AED? A po co? A kogo na to stać? Przecież to inwestycja za grube tysiące, która nigdy się nie zwróci… W powyższym twierdzeniu, które niestety jest często powtarzane, nie ma ani słowa prawdy. Specjalnie dla Ciebie obalamy mit o drogim AED.

Technologia tanieje, AED również

Wiele lat temu, gdy rynek urządzeń elektronicznych dopiero raczkował, każda nowość technologiczna kosztowała krocie, a zakup defibrylatora był poważnym wydatkiem. Obecnie rynek technologii wygląda zupełnie inaczej, a AED można kupić już za 5-8 tys. zł, czyli w cenie dobrej klasy laptopa lub telewizora. To nie są duże koszty, zważywszy na to, jak wielkie korzyści daje takie urządzenie.

Od czego zależy cena i jaki model AED wybrać?

Podstawowe modele AED – około 5 tys. zł

Jednym z najpopularniejszych urządzeń jest defibrylator AED CU Medical Systems iPAD SP1. Jego cena wynosi nieco ponad 5 tys. zł. Zawiera elektrody dla dorosłych, baterię i torbę transportową. Opcjonalnie można dokupić elektrody pediatryczne, ale nie są konieczne, gdyż AED ma możliwość przełączenia w tryb pediatryczny bez konieczności zmiany elektrod. Urządzenie wyposażone jest w jednorazową baterię zapewniającą 5 lat działania. W podobnej cenie dostępny jest również Defibrylator AED Lifeline, jednak do zakupu należy doliczyć koszt elektrod pediatrycznych i corocznej wymiany dodatkowej baterii.

Średnia półka cenowa – około 7-8 tys. zł

W tym przedziale cenowym dostępne są urządzenia, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane nie tylko jako publiczne AED do użytku przez osoby nieprzeszkolone, ale również jako sprzęt dla służb ratowniczych. Defibrylator AED Nihon Kohden Cardiolife AED-3100 to automatyczny defibrylator zewnętrzny, który ma zaawansowaną technologię pozwalającą na automatyczną analizę rytmu serca bez przerywania RKO. Ma też możliwość rozbudowy o zdalny system monitorowania stanu urządzenia.

Modele specjalistyczne – powyżej 12 tys. zł

Do profesjonalnych zastosowań ratowniczych przeznaczone są modele posiadające funkcję monitorowania EKG, defibrylacji manualnej i kardiowersji. Takie urządzenia są stosowane przez profesjonalne służby (PSP, ratownicy wodny, ratownicy górscy, ratownicy medyczni i inne służby z odpowiednimi kwalifikacjami). Specjalistyczne AED są wykorzystywane w miejscach, w których przebywają ratownicy przeszkoleni w zakresie ALS.

Dodatkowe akcesoria – czy defibrylator to wszystko?

Sam defibrylator AED jest w pełni sprawnym urządzeniem gotowym do wykorzystania. Warto jednak wiedzieć o istnieniu dodatkowych, opcjonalnych akcesoriów. Są to np. wymienne elektrody do AED w wersji dla dorosłych i dla dzieci – ich koszt to około 200-400 zł w zależności od modelu. Dzięki szafkom na AED przechowywanie defibrylatora będzie bezpieczniejsze. Prostą szafkę można kupić już za 200 zł, a modele z alarmami i systemem ogrzewania to koszt od 1 000 zł w górę.

Firmom zajmującym się szkoleniami z pierwszej pomocy i ratownictwa polecamy szkoleniowe defibrylatory AED, będące wielofunkcyjnymi urządzeniami treningowymi. Cena takich AED zaczyna się od niecałych 700 zł i sięga do około 3 000 zł za zaawansowany defibrylator treningowy.

Wszystkie te akcesoria kupisz w sklepie Projekt AED. A jeżeli jeszcze zastanawiasz się nad zakupem, koniecznie zapoznaj się z materiałem, w którym podpowiadamy, jaki defibrylator wybrać.

AED w okolicy baner