Odpowiedź na to pytanie mogłaby brzmieć „wszędzie”. I byłaby prawdziwa. Im więcej urządzeń znajduje się w przestrzeni publicznej, tym większe szanse na uratowanie czyjegoś życia. Niestety jeszcze przez długi czas sprzęty te będą czymś niezwykłym, a nie normalną częścią przestrzeni miejskiej. Defibrylator AED to nie ładowarka do telefonu i nie znajdziemy go przy hotspotach, w kawiarenkach, ani na przystankach autobusowych czy przy siedzeniach w pociągu. Gdzie więc umieścić AED i kiedy zakup takich urządzeń ma największy sens?
Gdzie powinno pojawić się AED? Przykłady lokalizacji
Dworce, lotniska, pętle autobusowe/tramwajowe, pociągi i samoloty
Na szczycie listy miejsc, w których obecność AED jest wskazana, znajdują się dworce, lotniska i pętle komunikacji miejskiej. Codziennie przewijają się przez nie setki, tysiące, a nawet dziesiątki tysięcy ludzi w każdym wieku. Dlatego tutaj prawdopodobieństwo pojawienia się osoby wymagającej pomocy przedmedycznej jest największe. Na wielu dworcach i lotniskach urządzenia są już zamontowane. Niestety jednak nie na wszystkich. AED powinno znaleźć się również w pociągach i w samolotach oraz w innych punktach, w których dostęp do profesjonalnej pomocy jest utrudniony.
Galerie handlowe, restauracje, hotele
W galeriach handlowych, zwłaszcza tych najpopularniejszych, każdego dnia przebywają tysiące ludzi. Ryzyko, że trafi się osoba wymagająca pomocy, jest naprawdę duże. W restauracjach i w hotelach ruch jest mniejszy, ale odwiedzane są przez sporo osób w różnym wieku. Zamontowanie tam defibrylatora to szansa na ratunek, gdy dojdzie do sytuacji zagrożenia życia spowodowanej przez NZK. To również wizerunkowy benefit dla takiego miejsca i znak, że goście mogą tu czuć się bezpiecznie.
Obiekty sportowe, plaże, kurorty i schroniska
AED przydaje się również w obiektach sportowych. Choć wysiłek jest zdrowy, to w pewnych sytuacjach nadmierna aktywność fizyczna może być niebezpieczna, zwłaszcza dla osób starszych albo uprawiających sporty wyczynowe.
Plaże, kurorty wypoczynkowe czy schroniska górskie to lokalizacje tłumnie odwiedzane przez turystów. Często takie miejsca strzeżone są przez wykwalifikowanych ratowników, umiejących obsługiwać sprzęt ratunkowy, a więc również AED.
Jednostki ochotniczej straży pożarnej, komisariaty policji, dyżurki straży miejskiej
Czyli placówki, w których odpowiedni ludzie na odpowiednich stanowiskach mogą szybko zareagować jeszcze przed przyjazdem pogotowia ratunkowego. Ponieważ prawie każdy wie, gdzie w sąsiedztwie znajduje się takie miejsce, zlokalizowanie AED i dotarcie do niego będzie łatwiejsze.
Duże osiedla
Szlabany i bramy na strzeżonych osiedlach z jednej strony zapewniają mieszkańcom prywatność, a z drugiej opóźniają przyjazd służb ratunkowych. Umieszczenie ogólnodostępnego defibrylatora AED w takich miejscach (zwłaszcza tam, gdzie mieszka wielu starszych ludzi) może uratować komuś życie. Warunek jest jeden: AED musi być łatwo dostępne. Ale na ten temat szerzej piszemy w artykule „AED na osiedlach”.
Nie tylko rynek i centrum miasta
AED ma sens wszędzie tam, gdzie każdego dnia pojawia się wielu ludzi. Wystarczy ruchliwa ulica, by znacznie zwiększyło się ryzyko pojawienia się osoby, której serce nagle odmówi posłuszeństwa. Do takich miejsc można zaliczyć:
Parki rozrywki
Niezależnie od tego, czy to będzie duży park, z licznymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych, czy nieco mniejszy obiekt, należy spodziewać się, że mogą tam zdarzyć się różne sytuacje. Do parków z dziećmi przychodzą dziadkowie i starsi opiekunowie, osoby, które mogą być schorowane czy cierpiące na dolegliwości ze strony układu krążenia. Choć AED nie zapobiegnie samemu zdarzeniu, to z pewnością zwiększy szansę, że z takiego wyjazdu rodzina wróci w komplecie.
