Defibrylator AED i zatrzymanie krążenia u dziecka

//Defibrylator AED i zatrzymanie krążenia u dziecka

Defibrylator AED i zatrzymanie krążenia u dziecka

Wielu ludzi wierzy, że nagłe zatrzymanie krążenia to problem, który dotyczy wyłącznie dorosłych bądź osób w podeszłym wieku. Niestety, dzieci, podobnie jak dorośli, mogą stać się ofiarami nagłego zatrzymania krążenia i zwykle występuje ono bez żadnych objawów alarmujących, że może się dziać coś złego.

Możemy zastanawiać się, czy droga postępowania w przypadku dziecka z nagłym zatrzymaniem krążenia jest taka sama jak u dorosłych. Odpowiedź brzmi: tak, z kilkoma niewielkimi zmianami.

Gdy dojdzie do nagłego zatrzymania krążenia, liczy się każda sekunda – zarówno w przypadku dorosłego, jak i pediatrycznego pacjenta.

Akcja ratunkowa dziecka z użyciem defibrylatora AED jest niemal identyczna jak w przypadku dorosłego. Istnieje jednak kilka różnic w postępowaniu, o których należy pamiętać, oraz zastosować, jeśli mamy taką możliwość.

Po pierwsze nowoczesne defibrylatory wyposażone są w dedykowany tryb pediatryczny. Jeśli więc znajdujemy się w sytuacji, w której ratujemy życie dziecka, a defibrylator, którego używamy, wyposażony jest w takowy – należy go użyć. Zmniejsza on bowiem dostarczaną energię elektryczną, dostosowując ją do organizmu małego pacjenta.

Istnieją również modele defibrylatorów AED, które posiadają elektrody pediatryczne – użycie ich spowoduje obniżenie dostarczanej energii. Jeżeli nie ma ani elektrod, ani trybu pediatrycznego i tak należy użyć AED.

Po drugie pamiętajmy też, że jeśli nasz pacjent jest bardzo małym dzieckiem (rozwodzenie się tu nad zalecanym wiekiem jest zbędne, zdarzają się bowiem nader postawne 4-latki, jak i bardzo niewielkie 8-latki), a jego klatka piersiowa jest niewielka, należy przykleić jedną z elektrod bezpośrednio nad mięśniem sercowym. Drugą natomiast na plecach dziecka, tak by serce znajdowało się między nimi. Na elektrodach z reguły znajduje się rysunek ilustrujący miejsce ich umieszczenia zarówno w przypadku mniejszych dzieci, jak i tych, u których jest możliwe umieszczenie elektrod jak u dorosłego.

Najważniejszą rzeczą jest jednak świadomość absolutnego braku przeciwskazań co do użycia defibrylatora AED u dziecka. Konieczność dostarczenia szoku elektrycznego w przypadku pacjenta pediatrycznego jest rzadkością, może się jednak zdarzyć i musimy być tego świadomi.

W celu odświeżenia podstawowych wiadomości na temat pierwszej pomocy u dziecka zachęcamy do ponownego przeczytania artykułu: „Pierwsza pomoc u dziecka – niektóre odmienności i podstawowe zasady resuscytacji” dostępnego na naszej stronie.

2019-03-14T16:30:33+00:00