W poprzedniej części pisaliśmy o tym, czym jest BLS, co wchodzi w skład algorytmu i dlaczego poszczególne etapy oraz ogniwa łańcucha przeżycia mają tak duże znaczenie. Jeżeli jeszcze tego nie wiesz, koniecznie przeczytaj ten artykuł – BLS cz.1. Czas na kolejną dawkę wiedzy na temat pierwszej pomocy.

RKO i co dalej?

Algorytm BLS nie kończy się na wdrożeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz zastosowaniu defibrylatora AED. Gdy rozpoczniesz resuscytację, nie należy jej przerywać, z wyjątkiem krótkich przerw na defibrylację. O takiej konieczności o tym poinstruuje Cię defibrylator AED.

Kiedy w takim razie można zakończyć resuscytację? W końcu nie można tej czynności wykonywać w nieskończoność. Są dokładni 4 sytuacje, w których możesz to zrobić:

  • Gdy poszkodowany odzyska czynności życiowe – trzeba bacznie obserwować poszkodowanego, któremu udzielana jest pomoc. Jeżeli zacznie dawać oznaki życia, należy zaprzestać resuscytacji, ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej (bocznej ustalonej) i kontrolując czynności życiowe, zaczekać na przyjazd specjalistycznej pomocy.
  • Gdy przyjedzie Zespół Ratownictwa Medycznego i przejmie działania ratownicze – przerwać RKO można wyłącznie w chwili, gdy osoba z Zespołu Ratownictwa Medycznego zwolni z tego obowiązku, więc gdy wyraźnie powie, że przejmuje działania. Pamiętaj, że zanim Zespół podejdzie, rozłoży sprzęt i rozpocznie właściwe działania, mija trochę cennych sekund. Ponadto jako osoba umiejąca udzielać PP możesz zostać poproszona o pomoc ratownikom.
  • Gdy opadniesz z sił – resuscytacja jest czynnością męczącą fizycznie. Dlatego zaleca się zamieniać co kilka cykli z inną osobą. Zmęczenie powoduje spadek efektywności ucisków klatki piersiowej, przez co krew może nie być rozprowadzana po organizmie w efektywny sposób. Jeżeli działania się przedłużają, a Ty nie masz już siły i nie ma Cię kto zastąpić, możesz przerwać resuscytację.
  • Gdy przestanie być bezpiecznie – zdarzają się sytuacje, w których wcześniej bezpieczne miejsce nagle przestaje takim być. Wtedy należy przerwać RKO i poczekać aż będzie bezpiecznie lub przenieść poszkodowanego w bezpieczne miejsce. Jeżeli jest to niemożliwe, oddalić się w miejsce niezagrażające życiu.

Wskazania do przedłużonej resuscytacji

Istnieją też sytuacje, w których zachodzą wskazania do przedłużonej resuscytacji, mimo tego, że z pozoru jest nieskuteczna. Do takich sytuacji należą przypadki, w których pacjent przebywał w zimnym miejscu np. pod wodą, pod śniegiem, na mrozie. Takich sytuacji jest więcej, jednak w warunkach pierwszej pomocy to właśnie ta ma największe znaczenie. Niska temperatura spowalnia metabolizm, a więc zmiany degeneracyjne zachodzą wolniej.

Pozycja bezpieczna

Mając pewność, że u poszkodowanego udało się przywrócić podstawowe czynności życiowe, czyli oddech i krążenie krwi, poszkodowanego należy ułożyć w pozycji bezpiecznej i monitorować czynności życiowe. Jednocześnie trzeba być przygotowanym do wznowienia RKO, jeżeli stan poszkodowanego ulegnie pogorszeniu.

Objawami powrotu krążenia są:

  • powrót przytomności,
  • poruszanie się,
  • otwieranie oczu,
  • prawidłowy oddech.

Pozycja bezpieczna krok po kroku

Pozycja bezpieczna stosowana jest u osób nieprzytomnych oddychających i polega na ułożeniu poszkodowanego na boku w taki sposób, by ułatwić mu oddychanie, zapobiec zakrztuszeniu się śliną lub wymiocinami, a jednocześnie, aby poszkodowany nie obrócił się mimowolnie na plecy.

Mając w pamięci algorytm BLS+AED i stosując się do powyższych wskazówek, resuscytacja krążeniowo-oddechowa będzie efektywna, co znacząco zwiększy szansę przeżycia osoby, u której doszło do nagłego zatrzymania krążenia.

 

Źródła:

Wytyczne resuscytacji 2015, Podstawowe zabiegi resuscytacyjne u osób dorosłych oraz automatyczna defibrylacja zewnętrzna, s. 104-126.

AED w okolicy baner