Robiąc rozeznanie w różnych markach i modelach AED, już na wstępie da się zauważyć, że istnieją wśród nich spore rozbieżności cenowe. Na rynku dostępne są urządzenia za kilka tysięcy, ale i takie za kilkanaście. Czy różnią się czymś więcej niż tylko wyglądem i logo producenta? Na co zwracać uwagę przy wyborze i czy cena AED ma aż takie znaczenie?

AED cena, czyli ile kosztuje defibrylator?

Zacznijmy od odczarowania tematu – automatyczny defibrylator zewnętrzny nie jest drogi. Jego koszt jest porównywalny do ceny elektroniki użytkowej, a wysokiej klasy smartfony często kosztują więcej. Ceny najtańszych AED zaczynają się od 3,5 tys. złotych. Bardziej zaawansowane modele, spełniające wszystkie wymagania potrzebne laikom, to koszt około 7-8 tys. złotych. Natomiast za 10-12 tys. złotych lub więcej, można kupić specjalistyczne urządzenia dla profesjonalnych służb ratunkowych.

Więcej o kosztach pisaliśmy tutaj.

Na co, oprócz ceny AED, zwracać uwagę podczas wyboru?

Jeżeli chodzi o AED, cena musi iść w parze z możliwościami danego defibrylatora. Funkcje, jakie powinien oferować wysokiej klasy automatyczny defibrylator zewnętrzny to przede wszystkim analiza rytmu serca i ładowanie energii bez konieczności przerywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, a także skrócenie przerwy w RKO do minimum.

Ważne też, aby urządzenie dawało jasne, czytelne i zrozumiałe komunikaty, najlepiej w kilku językach do wyboru, w tym KONIECZNIE w języku polskim (co nie jest takie oczywiste w przypadku urządzeń sprowadzanych zza granicy).

Przydatne funkcje AED to również moduł GPS umożliwiający zlokalizowanie urządzenia, bezprzewodowa łączność i zarządzanie danymi, czy na przykład metronom ułatwiający zachowanie prawidłowego rytmu ucisków klatki piersiowej. Więcej na temat funkcji w nowoczesnych defibrylatorach pisaliśmy tutaj.

Wybierając AED, warto też zastanowić się, w jakich warunkach będzie pracował. Jeżeli na przykład gdzieś w wilgotnym lub zapylonym pomieszczeniu lub istnieje ryzyko zachlapania, warto sprawdzić, czy defibrylator ma odpowiedni certyfikat potwierdzający stopień ochrony urządzenia przed wnikaniem zanieczyszczeń i wilgoci (IP – Ingress Protection).

O wyborze urządzenia powinny decydować też takie cechy jak: zakres gwarancji producenta, czy obsługa gwarancyjna realizowana jest w kraju, łatwy dostęp do pomocy technicznej, koszty eksploatacji i części zużywalnych, takich jak elektrody czy baterie.

Tani czy drogi AED? Taki, który się sprawdzi w danych warunkach!

Przed zakupem warto dowiedzieć się więcej o samych defibrylatorach zewnętrznych AED, a także warto dopytać, osobę, która jest specjalistą w tej dziedzinie, o szczegóły, które nas interesują. Nie sztuką jest bowiem, kupić pierwszy lepszy model – czy to tani czy to drogi – ważne żeby był on dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb.

Przeczytaj nasz poradnik, dzięki któremu dokonasz świadomego wyboru, a jeżeli poszukujesz więcej wskazówek, nasz koordynator ds. Edukacji i Promocji Programu PAD chętnie podpowie, na jaki model warto postawić.

 

AED w okolicy baner