Szafki do defibrylatorów AED są z pozoru prostymi przedmiotami, ale to tylko powierzchowna ocena. W rzeczywistości mogą być zaawansowanymi dodatkami do AED, wspierającymi funkcjonalność urządzenia. O tym, czym cechują się szafki, pisaliśmy więcej w osobnym artykule. Tym razem skupimy się na funkcji zdalnego nadzoru, w którą wyposażone są modele AIVIA.

Ochrona Twojego AED

Automatyczny defibrylator zewnętrzny powinien być łatwo dostępny dla każdego, ale jednocześnie na tyle zabezpieczony, by utrudnić nieautoryzowane i niepotrzebne wyjęcie sprzętu. W tym celu stosuje się kilka metod ochrony.

Szafki mogą być zamykane trwale na klucz, kod lub kartę zbliżeniową. To rozwiązanie polecamy, gdy w pobliżu zawsze jest osoba nadzorująca, gotowa do otwarcia schowka i użycia AED. Kluczyk może być również włożony za szybkę bezpieczeństwa, którą w razie potrzeby można zbić. Takie rozwiązania należy stosować jedynie w sytuacji, w której mamy pewność, że zawsze w pobliżu znajduje się ktoś kto udostępni AED, żeby nie tracić cennego czasu.

Popularne są modele zamykane na zamek magnetyczny i opcjonalnie zabezpieczone plombą. Zapewnia to szybki i łatwy dostęp. Zabezpieczenia te mają na celu zaniechanie nieautoryzowanego dostępu lub uniemożliwienie otwarcia szafki. Ponadto niektóre modele oferują wysyłkę SMS na odpowiedni numer, z informacją, że szafka została otwarta (SMS trafia np. do centrum wsparcia kryzysowego albo do ochroniarza lub właściciela). Innym rozwiązaniem zabezpieczającym jest alarm świetlny i dźwiękowy – taką funkcjonalność ma na przykład szafka ASB1020.

System zdalnego nadzoru, a korzyści dla Ciebie

Będąc posiadaczem AED lub całej ich sieci, prawdopodobnie chcesz wiedzieć, co dzieje się z urządzeniem i w jakim jest stanie. Wszystkie mają swój wewnętrzny system autotestów, ale sprawdzanie każdego AED osobiście byłoby uciążliwe. Szafki marki AIVIA od wielu lat wyposażone są w specjalną funkcję, zapewniającą nadzór stanu defibrylatorów i przesyłkę tych informacji na serwer. System ten jest sprawdzony i działa na całym świecie.

Właściciel może podejrzeć wszystkie dane zebranych z całej jego sieci AED w jednym miejscu w aplikacji obsługującej system. Ma wgląd w dane takie jak: stan defibrylatorów (dane z autotestów), temperatura panująca w szafce, czy daty ważności baterii i elektrod.

W ten sposób w jednym miejscu dowie się, czy wszystkie jego defibrylatory są sprawne. Oprócz tego szafki z systemem nadzoru wyślą alert SMS/e-mail o jej otwarciu lub w przypadku niesprawności urządzenia. Właściciel, mając na przykład 50 defibrylatorów w mieście, nie musi ich wszystkich sprawdzać po kolei, gdyż w aplikacji ma podgląd na całą sieć.

AIVIA GO – mobilny system nadzoru AED

Oprócz funkcjonalności wbudowanych bezpośrednio w szafkę AIVIA, obecnej w modelach od 300 w górę, firma oferuje również inne, bardzo ciekawe rozwiązanie – AIVIA GO. To system nadzoru w formie breloczka do zawieszenia na defibrylatorze. AIVIA GO posiada przycisk wywoływania alarmowego oraz bezpośrednią komunikację głosową ze służbami ratunkowymi, ma także funkcję śledzenia GPS, a także umożliwia monitorowanie stanu defibrylatora i temperatur panujących w szafce. Urządzenie można wykorzystać, by doposażyć dowolnym model AED w dowolnej szafce lub nawet bez szafki. W system AIVIA GO mogą również zostać doposażone defibrylatory, które są już w użytku. Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące tego mobilnego nadzoru, zapraszamy do kontaktu!

Szafki oraz mobilne systemy nadzoru chronią defibrylator AED i zapewniają właścicielowi poczucie pełnej kontroli. Pomagają w zlokalizowaniu miejsca zdarzenia (i samego defibrylatora), łączą automatycznie ze służbami ratunkowymi oraz dają gwarancję, że urządzenie będzie zawsze sprawne.

AED w okolicy baner