Wraz ze wzrastającą świadomością społeczną na temat konieczności szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz użycia defibrylatorów AED, powstaje wiele programów i aplikacji, mających na celu przypomnienie nam podstawowych zasad pierwszej pomocy, umożliwienie znalezienia najbliższego AED czy zgłoszenie nowego, którego aplikacja nie oznaczyła na mapie, w celu poinformowania innych użytkowników o lokalizacji urządzenia.

W Nowej Zelandii taka aplikacja uratowała życie mężczyźnie, który nagle stracił przytomność w centrum handlowym. Pracownik owego centrum zauważył starszego mężczyznę, stojącego na progu jednego ze sklepów, ciężko oddychającego i powoli osuwającego się na podłogę. Chwilę później mężczyzna stracił przytomność i przestał reagować na próby pomocy przechodzących obok studentów. W przeciągu kilkunastu sekund stało się jasne, że to przypadek nagłego zatrzymania krążenia. Natychmiast rozpoczęto uciskanie jego klatki piersiowej, nikt jednak nie wiedział, czy w pobliżu znajduje się jakikolwiek defibrylator AED. Jedna ze studentek szczęśliwie zainstalowała na swoim telefonie aplikację służącą do lokalizacji defibrylatora AED, znajdującego się najbliżej aktualnego położenia. Okazało się, że w odległości niecałych 200 metrów od miejsca zdarzenia na ścianie wisi defibrylator AED.

Urządzenie szybko przyniesiono na miejsce i choć defibrylacja nie była zalecana, okazało się bardzo przydatne. Jeden ze świadków zdarzenia, zaangażowany w udzielanie pomocy, powiedział później: „Bez wyraźnych instrukcji płynących z defibrylatora AED, musielibyśmy się bardzo natrudzić, by dostarczyć pomoc najlepszej jakości. Dlatego starajmy się, by w każdym budynku znajdował się defibrylator”.

Kiedy na miejsce zdarzenia przybyli ratownicy, mężczyzna był już przytomny i samodzielnie oddychał. Z relacji służb wynika, że jest na najlepszej drodze do pełnego wyzdrowienia.

Aplikacje lokalizujące defibrylatory AED to coraz popularniejsze elementy każdego telefonu. Polecamy zainstalowanie na swoim smartfonie aplikacji Staying Alive, która nie tylko wskazuje najbliżej znajdujące się defibrylatory, ale i wyznacza najkrótszą trasę do nich. I co ważniejsze – prowadzi nas z powrotem do miejsca zdarzenia, co w przypadku stresującej sytuacji udzielania pomocy może okazać się zbawienne, szczególnie jeśli znajdujemy się w obcym mieście. Aplikacja ma praktyczny przewodnik użytkowania defibrylatora oraz tryb pomagający przeprowadzić użytkownika przez proces udzielania pierwszej pomocy z użyciem defibrylatora AED. Zachęcamy również do rejestrowania defibrylatorów AED w aplikacji, jeśli nie znajdują się one jeszcze na mapie, by poinformować innych jej użytkowników o obecności ratującego życie urządzenia. Każde urządzenie jest weryfikowane, czy faktycznie się znajduje w podanej lokalizacji.

AED w okolicy baner