Umiejętności związane z udzielaniem pierwszej pomocy warto odświeżać, ponieważ po pewnym czasie ulatują z głowy. Sama wiedza teoretyczna to za mało, konieczne są treningi, umożliwiające wyrobienie prawidłowych odruchów. Prawdopodobnie większość osób przeszła przynajmniej jedno takie szkolenie, chociażby podczas kursu na prawo jazdy, które odbyło się… rok, pięć, a może dziesięć lat temu? Ile jeszcze pamiętasz z takiego kursu?

Pierwsza pomoc – umiejętności, które trzeba aktualizować

Mamy nadzieję, że nikogo nie musimy przekonywać do tego, że warto zrobić kurs pierwszej pomocy. To wiedza obowiązkowa, którą powinien mieć każdy człowiek. Nigdy nie wiadomo, kiedy może być przydatna. Zwłaszcza że pierwsza pomoc wiąże się nie tylko z resuscytacją krążeniowo-oddechową i wykorzystywaniem defibrylatora AED, to również umiejętność pomocy w sytuacjach, które zdarzają się częściej, np. w oparzeniach, w złamaniach, czy zranieniach.

Bezpośrednio po kursie masz wrażenie, że wiesz już wszystko i możesz uratować świat. Jednak mija miesiąc, rok i kolejne lata, a wiedza oraz umiejętności ulegają zatarciu. Pozostają w świadomości, ale na myśl, że teraz trzeba byłoby przeprowadzić RKO, dłonie Ci się pocą i drżą ze zdenerwowania?

Strach to naturalna reakcja przed stresowymi sytuacjami, a stan zagrożenia życia niewątpliwie taką jest, dlatego warto regularnie brać udział w szkoleniach PP, podczas których uczymy się, jak radzić sobie z kryzysowymi sytuacjami. Ćwiczenia na fantomach, pozoracje, praktyczne treningi pozwalają na wyzbycie się strachu oraz wyrobienie automatyzacji działań i prawidłowych reakcji. Do tego wiedza książkowa i przypominanie sobie algorytmów RKO nie wystarczą. Konieczne są ćwiczenia praktyczne.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru firmy prowadzącej kurs z pierwszej pomocy?

Firm prowadzących kursy z pierwszej pomocy jest wiele, a każdy zainteresowany bez trudności odnajdzie ofertę szkoleń z okolicy, pewnie nawet kilka. I tu powstaje dylemat, gdzie najlepiej nauczyć się pierwszej pomocy, które szkolenia będą najlepsze, który kurs da najwięcej wiedzy? Przede wszystkim należy zastanowić się nad rodzajem szkolenia, ponieważ mogą one obejmować różny zakres:

  • Kompleksowy kurs pierwszej pomocy – obejmuje swą tematyką najważniejsze zagadnienia, takie jak kontrola funkcji życiowych, postępowanie z osobami przytomnymi i nieprzytomnymi, stany nagłe (m.in. napad drgawek, zadławienie, ból w klatce piersiowej) czy postępowanie przy urazach. Kurs ten nastawiony jest przede wszystkim na ćwiczenia praktyczne przy zawężeniu teorii do niezbędnego minimum. Sprawdź kompleksowy kurs BLS + AED od Projekt AED.
  • RKO – ćwiczenia skupiające się wyłącznie na prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. To niewielki wycinek całej wiedzy związanej z PP. Dzięki skoncentrowaniu się na tej jednej czynności można poświęcić więcej sił na naukę algorytmów. Treningi RKO zazwyczaj odbywają się przy okazji eventów, gdyż w krótkim czasie można nauczyć wiele osób jak udzielać pomocy osobom nieoddychającym. Projekt AED organizuje pokazy RKO na fantomach z wykorzystaniem defibrylatora AED, przede wszystkim podczas rodzinnych plenerowych wydarzeń.
  • Kurs obsługi defibrylatora AED (RKO + AED) – rozwinięciem szkolenia z resuscytacji jest kurs RKO+AED (resuscytacja krążeniowo-oddechowa z użyciem automatycznego defibrylatora zewnętrznego). Takie szkolenie trwa dłużej, zwykle ok. 2 godzin, i obejmuje wszystkie aspekty związane z tematyką. Istotna jest część praktyczna, podczas której kursanci mogą ćwiczyć na fantomach i wykorzystywać treningowe defibrylatory AED zgodne z ich rzeczywistymi odpowiednikami. Takie szkolenie w pełni wyczerpuje i odczarowuje zagadnienia związane z prowadzeniem RKO oraz obsługą defibrylatorów AED. Sprawdź kurs obsługi defibrylatora AED (RKO + AED) od Projekt AED.

Wybierając firmę szkoleniową, zwróć uwagę na zakres wiedzy, czas trwania kursu, zaplecze sprzętowe, jakim dysponuje firma, a także na kadrę szkolącą. Zwłaszcza upewnij się, że zajęcia prowadzą osoby z odpowiednimi kwalifikacjami, wiedzą i umiejętnościami dydaktycznymi.

AED w okolicy baner