Odpowiedź na to pytanie mogłaby brzmieć „wszędzie”. I byłaby prawdziwa. Im więcej urządzeń znajduje się w przestrzeni publicznej, tym większe szanse na uratowanie czyjegoś życia. Niestety jeszcze przez długi czas sprzęty te będą czymś niezwykłym, a nie normalną częścią przestrzeni miejskiej. Defibrylator AED to nie ładowarka do telefonu i nie znajdziemy go przy hotspotach, w kawiarenkach, ani na przystankach autobusowych czy przy siedzeniach w pociągu. Gdzie więc umieścić AED i kiedy zakup takich urządzeń ma największy sens?

Gdzie powinno pojawić się AED? Przykłady lokalizacji

Dworce, lotniska, pętle autobusowe/tramwajowe, pociągi i samoloty

Na szczycie listy miejsc, w których obecność AED jest wskazana, znajdują się dworce, lotniska i pętle komunikacji miejskiej. Codziennie przewijają się przez nie setki, tysiące, a nawet dziesiątki tysięcy ludzi w każdym wieku. Dlatego tutaj prawdopodobieństwo pojawienia się osoby wymagającej pomocy przedmedycznej jest największe. Na wielu dworcach i lotniskach urządzenia są już zamontowane. Niestety jednak nie na wszystkich. AED powinno znaleźć się również w pociągach i w samolotach oraz w innych punktach, w których dostęp do profesjonalnej pomocy jest utrudniony.

Galerie handlowe, restauracje, hotele

W galeriach handlowych, zwłaszcza tych najpopularniejszych, każdego dnia przebywają tysiące ludzi. Ryzyko, że trafi się osoba wymagająca pomocy, jest naprawdę duże. W restauracjach i w hotelach ruch jest mniejszy, ale odwiedzane są przez sporo osób w różnym wieku. Zamontowanie tam defibrylatora to szansa na ratunek, gdy dojdzie do sytuacji zagrożenia życia spowodowanej przez NZK. To również wizerunkowy benefit dla takiego miejsca i znak, że goście mogą tu czuć się bezpiecznie.

Obiekty sportowe, plaże, kurorty i schroniska

AED przydaje się również w obiektach sportowych. Choć wysiłek jest zdrowy, to w pewnych sytuacjach nadmierna aktywność fizyczna może być niebezpieczna, zwłaszcza dla osób starszych albo uprawiających sporty wyczynowe.

Plaże, kurorty wypoczynkowe czy schroniska górskie to lokalizacje tłumnie odwiedzane przez turystów. Często takie miejsca strzeżone są przez wykwalifikowanych ratowników, umiejących obsługiwać sprzęt ratunkowy, a więc również AED.

Jednostki ochotniczej straży pożarnej, komisariaty policji, dyżurki straży miejskiej

Czyli placówki, w których odpowiedni ludzie na odpowiednich stanowiskach mogą szybko zareagować jeszcze przed przyjazdem pogotowia ratunkowego. Ponieważ prawie każdy wie, gdzie w sąsiedztwie znajduje się takie miejsce, zlokalizowanie AED i dotarcie do niego będzie łatwiejsze.

Duże osiedla

Szlabany i bramy na strzeżonych osiedlach z jednej strony zapewniają mieszkańcom prywatność, a z drugiej opóźniają przyjazd służb ratunkowych. Umieszczenie ogólnodostępnego defibrylatora AED w takich miejscach (zwłaszcza tam, gdzie mieszka wielu starszych ludzi) może uratować komuś życie. Warunek jest jeden: AED musi być łatwo dostępne . Ale na ten temat szerzej piszemy w artykule „AED na osiedlach”.

Rynek, centrum miasta i duże skupiska ludzkie

AED ma sens wszędzie tam, gdzie każdego dnia pojawia się wielu ludzi. Wystarczy ruchliwa ulica, by znacznie zwiększyło się ryzyko pojawienia się osoby, której serce nagle odmówi posłuszeństwa. Do takich miejsc można zaliczyć:

  • parki rozrywki,
  • muzea,
  • popularne kawiarnie i kawiarenki,
  • ruchliwe ulice,
  • fabryki,
  • duże zakłady pracy,
  • przedszkola, szkoły, uczelnie,
  • gabinety lekarskie, stomatologiczne .

Chcesz mieć wpływ na to, gdzie w Twojej okolicy znajdzie się AED? Sprawdź, jak możesz współtworzyć Projekt AED!

AED w okolicy baner