„Nie stać mnie” to wymówka! Jak kupić AED, gdy brakuje pieniędzy?

Strona główna » „Nie stać mnie” to wymówka! Jak kupić AED, gdy brakuje pieniędzy?

„Nie stać mnie” to wymówka! Jak kupić AED, gdy brakuje pieniędzy?

Jeszcze kilka lat temu zakup automatycznego defibrylatora zewnętrznego AED wiązał się ze sporym wydatkiem. Urządzenia znajdowały się wyłącznie w punktach największego natężenia ruchu, a defibrylator był bardzo cennym nabytkiem. Obecnie AED można kupić w cenie notebooka z górnej półki, a dzięki dofinansowaniom na zakup AED z pozyskaniem funduszy nie ma żadnego problemu.

Kiedy warto starać się o dofinansowanie zakupu AED?

Jeżeli w Twojej okolicy nie ma żadnego punktu AED lub czas dotarcia do niego jest dłuższy niż kilka minut, warto zainteresować się taką inwestycją. AED dobrze zainstalować zwłaszcza w miejscach, gdzie przebywa dużo ludzi, a ryzyko wystąpienia sytuacji zagrożenia życia jest zwiększone.

Zacznijmy od tego, ile kosztuje defibrylator AED ? Wartość w dużej mierze zależy od klasy sprzętu, marki oraz częstotliwości użytkowania, jednak ceny AED zaczynają się już od 5 tys. zł. Są również droższe urządzenia, ale już te podstawowe spełniają swoją najważniejszą funkcję – ratują życie. Nie jest to więc koszt nie do przeskoczenia dla firmy lub inwestora pragnącego zapewnić bezpieczeństwo osobom przebywającym na terenie jego obiektu i w pobliżu.

Najprostszym sposobem na uzyskanie funduszy na zakup AED jest rozmowa z inwestorem lub zarządcą danego budynku i zaproponowanie takiego pomysłu. Inwestorzy mogą być nieświadomi, że istnieje taki sprzęt, a często oddolne inicjatywy mają największe szanse na realizację.

Zakup AED w firmie, na osiedlach, na terenie lokali

AED zakupione do firmy stanie się sposobem na przyciągnięcie uwagi mediów, opinii publicznej oraz nowych gości i klientów. Taka forma reklamy i pomocy może kosztować naprawdę niewiele. Dodatkowo w uzasadnionych przypadkach zakup AED można wliczyć do kosztów uzyskania przychodu, co pozwoli na odliczenie podatku, a to kolejna ulga zmniejszająca cenę urządzenia.

Można też solidarnie złożyć się we wspólnocie mieszkaniowej lub spółdzielni i w ramach funduszu lokatorskiego sprawić sobie takie urządzenie na osiedlu . Koszt niewielki, a znacząco podniesie bezpieczeństwo mieszkańców.

Finansowanie AED w przestrzeni publicznej

Jak wpłynąć na to, by defibrylator znalazł się w przestrzeni publicznej? Najprostszym rozwiązaniem jest zwrócenie się do włodarzy miasta lub zarządcy terenu z prośbą o uwzględnienie takiej inwestycji w budżecie. Polecamy zwłaszcza świetną inicjatywę, jaką jest budżet obywatelski, w ramach którego każdy może zagłosować na planowane inwestycje miejskie. To naprawdę działa, co widać np. na stronie Urzędu Miasta Łodzi. Jedną ze zgłoszonych propozycji do Budżetu Obywatelskiego był ogólnomiejski projekt AED, zakładający zakup i montaż 80 automatycznych defibrylatorów. Inicjatywa zakończyła się sukcesem, a w przestrzeni miejskiej zamontowano kilkadziesiąt AED, w czym swój udział miała Fundacja Projekt AED.
Dzięki popularnym akcjom rządowym, np. Razem Bezpieczniej, oraz dzięki działaniu organizacji pozarządowych, pomocowych i związanych z propagowaniem bezpieczeństwa i pierwszej pomocy w przestrzeni publicznej znajduje się coraz więcej urządzeń AED. Nasza fundacja również ma w tym swój udział.

Finansowanie AED z Fundacją Projekt AED

Z przyjemnością pomagamy w realizacji różnego rodzaju przedsięwzięć związanych z propagowaniem pierwszej pomocy i AED. Bierzemy udział w inicjatywach miejskich i publicznych, dostarczamy defibrylatory, pomagamy w uzyskaniu dofinansowania i prowadzimy szkolenia pierwszej pomocy i obsługi defibrylatorów AED. Naszymi celami są profilaktyka, edukacja i zwiększanie bezpieczeństwa. Przedstaw nam swój pomysł, a my zastanowimy się jak go wspólnie zrealizować.

Zakup AED – kto i co pomoże go sfinansować?

  • 1% podatku przeznaczony na fundacje zajmujące się propagowaniem ratownictwa,
  • budżet obywatelski,
  • sponsorzy i inwestorzy,
  • zbiórki pieniędzy, np. zbiorki.gov.pl, zrzutka.pl i inne,
  • internetowe platformy crowdfundingowe: wspieram.to, siepomaga.pl, patronite.pl, polakpotrafi.pl.

Jeżeli poszukujesz możliwości dofinansowania zakupu urządzenia AED w Twojej okolicy, skontaktuj się z Fundacją Projekt AED. Dostarczamy defibrylatory, szkolimy i pomagamy w uzyskaniu funduszy na ich zakup.

AED w okolicy baner

2019-08-19T15:43:55+01:00