Choć powszechność i dostępność automatycznych defibrylatorów AED z roku na rok jest coraz lepsza, wciąż wiele osób nie ma pojęcia o istnieniu tych urządzeń, albo ma błędną wiedzę, wynikającą z przekłamań krążących w Internecie. Postaramy się rozprawić z mitami o defibrylatorach AED i przytoczyć kilka faktów.

Defibrylacja na mokrym podłożu zagraża życiu – MIT

Defibrylację zestawem AED można przeprowadzić na dowolnym podłożu, również wilgotnym, choć nie jest to zalecane środowisko. Gdy jest taka możliwość, poszkodowanego należy ułożyć na suchym i twardym miejscu, a jeżeli ten zanurzony jest w wodzie, bezwzględnie należy go wyciągnąć na brzeg i dopiero wtedy przystąpić do czynności resuscytacyjnych.

Nie ma ryzyka zagrożenia życia dla ratownika w przypadku defibrylacji na wilgotnym podłożu, jednakże jej skuteczność może być zmniejszona. Dlatego zaleca się osuszenie klatki piersiowej poszkodowanego przed przyklejeniem elektrod i umieszczenie poszkodowanego na suchej nawierzchni, jeżeli jest to możliwe.

Nie można defibrylować kobiet w ciąży – MIT

W tym przypadku sprawa jest prosta. Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania defibrylacji kobiecie w ciąży. Zabieg ten nie zagraża dziecku, a uratowanie życia matce jest najważniejsze. Zatrzymanie krążenia u matki spowoduje również zatrzymanie krążenia u nienarodzonego dziecka. W tym wypadku ratujemy dwie osoby, a defibrylację należy przeprowadzić, jeżeli jest wskazana.

AED może zrobić krzywdę poszkodowanemu – MIT

Automatyczny defibrylator zewnętrzny jest urządzeniem tak zaprojektowanym i skonstruowanym, aby jego użycie nie wiązało się z zagrożeniem. Stosując AED można jedynie uratować życie, nie można za to zrobić krzywdy. Jeżeli wyładowanie elektryczne nie będzie potrzebne, urządzenie go nie wykona. Zaszkodzić można jedynie nie podejmując żadnych działań resuscytacyjnych BLS+AED.

Biżuterię (kolczyki, łańcuszki) i plastry nikotynowe należy ściągać przed defibrylacją – MIT

Biżuteria, plastry nikotynowe, antykoncepcyjne czy innego rodzaju elementy, znajdujące się na skórze nie przeszkadzają w wykonaniu defibrylacji. Nie należy jednak naklejać na nie elektrod. Kolczyki w uszach, łańcuszki, plastry na ramieniu czy kolczyk na pępku nie są przeszkodą.

Nie można defibrylować osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca – MIT

Rozrusznik serca nie wpływa na działanie AED ani na skuteczność defibrylacji, należy tylko zwrócić uwagę na to, by poprawnie umieścić elektrody. Jeżeli rozrusznik jest widoczny (zgrubienie i blizna w okolicy serca), nie należy na nim naklejać elektrod, lecz zrobić to około 10 cm od tego miejsca.

Trzeba depilować klatkę piersiową przed defibrylacją? – TO ZALEŻY

Zazwyczaj nie ma potrzeby depilowania klatki piersiowej przed defibrylacją. Jednak jeżeli poszkodowany ma gęste owłosienie, uniemożliwiające skuteczne przyklejenie elektrod, wtedy trzeba na szybko pozbyć się włosów. Do zestawów AED z reguły dołączane są specjalne maszynki do golenia, tzw. golarki medyczne.

AED zwiększa przeżycie osób z NZK – FAKT

Wielokrotnie zostało potwierdzone, że defibrylacja w sposób realny i mierzalny zwiększa szansę przeżycia osób z nagłym zatrzymaniem krążenia. Użycie defibrylatora AED na wczesnym etapie zatrzymania akcji serca zwiększa szansę przeżycia z 5% do aż 70%. Niestety im później pomoc zostanie udzielona, tym szansa jest mniejsza, dlatego tak istotne jest wykonanie wczesnej defibrylacji. Przeczytaj więcej na ten temat.

Defibrylatorów AED może używać każdy, nawet osoba bez przeszkolenia – FAKT

Automatyczny defibrylator zewnętrzny jest urządzeniem, które może być obsługiwane przez każdego, nawet przez osoby bez przeszkolenia. W zestawie znajduje się czytelna instrukcja graficzna, a urządzenie – po włączeniu – wydaje komendy głosowe przeprowadzające osobę udzielającą pomocy przez cały proces resuscytacji i defibrylacji. Mimo tego zachęcamy do wzięcia udziału w kursach pierwszej pomocy, które zawsze są najlepszym sposobem na utrwalenie wiedzy w zakresie RKO.

Należy również pamiętać, że resuscytacja z wykorzystaniem defibrylatorów AED jest zdecydowanie łatwiejsza, ponieważ mamy wsparcie asystenta RKO. Osoba udzielająca pierwszej pomocy musi jedynie podążać za głosowymi komendami. Zachęcamy do przeczytania również artykułu, z którego dowiesz się jak działa defibrylator AED.

AED w okolicy baner