Dzielny Sandomierz – kolejne uratowane życie

//Dzielny Sandomierz – kolejne uratowane życie

Dzielny Sandomierz – kolejne uratowane życie

Piękny przykład wzorowej postawy zaprezentowali mieszkańcy i turyści na rynku w Sandomierzu. Gdy starszy mężczyzna upadł, bez wahania ruszyli na pomoc.

Informacje płynące z Sandomierza sprawiają, że serce rośnie. A choć omawiane zdarzenie miało miejsce kilka lat temu – historie takie jak ta powinny być powtarzane i rozgłaszane, by szerzyć świadomość społeczną na temat pierwszej pomocy oraz motywować do śmiałego działania w sytuacji, w której nasza odważna reakcja może uratować życie.

W styczniu 2015 roku na ścianie wieży ratusza w Sandomierzu zainstalowany został przenośny defibrylator AED. Niecałe 6 miesięcy później urządzenie zostało skutecznie użyte w celu ratowania życia.

W pewien upalny, czerwcowy dzień na sandomierskim rynku Starego Miasta upadł starszy mężczyzna. Zdarzenie to zostało natychmiast zauważone przez przebywających na rynku ludzi, którzy bardzo szybko stwierdzili, że mężczyzna nie oddycha. Natychmiast rozpoczęto resuscytację krążeniowo-oddechową, jeden z przechodniów w kilka chwil przyniósł defibrylator AED. Osoby obecne na miejscu zdarzenia dostarczyły kilka impulsów elektrycznych do serca poszkodowanego, zanim na miejsce zdarzenia dotarło pogotowie.

Dzięki szybkiemu dostępowi do defibrylatora i błyskawicznej reakcji świadków, mężczyzna został przetransportowany do pobliskiego szpitala. Przybyli na miejsce zdarzenia ratownicy z wielkim uznaniem wypowiadają się o błyskawicznej reakcji świadków. Uważają, że bez użycia defibrylatora i odważnej akcji ratunkowej obecnych na rynku osób, mężczyzna nie miałby szans na przeżycie.

Zdarzenie to było pierwszym przypadkiem użycia defibrylatora AED w Sandomierzu. Umieszczenie defibrylatora AED na wieży Ratusza zainspirowane zostało podobnym zdarzeniem – niestety z tragicznym finałem. To doskonale obrazuje, jak ważna jest wczesna defibrylacja w momencie wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia. Nie pozostaje nam nic innego, jak czerpać inspirację z tej pięknej historii i mieć nadzieję, że w ślady Sandomierza pójdzie coraz więcej polskich miast.

Od tamtego czasu w Sandomierzu zainstalowanych zostało więcej defibrylatorów AED, by zapewnić mieszkańcom lepszy poziom bezpieczeństwa. Brawo Sandomierz!

2019-03-14T16:36:54+00:00