O tym, jak można kupić defibrylator bez dużego wkładu własnego, pisaliśmy już kilkukrotnie. Istnieje wiele możliwości: budżet obywatelski, zbiórki publiczne, sponsorzy i inwestorzy, akcje charytatywne i wiele innych (Jakich? Przeczytasz tutaj). Wszystkie mogą być skuteczne, pod warunkiem, że uda nam się przekonać społeczeństwo do pomysłu zakupu automatycznego defibrylatora zewnętrznego. Jak zdobyć poparcie wniosku? Oto kilka podpowiedzi, jak zwiększyć szansę na zakup defibrylatora.
Dlaczego potrzebujesz poparcia wniosku o defibrylator?
Większość inicjatyw prospołecznych, aby mogły dojść do skutku, potrzebuje akceptacji jakiejś części społeczeństwa, a często również (lub przede wszystkim) urzędników. Wszystko zależy od tego, jaki wniosek składamy i do kogo chcemy trafić. Celując w możliwość sfinansowania zakup ze środków budżetu obywatelskiego lub innych finansów z budżetu miasta, konieczne jest poparcie odpowiedniej liczby mieszkańców, by taki wniosek w ogóle mógł być rozważany, a później zaakceptowany. W tym przypadku rzeczywiście im więcej mieszkańców wyrazi zainteresowanie, tym lepiej.
Starając się o dofinansowanie zakupu przez osiedle lub na potrzeby wspólnoty czy spółdzielni mieszkaniowej trzeba zdobyć poparcie mieszkańców, a z wnioskiem o zakup defibrylatora udać się do zarządcy osiedla lub przedstawić go na zebraniu wspólnoty/spółdzielni mieszkaniowej.
O defibrylator AED można też postarać się w zakładzie pracy. Nawet jeżeli pracodawca o tym nie myślał, to dzięki oddolnej inicjatywie pracowników, istnieje duża szansa, że się uda, zwłaszcza gdy przedstawimy pracodawcy sensowne argumenty przemawiające za instalacją AED. Jakie to argumenty? Przeczytaj:
Nie walcz samotnie
Masz pomysł, gdzie umieścić defibrylator AED, chcesz zdziałać coś dobrego dla społeczeństwa, ale wszędzie spotykasz się z oporem i odmowami? Znamy to aż za dobrze i wiemy, że samotne starania się o poprawę bezpieczeństwa często spełzają na niczym, właśnie ze względu na brak siły przebicia. Nie staraj się samotnie szukać sposobów, lecz zainteresuj swoją inicjatywą sąsiadów, lokalną społeczność, parafian czy mieszkańców osiedla. Pamiętaj, że im więcej osób, tym większa szansa na pozytywne rozpatrzenie wniosku.
Wniosek o defibrylator – zwróć się do nas
Projekt AED pomaga przy takich inicjatywach, możliwe, że wspólnie coś zdziałamy. Dzięki takim wspólnym akcjom, które zaczęły się oddolnie, udało nam się zrealizować już kilka mniejszych i dużych projektów. Z tych dużych, o których warto wspomnieć to:
- 29 defibrylatorów AED, w które wyposażono miejskie instytucje w Częstochowie oraz szkolenia dla 282 osób w ramach budżetu obywatelskiego,
- w Łodzi dzięki wspólnym działaniom zainstalowaliśmy aż 80 defibrylatorów, również w ramach budżetu obywatelskiego,
- 10 defibrylatorów AED w powiecie myślenickim, pozyskanych także w ramach budżetu obywatelskiego, dzięki inicjatywie Myślenickiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Psami.
To tylko trzy przykłady spośród wielu, stanowiące o tym, że duże poparcie może stanowić o dużym sukcesie.
Gdzie szukać poparcia dla wniosku o AED?
Nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać i nie oznacza chodzenia od drzwi do drzwi i zbierania podpisów. Istnieje tyle alternatyw i możliwości, że bez problemu można zorganizować wniosek o zakup defibrylatora, nie wychodząc z mieszkania. Najpopularniejszą metodą i najłatwiejszą do przeprowadzenia są petycje on-line pozwalające na zbieranie wirtualnych podpisów. Poparcia można szukać też poprzez propozycje przedstawiane na zebraniach rady miasta czy wspólnoty mieszkaniowej albo na zebraniach parafialnych.
Z zebranymi podpisami trzeba zwrócić się do odpowiedniej instytucji: urzędu miasta lub gminy, właściciela firmy, proboszcza czy zarządcy danego miejsca, a potem… Potem już trzeba tylko działać. Jeśli nie wiesz jak, z chęcią pomożemy.