akcesoriów i gadżetów pozwalających na praktyczną naukę. Apteczka pierwszej pomocy, fantom do resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz defibrylator treningowy są podstawowymi akcesoriami. To elementy niezbędne do prawidłowego przeszkolenia osób biorących udział w kursach typu BLS (Basic Life Support) + AED. Dzięki nim uczestnicy mogą w warunkach symulujących prawdziwe zdarzenia przetestować sprzęt, sprawdzić swoje umiejętności i nauczyć się obsługi akcesoriów ratowniczych.

AED w okolicy baner