Szwecja w staraniach o zapewnienie publicznego dostępu do defibrylatorów AED wzniosła się na wyżyny rozwiązań technologicznych. W sztokholmskim instytucie badawczym Karolinska Institutet Jacob Hollenberg, dyrektor Instytutu, prowadzi badania mające rozpowszechnić używanie dronów dostarczających defibrylatory AED na miejsce zdarzenia, z którego zostało wykonane połączenie na numer alarmowy. Czy defibrylatory-drony staną się nowym sposobem, by jeszcze lepiej i szybciej pomagać poszkodowanym?
Jak to działa?
Dron ważący 5,7 kg z zamocowanym defibrylatorem AED ważącym 763 g może lecieć z prędkością nawet 75 km/h. Sterowany jest przez dwóch wykwalifikowanych pilotów używających koordynatów GPS, którzy mogą wysłać urządzenie nawet do najbardziej odosobnionego miejsca.
Jest to badanie pilotażowe, którego wyniki są jednak imponujące.
Przede wszystkim czas przygotowania drona do lotu i jego start do miejsca docelowego wynosił zaledwie 3 sekundy – w porównaniu do 3 minut, których potrzebował system ratownictwa wraz z załogą pogotowia ratunkowego.
Co więcej, lot drona na miejsce zdarzenia trwał średnio 5 minut, 21 sekund, podczas gdy czas dojazdu pogotowia ratunkowego na miejsce to średnio 22 minuty.
Defibrylatory-drony
Twórca badania wyraził głęboką nadzieję, że użycie defibrylatorów AED stanie się powszechne w całym kraju. Jak sam stwierdził: „Współczesne defibrylatory AED są prostsze w obsłudze niż gaśnice”.
Twórcy, którzy wymyślili defibrylatory-drony muszą jednak zmierzyć się z wieloma przeciwnościami na drodze do spopularyzowania tego rozwiązania. Prawo w Szwecji pozwala na operowanie dronami wyłącznie, gdy zostają one w zasięgu wzroku pilota. Twórcy muszą również dojść do porozumienia z kontrolą ruchu powietrznego w kraju.
Hollenberg ma nadzieję, że defibrylatory-drony staną się regularnym elementem niesienia pierwszej pomocy w przeciągu następnych dwóch lat. Planuje wysyłanie dronów nie tylko do przypadków zatrzymania krążenia, ale też w sytuacjach wypadków drogowych czy wstrząsów anafilaktycznych.
Żródła:
Andreas Claesson, RN, PhD1; Anders Bäckman, RN1; Mattias Ringh, MD, PhD1 et al, Time to Delivery of an Automated External Defibrillator Using a Drone for Simulated Out-of-Hospital Cardiac Arrests vs Emergency Medical Services, JAMA. 2017; 317(22): 2332-2334.