Muzea
A także wystawy, galerie, centra sztuki i inne obiekty to miejsca, które zdecydowanie warto wyposażyć w automatyczny defibrylator zewnętrzny. Może znaleźć się wewnątrz obiektu, choć jeszcze lepiej będzie, gdy zostanie umieszczony na zewnątrz, dzięki czemu dostęp do niego będzie również poza godzinami otwarcia budynku. Argumentem przemawiającym za takim rozwiązaniem jest również to, że taki defibrylator zostanie oznaczony na mapie publicznych AED, a to może stanowić dodatkową promocję miejsca. Warto nagłośnić ten fakt w mediach i rozpropagować w serwisach społecznościowych, zyskując wiele korzyści i jednocześnie przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa.
Popularne kawiarnie i kawiarenki
Do takich miejsc przychodzi naprawdę wiele osób w różnym wieku i kondycji zdrowotnej. AED kolejny raz może przyczynić się nie tylko do zwiększenia bezpieczeństwa, ale i rozpropagować samą kawiarnię, jako miejsce, gdzie znajduje się defibrylator. Zdecydowanie warto, tym bardziej że tak jak w przypadku obiektów kultury, i tutaj można zyskać dodatkową reklamę, promując się jako miejsce bezpieczne oraz wspierające ratownictwo obywatelskie. A może by tak jeszcze zastanowić się nad organizacją kursów pierwszej pomocy i obsługi AED? Wtedy zwykła kawiarnia może nabrać zupełnie nowego charakteru.
Ruchliwe ulice
AED zlokalizowane przy głównych ulicach miast, będących jego arteriami to naprawdę dobry pomysł. Warto podsunąć go samorządowcom. Tam, gdzie jest duży ruch uliczny i pieszy, tam z pewnością defibrylator może być przydatny. Będą to również miejsca takie jak miejskie deptaki, parki, turystyczne uliczki, czy nawet ruchliwe szlaki.
Fabryki i duże zakłady pracy
W każdym zakładzie pracy powinna znaleźć się przynajmniej apteczka pierwszej pomocy, zawierająca wyposażenie zgodne ze standardem DIN 13157. I chociaż AED nie jest obowiązkowym wyposażeniem, to zwłaszcza w dużych fabrykach, zakładach produkcyjnych, magazynach i dużych firmach, powinien działać punkt pierwszej pomocy wyposażony w automatyczny defibrator zewnętrzny. O tym, jakie są korzyści z posiadania AED w zakładzie pracy, pisaliśmy szerzej w osobnym artykule.
Przedszkola, szkoły, uczelnie
Mogłoby się zdawać, że tam, gdzie przebywają dzieci, ryzyko wystąpienia nagłych zdarzeń sercowych jest znikome. Choć prawdą jest, że u dzieci NZK zachodzi rzadziej, to jednak ryzyko nie jest wykluczone. Poza tym przedszkola, szkoły i uczelnie to nie tylko dzieci i uczniowie, ale też cała kadra nauczycielska i inni pracownicy danej placówki, a także, w przypadku przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkolnych, rodzice i dziadkowie, którzy przyprowadzają swoje dzieci. Aby zapewnić bezpieczeństwo podopiecznym, opiekunom i pracownikom wszystkie placówki edukacyjne powinny być wyposażone w AED.
Gabinety lekarskie, stomatologiczne
Obiekty medyczne są miejscami zwiększonego ryzyka ze względu na wizyty osób chorych, a także podawanie leków, które mogą wywoływać ostre reakcje alergiczne. Z tego względu, zwłaszcza w gabinetach stomatologicznych, powinien znajdować się na wyposażeniu nie tylko zestaw przeciwwstrząsowy, ale też właśnie automatyczny defibrylator zewnętrzny.
To oczywiście nie wszystkie miejsca, gdzie AED ma sens i warto go umieścić. Takich lokalizacji można wymieniać bardzo wiele.
Chcesz mieć wpływ na to, gdzie w Twojej okolicy znajdzie się AED? Sprawdź, jak możesz współtworzyć Projekt AED!