Salon kosmetyczny jest miejscem, w którym utrzymanie higieny ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa klientów oraz personelu. Mimo iż obowiązujące zasady reżimu sanitarnego minimalizują ryzyko przenoszenia chorób, pomieszczenia nie są sterylne. Nawet stosowanie maseczek, rękawiczek i innych środków ochrony osobistej nie zapewnia całkowitej czystości mikrobiologicznej. Jak w takim razie zadbać o higienę w salonie kosmetycznym i na czym polega dekontaminacja?
Dezynfekcja i dekontaminacja – dlaczego mają znaczenie?
Zabiegi kosmetyczne wiążą się z ryzykiem przerwania ciągłości tkanki, co stwarza ryzyko kontaktu z krwią i płynami ustrojowymi. Również naskórek czy drobinki śliny mogą potencjalnie przenosić drobnoustroje. Z tego względu niezwykle ważne jest, by prowadzić regularną dekontaminację powietrza i powierzchni użytkowych.
Co to jest dekontaminacja?
Wszystkie prace związane z utrzymaniem higieny w salonie, można zamknąć w ogólnym pojęciu dekontaminacja. Czego dotyczy? To proces dezaktywacji i usunięcia substancji szkodliwych, zagrażających zdrowiu lub życiu człowieka.
Dekontaminacji poddaje się powierzchnie, przyrządy, całe przestrzenie, a nawet ludzi. W salonie kosmetycznym dekontaminacja narzędzi i sprzętu polega przede wszystkim na ich myciu i dezynfekcji, czasami też odkażaniu w autoklawach. To podstawowe sposoby dezynfekcji narzędzi. Do tego zalecana jest dekontaminacja powierzchni oraz dezynfekcja powietrza. Po takich zabiegach salon staje się bezpieczny pod względem mikrobiologicznym.
Dlaczego dekontaminacja w salonie kosmetycznym jest tak ważna?
W czasach pandemii szczególnie zwracamy uwagę na to, by miejsca, do których uczęszczamy były czyste mikrobiologicznie. Nie tylko wirus SARS-CoV-2 może stanowić zagrożenie, ale też wiele innych patogenów, o których więcej pisaliśmy w osobnym artykule. Ponadto we krwi i płynach fizjologicznych mogą znajdować się groźne wirusy np. HIV, WZW oraz inne. Dokładna sterylizacja ma więc kluczowe znaczenie, aby klienci oraz personel mogli czuć się bezpiecznie. Jednak pojedyncze metody takie jak mycie i dezynfekcja powierzchni czy sterylizacja narzędzi nie zapewniają stuprocentowych efektów. Głównie z tego względu, że łatwo można przeoczyć newralgiczne miejsca.
Dekontaminacja powietrza – jak się ją przeprowadza?
Mycie i dezynfekcja powierzchni oraz przyrządów w salonie kosmetycznym powinny być uzupełnione o sterylizację powietrza. Urządzenia do dekontaminacji pomieszczeń, działające kompleksowo dezynfekują powietrze i docierają w trudno dostępne przestrzenie. Healthwell PLAZE W (HPA-130W) jest takim dezynfektorem do zawieszenia na ścianie, przeznaczonym z myślą o dezynfekcji sal w szpitalach, ośrodkach zdrowia, czy właśnie w salonach kosmetycznych. Jego zadaniem jest dekontaminacja powietrza, a ponieważ urządzenie to wykorzystuje wiele metod dezynfekcji: ozonowanie plazmowe, Jonizacja Katalityczna, sterylizacja UV-C, jonizacja plazmowa (HPI), fotokataliza, filtrowanie wstępne, węglowe, HEPA, jego skuteczność wynosi ponad 99%. Więcej na temat samego urządzenia i metod przeczytasz tutaj.
Prowadzisz dekontaminację powietrza w salonie? Poinformuj o tym klientów
Jeżeli w sposób szczególny dbasz o higienę i czystość w swoim salonie, a nie tylko prowadzisz standardowe czyszczenie i dezynfekcję, koniecznie pochwal się tym. Klienci będą wiedzieli, że znajdą się w dobrych rękach, a ponieważ w salonie przeprowadzana jest dezynfekcja oraz dekontaminacja, ich zdrowiu nie zagrażają żadne zarazki, które ukradkiem mogłyby się gdzieś skryć przed szmatką i płynem do dezynfekcji. To dobry i etyczny sposób na to, by przyciągnąć uwagę klientów oraz zbudować zaufanie, a także przywiązanie do salonu, w którym dba się o zdrowie – Twoje zdrowie.