Stało się! Jesteś szczęśliwym posiadaczem/posiadaczką automatycznego defibrylatora zewnętrznego AED. Masz przed sobą nowoczesny sprzęt ratujący życie, patrzysz na niego z dumą, i… zastanawiasz się, co teraz? No cóż, sam fakt zakupu AED to za mało, trzeba jeszcze nauczyć się z niego korzystać, zapoznać się z zasadami serwisowania, a także poinformować lokalną społeczność oraz dyspozytora 112 o tym, że takie urządzenie jest dostępne.
Przeczytaj instrukcję – naprawdę warto to zrobić
Wiemy, wiemy, instrukcje są dla słabych, a prawdziwy mężczyzna nie czyta instrukcji. O ile takie podejście czasami się sprawdza, to nie tym razem. Automatyczny defibrylator zewnętrzny jest prosty w obsłudze, jednak dobrze poznać urządzenie jak najlepiej. Wiedzieć jak sprawdzać jego sprawność, terminy przydatności baterii i elektrod, a podczas użycia nie zastanawiać się jak go użyć.
Pamiętaj o tym, że bateria oraz elektrody są elementami zużywalnymi i z datą ważności. Po wykorzystaniu elektrod, rozładowaniu baterii lub po upływie terminu ważności, należy je wymienić na nowe. Terminy są różne i zależą od producenta. Nigdy nie używaj elektrod po okresie przydatności!
Oprócz przeczytania instrukcji obsługi, polecamy zapoznanie się z zasadami serwisowania i gwarancji urządzenia.
Umieść AED w łatwo dostępnym miejscu
Automatyczny defibrylator zewnętrzny spełni zadanie tylko wtedy, gdy będzie miał szansę być używany. To oznacza, że musi znajdować się w miejscu, do którego jak najwięcej osób będzie miało dostęp. Niestety zdarzają się sytuacje, w których AED jest chowany w stróżówkach i dostępny tylko po odszukaniu odpowiedniego pana ochroniarza, który ma ze sobą klucz do „sejfu” z defibrylatorem. Pisaliśmy o tym w tekście „Nie chowajcie defibrylatorów w komórce pod schodami!”.
Warto też zadbać o odpowiednie oznakowanie miejsca gdzie się znajduje AED za pomocą tablic informacyjnych. Te kilka sekund, a czasem nawet minut zaoszczędzonych na odnalezienie defibrylatora, może uratować czyjeś życie!
Zadbaj o bezpieczeństwo AED
Dobrze przemyśl lokalizację urządzenia, a także zastanów się nad formą jego przechowywania, tak aby nie tylko był łatwo dostępny, ale także żeby był zabezpieczony przed różnymi czynnikami zewnętrznymi.
W bezpiecznym przechowywaniu defibrylatorów AED kluczową rolę odgrywają specjalne szafki na AED.
Jeśli AED będzie się znajdować wewnątrz budynku, to wystarczy pomyśleć o zamontowaniu uchwytu lub specjalnego wieszaka, na którym defibrylator będzie się znajdować – ułatwi to przechowywanie AED w widocznym i łatwo dostępnym miejscu.
Jeżeli defibrylator AED ma się znajdować na zewnątrz konieczne jest odpowiednie zabezpieczanie go przed szkodliwymi czynnikami środowiska. AED, choć bardzo trwałe i wytrzymałe, nie są odporne na potencjalnie szkodliwe działanie ekstremalnych temperatur lub długotrwałej wilgoci. Ekspozycja na bardzo wysokie lub niskie temperatury przez dłuższy czas może zagrozić skuteczności urządzenia, a w szczególności pogorszyć stan żelu na elektrodach lub zmniejszyć żywotność baterii, natomiast permanentna wilgoć przedostająca się środka do obudowy defibrylatora może uszkodzić elektronikę i spowodować awarię, co może doprowadzić do braku skuteczności defibrylatora w sytuacji zagrożenia życia i potrzeby jego użycia.
Do bezpiecznego przechowywania sprzętu polecamy specjalne szafki na AED.
Sam zakup to za mało. Pochwal się!
Defibrylator AED kupiony i zamontowany? Świetnie, ale co z tego, skoro nikt o nim nie wie, a minie sporo czasu, zanim ludzie odkryją, że urządzenie jest dostępne w tym konkretnym miejscu. Dlatego kolejną czynnością po zakupie AED będzie przeprowadzenie kampanii informacyjnej, skierowanej do możliwie szerokiej grupy – najlepiej do całej lokalnej społeczności. Dlaczego warto się chwalić AED i jak to robić, przeczytasz tutaj.
Poinformuj dyspozytora 112
Jeżeli dyspozytor będzie dysponował informacją, że w okolicy miejsca zdarzenia znajduje się defibrylator AED, może wskazać jego lokalizację osobie zgłaszającej NZK, co zdecydowanie zwiększy szansę na przeżycie poszkodowanego. Dlatego, gdy kupisz i zamontujesz AED, koniecznie poinformuj o tym dyspozytora, ale też lokalne służby – straż miejską, ochotniczą straż pożarną i policję. Im więcej ludzi i organizacji o tym wie, tym lepiej.
Zadbaj o cykliczne szkolenia
Mimo iż użytkowanie AED jest proste (resuscytację z użyciem AED można przeprowadzić kierując się instrukcją graficzną oraz komendami głosowymi), to jednak dla zwiększenia skuteczności i szybkości działań, zalecamy odbywanie cyklicznych szkoleń z pierwszej pomocy z obsługą defibrylatora. Tego rodzaju kursy nastawione są nie tylko na samą obsługę AED, ale przede wszystkim na poprawę skuteczności przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej i naukę działania pod presją czasu i stresu.
Pracownicy zakładu pracy, w którym znajduje się AED oraz wszystkie osoby odpowiedzialne za urządzenie, muszą zostać przeszkolone; co więcej, takie ćwiczenia powinny odbywać się cyklicznie. Warto więc zakupić defibrylator szkoleniowy, będący odpowiednikiem prawdziwego. Przyrząd ten ułatwi ćwiczenie procedur, a także szkolenia dla pracowników czy lokalnej społeczności. Posiadanie treningowego AED powoduje, że na szkolenia nie trzeba brać prawdziwego urządzenia, przez co nie zużywa się baterii, nie naraża się elektrod na przypadkowe zniszczenie i nie blokuje się dostępu do AED w razie wystąpienia realnej sytuacji zagrożenia życia.
Podsumowując, po zakupie AED warto:
- Zapoznać się z instrukcją i zasadami użytkowania oraz serwisowania.
- Umieścić urządzenie w dostępnym miejscu.
- Poinformować dyspozytora 112.
- Poinformować ludzi o możliwości użycia AED.
- Szkolić się i pamiętać o podstawowych zasadach udzielania pierwszej pomocy.
Tylko tyle i aż tyle!