Zdarzyło Ci się kichnąć w przestrzeni publicznej? Na pewno, i to nie raz. A czy wiesz, że jedno kichnięcie składa się z około 40 tysięcy mikroskopijnych kropelek, będących nośnikami bakterii i wirusów, zamieszkujących usta oraz układ oddechowy? Zarazki te unoszą się w powietrzu nawet przez kilkadziesiąt minut, w tym czasie mogą być wdychane przez niczego nieświadome osoby. Przed jakimi chorobami może ustrzec dezynfekcja powietrza?

Jak przenosimy choroby?

Zarazki mogą rozprzestrzeniać się różnymi drogami, dlatego tak trudno uniknąć zachorowania, a czyszczenie i dezynfekcja nie mogą ograniczać się wyłącznie do jednej sfery.

Najczęstszą oraz najbardziej zaraźliwą drogą zakażenia jest droga kropelkowa – wraz ze śliną i wydzieliną z nosa, bakterie, a także wirusy rozprzestrzeniają się na odległość nawet kilku metrów, mogąc trafiać bezpośrednio do dróg oddechowych lub osiadać na powierzchniach. I tu pojawia się druga najczęstsza droga – przez dotyk i przeniesienie zarazków w okolice ust oraz nosa. W ten sposób można zarazić się nie tylko patogenami wędrującymi wraz ze śliną, ale też np. z krwią, kałem czy innymi wydzielinami i płynami ustrojowymi. Wystarczy skorzystać z toalety, nie umyć rąk i dotknąć klamki, by stworzyć idealne warunki do roznoszenia bakterii kałowych. To powszechne, choć wcale niejedyne drogi, jakimi przenoszone są zarazki w przestrzeni publicznej.

Z jakimi mikroorganizmami oraz patogenami chorobotwórczymi najczęściej możemy się zetknąć i które są łatwe do przeniesienia?

  • Koronawirusy – SARS, MERS, COVID-19 oraz infekcje układu oddechowego (przeziębienia).
  • Wirusy grypy sezonowej oraz inne, rzadsze typy wirusów grypy.
  • Zarodniki grzybów – te obecne są w powietrzu zwłaszcza przy niesprawnej, nieczyszczonej klimatyzacji i wentylacji.
  • Bakterie kałowe, Salmonella, E.coli.
  • Wirusy ospy wietrznej.
  • Pałeczki ropy błękitnej.
  • Bakterie Streptococcus pneumoniae (dwoinka zapalenia płuc, inaczej pneumokoki) i Streptococcus pyogenes (paciorkowiec będący czynnikiem etiologicznym anginy oraz kilku innych zespołów chorobowych).

Wyobraź sobie, że to tylko kilka przykładów, a różnego rodzaju mikroorganizmów unoszących się w powietrzu bądź znajdujących się na powierzchniach i przedmiotach, które codziennie dotykasz, jest znacznie więcej. Naprawdę nietrudno zachorować na przeziębienie, grypę, choroby układu pokarmowego i inne poważne choroby wynikające z braku higieny otoczenia. Czy można uniknąć ryzyka zachorowania oraz przenoszenia zarazków?

Dezynfekcja powietrza i powierzchni

Samo mycie rąk oraz zasłanianie ust i nosa to za mało, by ograniczyć ryzyko. Równie ważne jest dbanie o mikrobiologiczną czystość w miejscach, gdzie przebywa dużo ludzi. Można to zrobić, wykonując dezynfekcję powierzchni i przedmiotów oraz odkażając powietrze.

Nowoczesne urządzenia do dezynfekcji wykorzystują kilka metod czyszczenia i sterylizacji, zapewniając wysoką skuteczność. Z metod dezynfekcji powietrza można wymienić zwłaszcza: działanie promieniami UV, ozonowanie, promieniową Jonizację Katalityczną, jonizację plazmową HPI czy fotokatalizę. Szerzej na temat metod dezynfekcji przeczytasz tutaj. Połączenie wielu sposobów zapewnia najlepsze efekty dlatego warto wybrać dezynfektor ze sklepu Projekt AED. Nasze urządzenia wykorzystują wszystkie powyższe sposoby czyszczenia i dezynfekcji, pozostawiając wysterylizowane powietrze, przedmioty oraz powierzchnie.

Warto dezynfekować powierzchnie oraz powietrze, by zapewnić zdrowie sobie, pracownikom i klientom, którzy będą odwiedzali Twój lokal. Dezynfektor w lokalu gastronomicznym czy usługowym to nie tylko korzyść zdrowotna, ale również wizerunkowa dla firmy w tych niepewnych czasach.

AED w okolicy baner