Żadne szkolenie, czy to z pierwszej pomocy, czy z zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych, nie może odbyć się bez fantomów do nauki RKO (resuscytacji krążeniowo-oddechowej). Na rynku dostępnych jest wiele modeli: od tych zapewniających podstawowe funkcjonalności, aż po zaawansowane fantomy treningowe. Te ostatnie mogą zapewniać nawet funkcję monitorowania skuteczności wykonywanych ucisków i oddechów oraz przekazywać informacje zwrotne instruktorowi. Wybór nie jest oczywisty, dlatego przedstawimy kilka najnowszych, godnych polecenia fantomów.
Fantomy Brayden należą do popularnych i godnych polecenia urządzeń do nauki RKO. Są warte uwagi nie tylko dlatego, że ich jakość wykonania jest bardzo wysoka, ale też ze względu na wizualizację krążenia i przepływu krwi do mózgu. To pomaga w lepszym zrozumieniu znaczenia podejmowanych działań w trakcie RKO.
Polecane modele fantomów RKO. Jakie wybrać w 2020 r.?
Brayden LED – ta wersja zapewnia wszystko, czego wymagamy od fantomu do nauki RKO. Także prezentację przepływu krwi do mózgu. Także prezentację przepływu krwi do mózgu za pomocą diod LED, które jednocześnie informują o tym, czy tempo i głębokość uciśnięć oraz relaksacja klatki piersiowej są prawidłowe. To nowoczesny fantom polecany instruktorom szkolącym w zakresie pierwszej pomocy.
Brayden PRO – to nowoczesny i zaawansowany fantom do nauki RKO. Oprócz podstawowych funkcji oraz wizualizacji krążenia ma też zaawansowany system dostarczania informacji zwrotnych, zgodnych z wytycznymi ERC 2015, w tym dotyczących:
- głębokości i tempa uciśnięć klatki piersiowej,
- ułożenia dłoni,
- relaksacji klatki piersiowej,
- prawidłowości wykonywania oddechów ratowniczych.
Informacje wyświetlane są na bieżąco na smartfonie w aplikacji (połączenie jest możliwe dzięki technologii Bluetooth). Wszystkie dane są zapisywane, więc po zakończonej sesji treningowej można ponownie przeanalizować raport i zwrócić uwagę na elementy, które wymagają poprawy. Raport można wysłać e-mailem lub w inny sposób zarchiwizować, by w przyszłości do niego wrócić.
Interaktywność tego rozwiązania i możliwości, jakie daje aplikacja na telefon, wprowadzają do zajęć z pierwszej pomocy elementy grywalizacji, co podnosi atrakcyjność i skuteczność szkoleń PP i KPP.
Brayden Basic – podstawowy model do nauki RKO. Ma wymienne sztuczne płuca, możliwość odchylania głowy oraz dobrze zaznaczone punkty anatomiczne. Podstawowy model wyjątkowo nie jest wyposażony we wspomnianą wyżej wizualizację krążenia.
Brayden Junior to z kolei zestaw do konwersji, który pozwala szybko przekształcić fantom Brayden Basic lub LED w fantom przedstawiający dziecko w wieku około 10-12 lat. Takie rozwiązanie pozwala dużo niższym kosztem mieć 2 fantomy. Zestaw zawiera też skórę torsu i twarzy oraz sprężynę, symulującą sprężystość klatki piersiowej dziecka.
Brayden Baby – to fantom do nauki RKO u dzieci. Sposób prowadzenia resuscytacji u młodych osób jest odmienny od postępowania u dorosłych, dlatego konieczne są specjalne fantomy, różniące się nie tylko wielkością, ale też siłą ucisku klatki piersiowej, pojemnością płuc czy sposobem udrażniania dróg oddechowych. Fantomy Brayden w wersji Baby posiadają wizualną prezentację przepływu krwi oraz wentylacji. Są ciężkie, więc realistyczne. To najbardziej zaawansowane fantomy niemowląt w tej kategorii cenowej.
Warta polecenia jest również cała linia fantomów renomowanej marki Laerdal, specjalizującej się w produkcji produktów szkoleniowych. Jej oferta jest rozbudowana, my przedstawiamy dwie nowości, na które warto zwrócić uwagę w 2020 roku.
- Laerdal Little Family QCPR – to zestaw trzech fantomów Laerdal (osoba dorosła, dziecko, niemowlę) + zestaw akcesoriów w komplecie. Manekiny mają funkcje, zapewniające monitorowanie prawidłowości ucisków klatki piersiowej i oddechów, a technologia QCPR zapewnia podstawowe informacje zwrotne o skuteczności działań
- Laerdal Little Baby QCPR oraz inne modele z technologią QCPR, która pozwala na lepszą jakość ćwiczeń i uzyskanie wartościowych informacji zwrotnych.
Postaw na zaawansowane rozwiązania
Mogłoby się wydawać, że fantom sprzed kilku czy nawet kilkunastu lat spełni swoje zadanie tak samo jak nowoczesny. Przecież chodzi o przećwiczenie tych samych czynności. Jednak to nieprawda – nie dość, że współczesne modele fantomów wykonywane są z lepszych jakościowo materiałów, to jeszcze – poprzez nowsze technologie – dają zdecydowanie więcej informacji zwrotnych niż starsze produkty. Jest to niezwykle ważne, ponieważ na bieżąco można przeanalizować z kursantem jego działania oraz całą akcję, pokazać jego mocne i słabe strony, porównać z innymi czy sprawdzić postępy względem wcześniejszych sesji.
W 2020 roku nie ma już miejsca na prowizoryczne, plastikowe fantomy niedające feedbacku. Nie wtedy, kiedy prowadzisz profesjonalne zajęcia z pierwszej pomocy lub kwalifikowanej pierwszej pomocy. Dziś od fantomów wymaga się znacznie więcej. A wszystko po to, by przeszkolone osoby mogły nieść pomoc tym, którzy jej potrzebują.