Jeszcze kilka lat temu zakup automatycznego defibrylatora zewnętrznego AED wiązał się ze sporym wydatkiem. Urządzenia znajdowały się wyłącznie w punktach największego natężenia ruchu, a defibrylator był bardzo cennym nabytkiem. Obecnie AED można kupić w cenie notebooka z górnej półki, a dzięki dofinansowaniom na zakup AED z pozyskaniem funduszy nie ma żadnego problemu.

Kiedy warto starać się o dofinansowanie zakupu AED?

Jeżeli w Twojej okolicy nie ma żadnego punktu AED lub czas dotarcia do niego jest dłuższy niż kilka minut, warto zainteresować się taką inwestycją. AED dobrze zainstalować zwłaszcza w miejscach, gdzie przebywa dużo ludzi, a ryzyko wystąpienia sytuacji zagrożenia życia jest zwiększone.

Zacznijmy od tego, ile kosztuje defibrylator AED ? Wartość w dużej mierze zależy od klasy sprzętu, marki oraz częstotliwości użytkowania, jednak ceny AED zaczynają się już od 5 tys. zł. Są również droższe urządzenia, ale już te podstawowe spełniają swoją najważniejszą funkcję – ratują życie. Nie jest to więc koszt nie do przeskoczenia dla firmy lub inwestora pragnącego zapewnić bezpieczeństwo osobom przebywającym na terenie jego obiektu i w pobliżu.

Najprostszym sposobem na uzyskanie funduszy na zakup AED jest rozmowa z inwestorem lub zarządcą danego budynku i zaproponowanie takiego pomysłu. Inwestorzy mogą być nieświadomi, że istnieje taki sprzęt, a często oddolne inicjatywy mają największe szanse na realizację.

Zakup AED w firmie, na osiedlach, na terenie lokali

AED zakupione do firmy stanie się sposobem na przyciągnięcie uwagi mediów, opinii publicznej oraz nowych gości i klientów. Taka forma reklamy i pomocy może kosztować naprawdę niewiele. Dodatkowo w uzasadnionych przypadkach zakup AED można wliczyć do kosztów uzyskania przychodu, co pozwoli na odliczenie podatku, a to kolejna ulga zmniejszająca cenę urządzenia.

Można też solidarnie złożyć się we wspólnocie mieszkaniowej lub spółdzielni i w ramach funduszu lokatorskiego sprawić sobie takie urządzenie na osiedlu . Koszt niewielki, a znacząco podniesie bezpieczeństwo mieszkańców.

Finansowanie AED w przestrzeni publicznej

Jak wpłynąć na to, by defibrylator znalazł się w przestrzeni publicznej? Najprostszym rozwiązaniem jest zwrócenie się do włodarzy miasta lub zarządcy terenu z prośbą o uwzględnienie takiej inwestycji w budżecie. Polecamy zwłaszcza świetną inicjatywę, jaką jest budżet obywatelski, w ramach którego każdy może zagłosować na planowane inwestycje miejskie. To naprawdę działa, co widać np. na stronie Urzędu Miasta Łodzi. Jedną ze zgłoszonych propozycji do Budżetu Obywatelskiego był ogólnomiejski projekt AED, zakładający zakup i montaż 80 automatycznych defibrylatorów. Inicjatywa zakończyła się sukcesem, a w przestrzeni miejskiej zamontowano kilkadziesiąt AED, w czym swój udział miała Fundacja Projekt AED.
Dzięki popularnym akcjom rządowym, np. Razem Bezpieczniej, oraz dzięki działaniu organizacji pozarządowych, pomocowych i związanych z propagowaniem bezpieczeństwa i pierwszej pomocy w przestrzeni publicznej znajduje się coraz więcej urządzeń AED. Nasza fundacja również ma w tym swój udział.

Finansowanie AED z Fundacją Projekt AED

Z przyjemnością pomagamy w realizacji różnego rodzaju przedsięwzięć związanych z propagowaniem pierwszej pomocy i AED. Bierzemy udział w inicjatywach miejskich i publicznych, dostarczamy defibrylatory, pomagamy w uzyskaniu dofinansowania i prowadzimy szkolenia pierwszej pomocy i obsługi defibrylatorów AED. Naszymi celami są profilaktyka, edukacja i zwiększanie bezpieczeństwa. Przedstaw nam swój pomysł, a my zastanowimy się jak go wspólnie zrealizować.

Zakup AED – kto i co pomoże go sfinansować?

  • 1% podatku przeznaczony na fundacje zajmujące się propagowaniem ratownictwa,
  • budżet obywatelski,
  • sponsorzy i inwestorzy,
  • zbiórki pieniędzy, np. zbiorki.gov.pl, zrzutka.pl i inne,
  • internetowe platformy crowdfundingowe: wspieram.to, siepomaga.pl, patronite.pl, polakpotrafi.pl.

Crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe

Moda na crowdfunding rozpoczęła się wraz z szerokim dostępem do internetu, a obecnie nie sposób zliczyć wszystkich tego typu zbiórek. Gdyby nie crowdfunding, nie powstałoby wiele wynalazków i arcyciekawych gadżetów, gdyż ich twórcy nie mieliby pieniędzy na sfinansowanie pomysłów. Crowdfunding nie ogranicza się jednak tylko do finansowania start-upów oraz technologicznych gadżetów. Model można wykorzystać na zbiórki funduszy przeznaczonych na akcje społeczne i pomocowe, na przykład, by pokryć zakup defibrylatorów na osiedlu.

Warunkiem jest przygotowanie dobrej oferty zbiórki crowdfundingowej, angażującej społeczność. Co powinna zawierać chwytliwa oferta?

  • Przede wszystkim informację na temat przedmiotu „zrzutki”.
  • Odpowiedź na pytanie, dlaczego ktoś miałby się dołożyć i jakie wyciągnie z niej korzyści.
  • Informację o osobach lub podmiotach prowadzących zbiórkę.
  • Odpowiedź na pytanie, co stanie się z pieniędzmi, jeśli nie uda się zebrać pełnej kwoty.
  • Na korzyść ogłoszenia zadziała także prawdziwa historia osoby, której życie uratowano dzięki publicznie dostępnemu AED.

Crowdfundingowa zrzutka na defibrylator do firmy raczej się nie powiedzie (w końcu firma ma fundusze na zakup AED). Jednak defibrylator przeznaczony na osiedle czy umieszczony w innym miejscu publicznym, w którym przebywa wielu ludzi, można już z powodzeniem finansować dzięki internetowym zbiórkom. Ludzie lubią pomagać sobie nawzajem, a jeżeli istnieje szansa, że być może sami na tym skorzystają… to jeszcze lepiej!

O czym pamiętać przy crowdfundingu?

Starając się o dofinansowanie od społeczności, trzeba dokładnie określić cele zbiórki i później się z nich sumiennie rozliczyć. Tylko w ten sposób buduje się zaufanie do akcji crowdfundingowych. Polecamy od razu wybrać odpowiedni model defibrylatora, na który zbieramy fundusze, by podać użytkownikom konkrety, a nie wyłącznie ogólne założenia.

Platformy crowdfundingowe

Warto też skorzystać z zaufanych platform do zbiórek publicznych, które zabezpieczają interesy zarówno osób inwestujących, jak i zbierających fundusze. Te popularne to zwłaszcza:

  • zrzutka.pl
  • wspieram.to
  • siepomaga.pl
  • patronite.pl
  • polakpotrafi.pl

Drogi sąsiedzie, a może się zrzucimy?

Inną formą publicznych zbiórek, tylko zakrojonych na mniejszą skalę, są zbiórki sąsiedzkie. Te mogą być przeprowadzone na kilka sposobów:

  • Nieformalne, czyli takie, gdzie kilka osób porozumiewa się między sobą i zbiera pieniądze na defibrylator. Można poprosić rodziców w szkole, mieszkańców i sąsiadów, parafian itd. Nawet jeżeli zainteresowani dołożą niewielką cegiełkę (na przykład 50 zł), to bardzo szybko okaże się, że z uzbieranej kwoty można już kupić AED.
  • Formalne/publiczne, czyli te, które mają charakter otwarty. Jak to wygląda w praktyce? Ktoś ogłasza, że robi zbiórkę pieniędzy, a chętne osoby, (z parafii, z osiedla, wsi czy miasta) mogą się dołożyć. W przypadku tego typu zbiorek trzeba pamiętać o spełnieniu formalności, aby nie narazić się na kary ze strony Urzędu Skarbowego i innych rządowych instytucji. Zbiórka publiczna powinna zostać zgłoszona na portalu zbiórek publicznych elektronicznie przez e-PUAP lub na piśmie. Jeżeli spełnia warunki uznania ją za zbiórkę publiczną, organizator nie ma obowiązku zapłaty podatku dochodowego. W przeciwnym przypadku podatek trzeba odprowadzić. Po przeprowadzeniu zbiórki, konieczne jest sporządzenie sprawozdania.

Sponsorzy mile widziani

Fundusze na zakup AED zyskasz od sponsorów i osób aktywnych społecznie, jakie będą chętne, by wesprzeć taką inicjatywę. Warto zwrócić się do lokalnych przedsiębiorców, którzy chętnie pomagają w zamian na przykład za informację o tym, kto ufundował urządzenie. Wzmianka na publicznej tablicy przy punkcie AED w stylu: „Dla mieszkańców, fundatorzy: firma XYZ”, będzie korzystna wizerunkowo dla sponsora. Choć oczywiście to kwestia drugorzędna, bo najważniejsza jest satysfakcja i świadomość, że tym sprzętem komuś uratujemy życie.

*

Jeżeli poszukujesz możliwości dofinansowania zakupu urządzenia AED w Twojej okolicy, skontaktuj się z Fundacją Projekt AED. Dostarczamy defibrylatory, szkolimy i pomagamy w uzyskaniu funduszy na ich zakup.

AED w okolicy baner